malopolskie

Klub Czytelniczy Sztuka Opowieści #15: “O zmierzchu” | Bohman | #MOCAKonline

W niedzielę 13 czerwca o godzinie 18 Biblioteka MOCAK-u zaprasza na spotkanie online Klubu Czytelniczego Sztuka Opowieści, podczas którego będziemy rozmawiać o książce Therese Bohman “O zmierzchu” w przekładzie Justyny Czechowskiej.

Lektura będzie dla nas okazją do refleksji nad zakorzenionymi w kulturze wizerunkami twórców i pamięcią o nich. Zastanowimy się również, w jaki sposób sztuka może podejmować problemy narzucanych kobietom ról społecznych.

Karolina jest badaczką modernizmu w katedrze Historii Sztuki w Sztokholmie. Jej życie wypełniają rozważania o środowisku naukowo-artystycznym i próby zażegnania kryzysu egzystencjalnego. Bohaterka cieszy się uznaniem w środowisku historyków sztuki, ale swoje badania ocenia jako nudne; poczucie kobiecości i samostanowienie rewiduje w barwnych wspomnieniach małżeństwa i romansów. Pewnego dnia pod opiekę pani profesor trafia młody doktorant twierdzący, że odkrył nieznaną dotąd, niezwykle utalentowaną malarkę. Odkrycie twórczości Ebby Elis zmieniłoby dotychczasowe postrzeganie linii rozwoju sztuki XX wieku. Czy wreszcie nadszedł długo oczekiwany przełom w życiu Karoliny? Powieść splata estetyczne rozważania nad kulturą i historią sztuki z przejmującym obrazem krytycznej rewizji życia. To rzadkie połączenie literatury kobiecej z powieścią akademicką, kierujące satyrę społeczną w stronę współczesnego tygla akademików, dziennikarzy, artystów i odbiorców sztuki.

Spotkanie odbędzie się na platformie Zoom. Opłata za udział wynosi 2 zł. Bilety do kupienia w sklepie internetowym MOCAK Boookstore.

Udostępnij:

FacebookTwitter


Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.