Kolej Transsyberyjska. Opowieść o ludziach, przestrzeni i drodze

Kolej Transsyberyjska to obiekt westchnień rzesz turystów, podróżników i włóczęgów z całego świata. Ta licząca ponad dziewięć tysięcy kilometrów trasa przyciąga jak magnes i jak wieść niesie, kto raz do Transsibu wsiądzie, ten już z niego nie wysiada…
Dlaczego obrosła taką legendą? Dlaczego w ogóle powstała? Którędy dokładnie biegnie? Co widać z okien pociągu? Kto kolej budował? Jakie dramaty ludzkie skrywa? Jak wyglądają stacje? Co się w Transsyberyjskiej je, co pije, czym kto handluje i kto, oprócz turystów, koleją podróżuje? O tym wszystkim opowie Piotr Malczewski, który pociągami Transsibu w drodze nad Bajkał i do Mongolii, przemierzył dziesiątki tysięcy kilometrów.
Będzie to opowieść o historii budowy i znaczącym udziale Polaków przy niej, podróżach tą najdłuższą linią kolejową świata, a także o ciekawostkach związanych z koleją Transsyberyjską. Podczas spotkania dowiecie się jak funkcjonowały kolejowe wagony cerkiewne czy banie, kiedy organizowano rajdy samochodowe po torach i jak przewożono pociągi lodołamaczami przez Bajkał.

Spotkanie poprowadzi:
PIOTR MALCZEWSKI – fotograf, podróżnik, przewodnik. Duch wędrowca-poszukiwacza prowadzi go w „ukryte” rejony świata, głównie na wschód i północ. Stąd podróże na Ukrainę, do Skandynawii, Tuwy (śladami F. A. Ossendowskiego), na Spitsbergen (z saniami) czy do Mongolii, pieszo, konno i na żaglowozach. Ale najczęściej podróżuje nad Bajkał – na piechotę, kajakiem, z saniami.
W 2020 roku wydał pięknie ilustrowaną książkę “Kolej Transsyberyjska. Opowieść o ludziach, przestrzeni i drodze”, w której osobiste fragmenty z dziennika podróży przeplatają się z esejami historycznymi i ciekawostkami z czasów budowy kolei.
W swoim gospodarstwie w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą prowadzi galerię fotografii i Muzeum Mongolii. Współorganizuje cykliczne festiwale: podróżniczy “Powsinóg. Podróże bliskie i dalekie” oraz literacki „Patrząc na Wschód”.

Informacje pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/events/127080879380189/

Udostępnij:

FacebookTwitter


Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.