Koncert symfoniczny online | 9 IV 2021

Pierwotnie planowane na 26 marca spotkanie z muzyką symfoniczną odbędziemy wirtualnie 9 kwietnia. Koncert, który poprowadzi Monika Wolińska rozpocznie „Adagietto z Raju utraconego” Krzysztofa Pendereckiego. „Raj utracony” na motywach poematu Johna Miltona kompozytor napisał na okoliczność 200. rocznicy ogłoszenia niepodległości Stanów Zjednoczonych, ale szybko stało się jasne, że liryczne „Adagietto” stanie się samodzielnym utworem.
Twórczość Wolfganga Amadeusza Mozarta oszałamia i onieśmiela z uwagi na jej bogactwo i nieskazitelność formy, dlatego po raz kolejny sięgamy do repertuaru kompozytora. Koncert fortepianowy d-moll nr 20 KV 466 to jeden z ukochanych utworów publiczności na całym świecie. Porywająca dramaturgia partytury sprawiła, że zwłaszcza w epoce romantyzmu chętnie utwór wykonywano. Podczas piątkowego koncertu swoją interpretację partii solowej przedstawi nam Paweł Kowalski.
III Symfonia a-moll op. 56 Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego jest kontynuacją szkockiej sagi w naszym repertuarze. Niedawno mieliśmy przyjemność wysłuchać uwertury „Hebrydy”, której powstanie zainspirowały krajobrazy podziwiane przez kompozytora podczas jego wędrówki po Szkocji. Mendelssohn pisał, że to był czas, gdy naprawdę był szczęśliwy. Jeśli Symfonia nazywana „Szkocką” rzeczywiście zrodziła się w tamtej podróży, czy zatem trzeba lepszych rekomendacji do jej wysłuchania?
Wykonawcy:
Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej
Monika Wolińska – dyrygent
Paweł Kowalski – fortepian
Program:
K. Penderecki – Adagietto z Raju Utraconego
W. A. Mozart – Koncert fortepianowy d-moll nr 20 KV 466
F. Mendelssohn-Bartholdy – III Symfonia a-moll „Szkocka” op. 56

SPONSOREM KONCERTU jest firma PROMOTECH.
Dziękujemy za wsparcie PKO BP – SPONSOROWI STRATEGICZNEMU Opery i Filharmonii Podlaskiej.
Wsparcie ze środków FUNDUSZU PRZECIWDZIAŁANIA COVID-19.

Informacje pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/events/496173111415495/

Udostępnij:

FacebookTwitter


Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.