podlaskie

Fundacja Pro Anima serdecznie zaprasza do obejrzenia klipu – filmu muzyczno-dokumentalnego, który promuje płytę “Pieśni Rycerskie” – Starosielskiego Bractwa Śpiewaczego.

 

„Krzyż i miecz prowadziły Polskę przez dzieje” – zauważył niegdyś prymas August Hlond. Mówił do pokolenia, dla którego potrzeba gotowości stanięcia z orężem w ręku w obronie wyznawanych wartości była oczywista. Religijność polskiego żołnierstwa w dziejach jest zjawiskiem niełatwym do uchwycenia i jednoznacznej oceny, jako że kwestia dotyka jednej z najintymniejszych ludzkich sfer. Przy tym nie sposób twierdzić, że duchowość ludzi zbrojnych była taka sama w całej ich zbiorowości, w dodatku na przestrzeni dziesięciu wieków. Mimo to łatwo zauważyć istnienie ideału żołnierza chrześcijańskiego, który wielu uznało za własny. Są na to niezliczone dowody w postaci zapisów kronikarzy i pamiętnikarzy, w mnogości pism i modlitewników adresowanych do wojska, w symbolice umieszczanej na orężu.
Są one również widoczne Pieśniach Rycerskich, które prezentuje Starosielskie Bractwo Śpiewacze.

Krzyż i miecz - Pieśni rycerskie - Starosielskie Bractwo Śpiewacze

Projekt dofinansowano ze środków Instytutu  Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego

Opowieść o rycerstwie i pieśniach została oparta o teksty umieszczone na płycie CD m.in. arykuł Andrzeja Solaka pt.”Krzyż i Miecz. Konsultacje historyczne i militarne: Dariusz Wasilewski. Zdjęcia zostały wykonane na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, podczas rekonstrukcji bitwy pod Hodowem- Sarmackich Termopili, Dnia Tradycji Rzeczypospolitej, Wielkiej Parady Branickich, przy współpracy z Fundacją Obowiązek Polski oraz Podlaską Chorągwią Husarską. Wystąpili husarze i inni rekonstruktorzy z: Podlaskiej Chorągwi Husarskiej, AMM Archery, Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej Chorągwi Husarskiej Woj. Kujawsko-Pomorskiego, Chorągwi Husarskiej Woj. Pomorskiego, Bractwo Rycerskie Ziemi Ogrodzienieckiej, Komputowej Chorągwi.

Producent: Fundacja Pro Anima – Mariusz Perkowski
Jacek Dziemidowicz Blaze Sound & Media – Produkcja wykonawcza i koordynacja, zdjęcia z drona
Michał Dąbrowski – Scenariusz i Reżyseria
Łukasz Gwara – Operator kamery
Adam Ostaszewski – Operator kamery
Damian Stankiewicz – Oświetlenie i Montaż
Magdalena Harasim – Charakteryzacja

Udostępnij:


2022 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.