podlaskie

Stowarzyszenie Forum Fotografii i Multimediów oraz Białostocki Ośrodek Kultury zapraszają na inaugurację Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Białystok Interphoto 2021.

Program Festiwalu Fotografii Białystok Interphoto 2021:
20:00 inauguracja Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Białystok Interphoto 2021
Festiwal otworzą
  • Zastępca Prezydenta Miasta Białystok Rafał Rudnicki
  • Dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury Grażyna Dworakowska
  • Dyrektor Artystyczny Festiwalu Grzegorz Jarmocewicz
20:20 wernisaże wystaw:
  • Andreas Müller-Pohle „Video Works 1996–2021”
  • Grzegorz Zygier „Twoone”
20:40 wykład inauguracyjny dra Witolda Kanickiego pt. „Dwubiegunowość fotografii”

BIAŁYSTOK INTERPHOTO 2021 jest festiwalem interdyscyplinarnym. Głównym zadaniem festiwalu jest stałe poszerzanie stworzonej przez nas wcześniej międzynarodowej platformy wymiany doświadczeń i myśli twórców ze Wschodniej i Zachodniej Europy, która umożliwia transgraniczny dialog nie tylko artystów i osób zainteresowanych fotografią, ale również szerokiej publiczności. Festiwal propaguje fotografię i media pokrewne składające się na współczesną formę wypowiedzi wizualnej.

Oprócz klasycznych artystów tego medium prezentujemy twórców sięgających po współczesne środki i tematy, reprezentujących postawy neoawangardowe czy poruszających się po obszarach sztuki krytycznej. Takie prezentacje wpływają na zwiększenie świadomości społecznej nie tylko w zakresie fotografii czy multimediów, ale przede wszystkim ukazują problemy współczesnej cywilizacji pochłoniętej materialnymi stronami życia. Uwrażliwiają na zjawiska moralne, zmiany publiczne i jednostkowe, na cierpienie czy problemy polityczne drążące kraje zarówno demokratyczne jak i te, które wciąż znajdują się pod rządami reżimów. Zwracają uwagę na wszechobecną opresję, makdonaldyzację, zagrożenia nacjonalistyczne, klimatyczne, a z drugiej strony na pozytywny rozwój cywilizacji poprzez zdobycze naukowe.
Temat główny festiwalu “Dychotomia. Wschód i Zachód” poprzez medium fotografii i media pokrewne odsłoni zjawiska społeczne nurtujące poprzednie i obecne pokolenia począwszy od okresu po odzyskaniu przez Polskę niepodległości poprzez zagadnienia pojawiające się bezpośrednio po 1945 roku aż do współczesności.
Jednym z głównych zadań festiwalu jest również wzmocnienie integracji środowisk twórczych i społeczności międzynarodowej w wymiarze ponadlokalnym, obejmującym nie tylko Polskę, ale także Litwę, Łotwę, Estonię, Białoruś, Ukrainę, Czechy, Węgry, Słowację oraz Niemcy, oraz inne państwa, ze szczególnym uwzględnieniem krajów wschodnich.

 

Kiedy: 24 września 2021 (piątek), godz. 20:00
Gdzie: Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19
Za ile: wstęp wolny

Źródło: Festiwale w Białymstoku  FB


👉 Znajdź ciekawe wydarzenia kulturalne w naszej   >>>wyszukiwarce imprez<<<

Udostępnij:


2021 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content