warminsko-mazurskie
04.07 - 04.07.2021
18:00 - 19:00

Kultura w Parku: Chmielnikers

MOK Olsztyn zaprasza na plenerowy, bezpłatny i cudownie energetyczny koncert zespołu Chmielnikers! Wydarzenie odbędzie się 4 lipca o godz. 18:00 na scenie w Parku Jakubowo w ramach projektu “Kultura w Parku!”, finansowanego z Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.
Repertuar zespołu Chmielnikers stanowią wyrosłe z żydowskiego folkloru muzycznego, odzwierciedlające obyczajowość i życie piosenki oraz ballady śpiewane w języku jidysz. Utwory o miłości, ważnych wydarzeniach rodzinnych, historycznych, kołysanki i utwory żartobliwe, ale również kompozycje czysto instrumentalne, stylizowane, powstające pod wpływem odrębnej kulturowo muzyki bałkańskiej i wschodniej.
Chmielnikers pochodzą z Kielecczyzny i są pewnego rodzaju unikatem na skalę regionu, gdyż jako jedyni na tych teranach wykonują taki rodzaj muzyki, w dodatku robiąc to zarówno doskonale warsztatowo, ale i interpretacyjnie.
Członkowie kapeli to wyszkoleni muzycy z bogatym doświadczeniem artystyczno-estradowym. Grają nie tylko w tej formacji, ale również występują na koncertach w roli solistów, a nawet zasilają składy innych zespołów.
Świętokrzyscy klezmersi nawiązują bezpośrednio do tradycyjnych XVII wiecznych zespołów muzycznych, grających na „świętych instrumentach” – z hebr. klej zemer. Dziś wszakże zamienili cymbały na akordeon, a bęben na perkusję, ale skrzypce i klarnet pełnią taką samą rolę, jak cztery wieki temu.
Chmielnikers to:
Krzysztof Korban – akordeon,
Marzena Trzebińska – wokal,
Beata Misztal – skrzypce – manager zespołu,
Michał Siemieniec – klarnet,
Karol Krąż – perkusja,
Adam Szymkiewicz – gitara basowa, puzon, kontrabas.
Projekt realizowany ze środków finansowych Gminy Olsztyn w ramach Olsztyński Budżet Obywatelski.
OBO Kultura w Parku: Chmielnikers
4 lipca (niedziela) / godz. 18:00
Scena w Park Jakubowo
Wstęp wolny

Projekt Kultura w Parku realizowany od kilku lat na scenie w Parku Jakubowo ma na celu ożywienie przestrzeni zabytkowego parku, a także ułatwienie dostępu do kultury mieszkańcom Osiedla Wojska Polskiego i Zatorza. W tym roku w cyklu trzech koncertów będziemy mogli posłuchać muzyki inspirowanej mniejszościami narodowymi w Polsce – mniejszości żydowskiej, ukraińskiej i ormiańskiej. Projekt jest realizowany ze środków finansowych Gminy Olsztyn w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego

Udostępnij:

FacebookTwitter


2021 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Scroll Up
Skip to content