lodzkie

Zapraszamy na spotkanie z pisarką, reportażystką, a prywatnie córką Urszuli Czartoryskiej i Ryszarda Stanisławskiego – Olgą Stanisławską, które poprowadzi Marta Madejska.

GDZIE: scena w ogrodzie ms1 (wejście od ul. Gdańskiej 43)
KIEDY: 19 czerwca, sobota, godz. 18.00
Bilety: 1 zł

Pretekstem do rozmowy będzie trwająca właśnie wystawa „Czuła uwaga. Urszula Czartoryska wobec fotografii”, która przybliża publiczności postać i dorobek wybitnej kuratorki i krytyczki sztuki. Jej badania, teksty i ciekawość fotografii we wszystkich przejawach ukształtowały nie tylko kolekcję muzeum, ale także całe pokolenia polskich artystek i artystów. Podczas sobotniego spotkania postaramy się opowiedzieć również o sposobach funkcjonowania w instytucji , z którą Urszula Czartoryska była związana od 1966 roku, kiedy jej mąż –Ryszard Stanisławski – został dyrektorem Muzeum Sztuki w Łodzi i w której sfery prywatna i publiczna nieustannie się przeplatały.
Dla Olgi Stanisławskiej będzie to podróż do lat młodości, które spędziła wspólnie z rodzicami w mieszkaniu służbowym mieszczącym się w Pałacu Maurycego Poznańskiego, ówcześnie głównej siedzibie Muzeum Sztuki w Łodzi, a obecnie oddziale ms1
Wydarzenie towarzyszy wystawie „Czuła uwaga. Urszula Czartoryska wobec fotografii”.

Olga Stanisławska – pisarka, reportażystka, eseistka, kuratorka. Za książkę „Rondo De Gaulle’a” otrzymała Nagrodę Kościelskich (2001). Była współkuratorką wystaw „Nostalgia urzeczywistniona. Afryka w fotografii Kazimierza Zagórskiego” (Galeria Zachęta, 2005) i „Nowy Region Świata” (Bunkier Sztuki, 2017). Wraz z Borysem Lankoszem zrealizowała dla TVP dokument poświęcony muzułmanom we Francji (2007). Publikuje między innymi w „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Widoku”. Przez wiele lat była jurorką Nagrody za Reportaż Literacki im. Ryszarda Kapuścińskiego. Mieszka w Paryżu.

Marta Madejska – z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu kwerendzistka i asystentka muzealna, z pasji pisarka. Autorka książki reportażowej „Aleja Włókniarek” (Wydawnictwo Czarne, 2018). Laureatka Nagrody Literackiej Złoty Exlibris (2018) i Punktu dla Łodzi (2019), stypendystka Wyszehradzkich Rezydencji Literackich na rok 2020. Od 2010 roku związana ze Stowarzyszeniem Topografie, w którym zajmuje się głównie projektami dotyczącymi historii mówionej; w latach 2017-2019 zastępczyni redaktorki naczelnej Łódzkiej Gazety Społecznej „Miasto Ł”; stale współpracuje z Centrum Muzeologicznym Muzeum Sztuki w Łodzi.

Informacje pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/events/6071888129502841

Udostępnij:

FacebookTwitter


Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.