podlaskie

Stowarzyszenie „Pro Salute” wychodząc naprzeciw potrzebom dzieci chorych na dystrofię mięśniową różnego typu, postanowiło zorganizować trzeci już Koncert Charytatywny na rzecz Dzieci z Dystrofią Mięśniową, podopiecznych Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej z Ośrodkiem Wczesnej Pomocy Dzieciom Upośledzonym „Dać Szansę” UMB.

Koncert charytatywny Krzysztofa Cugowskiego z Zespołem Mistrzów dla dzieci z dystrofią mięśniową

Koncert odbędzie się w dniu 20.10.2021 (środa) o godz. 19:00 na Dużej Scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku przy ul. Odeskiej 1. Gwiazdą wieczoru będzie Krzysztof Cugowski z Zespołem Mistrzów.
Krzysztof Cugowski to wybitny polski muzyk rockowy. Urodził się 30 maja 1950 roku w Lublinie i z tym miastem związał się na stałe. Od kilku lat jest oficjalnym Ambasadorem Lubelszczyzny. W 1969 roku z Krzysztofem Brozim i Januszem Pędziszem założył zespół Budka Suflera. Charakterystyczny, mocny głos Krzysztofa Cugowskiego został szybko dostrzeżony.
W 1974 roku Budka Suflera nagrała swój pierwszy utwór „Sen o dolinie” i przebojem wdarła się na radiowe listy i do świadomości słuchaczy. Największym sukcesem komercyjnym zespołu była płyta „Nic nie boli, tak jak życie”, której sprzedaż przekroczyła milion egzemplarzy. Dzięki temu, w listopadzie 1999, grupa wystąpiła w prestiżowej sali Carnegie Hall w Nowym Jorku.
Od 2015 roku do maja 2018 roku Artysta współpracował z synami Piotrem i Wojtkiem, czego efektem był niezwykły, rodzinny projekt Cugowscy. Ich wspólny album pt. „Zaklęty krąg” uzyskał status złotej płyty.
W tym czasie wokalista wziął też udział w projekcie „Dwa Żywioły” ze światowej sławy sopranistką Aleksandrą Kurzak. Koncertował również z plejadą polskich artystów w ramach projektu „Koncerty Muzyki Filmowej”.

Krzysztof Cugowski z Zespołem Mistrzów

Od 2017 roku Krzysztof Cugowski niezmiennie występuje i nagrywa w towarzystwie Zespołu Mistrzów, złożonym z wybitnych instrumentalistów w składzie: Jacek Królik (gitara), Cezary Konrad (perkusja), Robert Kubiszyn (gitara basowa), Tomasz Kałwak (instrumenty klawiszowe).
W 2014 roku Krzysztof Cugowski został odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski nadanym za wybitne zasługi dla polskiej kultury i za osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej. Natomiast w maju 2020, z rąk ministra kultury, otrzymał najwyższe odznaczenie państwowe w dziedzinie kultury i sztuki, złoty medal “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Rok 2020 upłynął pod znakiem podwójnego jubileuszu Krzysztofa Cugowskiego: 50-lecia pracy artystycznej i 70. urodzin. Z tej okazji ukazał się podwójny album pt. „50/70 Moje Najważniejsze” z wyborem ulubionych utworów Krzysztofa z 50 lat działalności muzycznej, nagranych na nowo. Po wydaniu jubileuszowego krążka, Artysta wraz z zespołem przygotowuje już nowe kompozycje.

The White Tigers z Wieruszowa – support

Jako support przed Krzysztofem Cugowskim z Zespołem Mistrzów wystąpi zespół The White Tigers z Wieruszowa, w którym na saksofonie altowym gra Krystian Lota – podopieczny Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej z Ośrodkiem Wczesnej Pomocy Dzieciom Upośledzonym “Dać Szansę” UMB, w której jest objęty terapią czynnikiem stymulującym kolonię granulocytów w kierunku dystrofii mięśniowej.
Oprócz niego zespół tworzą:
Dominika Derdak – wokal,
Iga Wojciechowska – wokal,
Martyna Jaroch – klawisze,
Kacper Rabiega – bas,
Wiktor Świsulski – gitara elektryczna i akustyczna,
Adrian Lota – perkusja.

Dystrofie mięśniowe to grupa chorób uwarunkowanych genetycznie, charakteryzujących się nieodwracalnymi zmianami w mięśniach i tkance łącznej. W ich postępującym przebiegu dochodzi do osłabienia i zaniku mięśni, co w konsekwencji prowadzi do inwalidztwa. W późniejszych stadiach choroby dochodzi także do uszkodzenia serca i niewydolności oddechowej.
Grupa naukowców pod kierownictwem prof. Wojciecha Kułaka z Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej z Ośrodkiem Wczesnej Pomocy Dzieciom Upośledzonym “Dać Szansę” Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku od 8 lat, jako jedyni w Polsce, za pomocą eksperymentalnej terapii czynnikiem stymulującym kolonię granulocytów z powodzeniem umożliwiają dotkniętym tymi chorobami dzieci, usprawniać ich funkcjonowanie, a nawet zrobić pierwsze samodzielne kroki. Sukces badaczy odbił się echem w całym kraju i za granicą (w tym USA). Niestety, realizowany w Klinice projekt dobiegł końca ponad 3 lata temu i stosowany lek nie może być dalej podawany ze względów finansowych, a liczba potrzebujących wzrasta.
W związku z powyższym Stowarzyszenie „Pro Salute” zdecydowało się wspomóc Klinikę w zdobyciu środków na zakup kolejnych partii leku przy pomocy kolejnego koncertu charytatywnego.
Koncert patronatem honorowym objęli: Prezydent Miasta Białegostoku, Wojewoda Podlaski oraz Marszałek Województwa Podlaskiego.
Patronat medialny: TVP3 Białystok, Polskie Radio Białystok, Białystok Online, Radio Akadera, bia24.pl, Kurier Poranny, Gazeta Współczesna.
Bilety dostępne pod adresem: SPRZEDAŻ BILETÓW ROZPOCZNIE SIĘ NIEBAWEM

Harmonogram koncertu charytatywnego:

19.00 – otwarcie koncertu i powitanie gości (prowadzi Magdalena Gołaszewska)
19.10 – koncert The White Tigers
20.00 – koncert Krzysztofa Cugowskiego z Zespołem Mistrzów
Informacje pobrano z https://www.facebook.com/events/s/koncert-charytatywny-krzysztof/2032023493614956/

wydarzenia kulturalne - wsparcie kultury

Znajdź inne ciekawe wydarzenia w naszej wyszukiwarce imprez

Udostępnij:


2021 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content