Spotkanie 7 /// Maria Strońska: dyrektorka Teatru Ateneum w sezonie 1929/1930

Maria Strońska: dyrektorka Teatru Ateneum /// mgr Barbara Michalczyk
konwersatorium /// 1,5 h /// online
W 1929 roku Maria Strońska otrzymuje stanowisko dyrektorki Teatru Ateneum w Warszawie – wciąż świeżej placówki na teatralnej mapie stolicy, miejsca stworzonego z myślą o robotniczej widowni. Sytuacja wyjątkowa, choć nie bezprecedensowa. Obok Jadwigi Górskiej, jest bowiem jedną z dwóch kobiet, które tworzą podwaliny pod Ateneum zanim nastał tam Stefan Jaracz, próżno jednak szukać informacji o przebiegu ich dyrekcji na stronie tego teatru.
Opowieść o kierownictwie Marii Strońskiej będzie nie tylko próbą opowiedzenia o jej zamiarach i planach repertuarowych, lecz także spojrzeniem na publiczność międzywojennej Warszawy i działania, jakie podjęła Strońska, aby do Ateneum przyciągnąć widzów. Jak ten teatr wyglądał na tle innych teatrów stolicy? Czy naprawdę był teatrem pozbawionym politycznego oblicza? Jakie okoliczności zadecydowały o klęsce jej dyrekcji? Wreszcie, kim była dyrektorka teatru w dwudziestoleciu międzywojennym i jakie znaczenie wówczas miała na tym stanowisku płeć?

Informacje pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/events/475653763419123

Udostępnij:

FacebookTwitter


Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.