mazowieckie

Beethoven długo pracował nad stworzeniem doskonałego wstępu do Fidelia. W efekcie tych artystycznych poszukiwań powstały aż cztery uwertury – trzy pierwsze funkcjonują dziś jako Leonore I, II i III. Podczas koncertu zabrzmi ostatnia z nich – uważana za najdoskonalszą, przewyższającą dramaturgią tę, którą sam kompozytor uznał za właściwe wprowadzenie do swojej jedynej opery. „W tej uwerturze można znaleźć cały wachlarz emocji – mrok piekła, światło nieba. Może właśnie intensywność tej muzyki sprawiła, że Beethoven zdecydował się na inną wersję uwertury do swojej opery pt. >Fidelio<” – stwierdziła litewska dyrygentka Mirga Gražinytė-Tyla. Po tym emocjonującym wstępie zabrzmi nie mniej ciekawy Koncert obojowy C-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta. Trzyczęściową kompozycję rozpoczyna lekkie i błyskotliwe „Allegro aperto”, stanowiące swoiste wprowadzenie do właściwej szybkiej części. Potem, tradycyjnie, następuje część wolna, całość wieńczy zaś śpiewne „Allegretto”. Koncert powstał w 1777 roku dla oboisty – Giuseppe Ferlendisa, lecz aż do 1920 roku uważany był za zaginiony. Szczęśliwie odnaleziony przez Bernharda Paumgartnera, wszedł do żelaznego repertuaru oboistów. Na zakończenie Orkiestra Polskiej Opery Królewskiej wykona VII Symfonię Beethovena. Nie bez przyczyny została ona nazwana przez Ryszarda Wagnera „apoteozą tańca”. Motywy taneczne, wypełniające pierwszą i ostatnią część dzieła, niosą niezwykły ładunek emocji – sugestywność i siła brzmienia oddają atmosferę działania i zdecydowania. Pozostają one w kontraście z częściami środkowymi – majestatyczne Allegretto przypomina tony marsza żałobnego, znajdujące się zaś na trzeciej pozycji Scherzo wprowadza nieco lekkości i zabawy do całej kompozycji.

Wydarzenie pod Mecenatem Grupy PZU i Grupy LOTOS.

Beethoven – Mozart/ koncert symfoniczny – Warszawa

🔸 PROGRAM 🔸 Ludwig van Beethoven – Uwertura Leonora III op. 72b Wolfgang Amadeus Mozart – Koncert obojowy C-dur KV 285d Ludwig van Beethoven – VII Symfonia A-dur op. 92

🔸 WYKONAWCY 🔸 JAKUB JACKOWSKI – obój ORKIESTRA POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ DAWID RUNTZ – dyrygent

🎟 BILETY | https://bit.ly/3BrgfMO

👉 Znajdź ciekawe wydarzenia kulturalne w naszej >>> wyszukiwarce imprez <<<

Udostępnij:

FacebookTwitter


2021 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.