Kino Żak w Twoim domu. | OLLI MÄKI. NAJSZCZĘŚLIWSZY DZIEŃ JEGO ŻYCIA pokaz filmu online. | Film jest dostępny tylko w Polsce.

27 – 29.11.2020 / kino online
G.20.00 / OLLI MÄKI. NAJSZCZĘŚLIWSZY DZIEŃ JEGO ŻYCIA / Hymyilevä mies (The Happiest Day in the Life of Olli Mäki) / r. Juho Kuosmanen / Finlandia, Szwecja, Niemcy / 2016 / Nagroda dla najlepszego filmu w sekcji Un Certain Regard na MFF w Cannes 2016, Europejska Nagroda Filmowa – Prix FIPRESCI (europejskie odkrycie roku) / 92 min.

Bilety kosztują 14 zł, a ich sprzedaż zakończy się o g.19.00 w dniu projekcji.

Chyba wszyscy kinomani lubią takie niespodzianki – filmy skromne, niepozorne, takie, które teoretycznie nie mogą się niczym wyróżniać. A jednak okazują się być wyjątkowe. Nagrodzony w Cannes w prestiżowej sekcji Un Certain Regard fiński film “Olli Mäki. Najszczęśliwszy dzień jego życia” to właśnie taki przypadek.

Mäki jest utalentowanym bokserem z Finlandii, który niedługo ma stoczyć walkę o mistrzostwo świata w wadze piórkowej. Olliego nie odstępuje na krok ekipa telewizyjna, uwieczniając jego przygotowania. W końcu ten młody mężczyzna już za kilka tygodni zostanie bohaterem narodowym Finów. To on na wielkiej gali w Helsinkach odbierze tytuł słynnemu Daveyowi Moore’owi i zapisze się w historii sportu. Trener Olliego mówi mu wprost: “17 sierpnia 1962 roku będzie najszczęśliwszym dniem w twoim życiu”.
Taki zarys fabuły, zwłaszcza w przypadku inspiracji prawdziwymi wydarzeniami, sugeruje rasowy dramat sportowy, opowieść o tym, jak skromny chłopak z małego miasteczka, dzięki swojemu uporowi i ciężkiej pracy, osiąga szczyt. Ale to jednak inna historia. Od początku widzimy, że Olli źle czuje się jako ten, na którego zwycięstwo liczy cały kraj. Kiedy podczas ważnej konferencji prasowej wydaje się zupełnie nieobecny, trener pyta go czy coś jest nie tak. Ten odpowiada: “Właśnie zdałem sobie sprawę, że jestem zakochany”.

“Olli Mäki. Najszczęśliwszy dzień jego życia” to film zrealizowany w stylu retro, przypominający choćby pierwsze produkcje Jerzego Skolimowskiego. On nie tylko opowiada o czasach, które bezpowrotnie minęły, ale też wygląda, jakby powstał dawno temu. Nakręcony na 16-milimetrowej, czarno-białej taśmie, właściwie bez muzyki, skupia się na bohaterach – kamera ich śledzi, dosłownie chodzi za nimi. Wraz z bardzo wiarygodną grą wszystkich aktorów, dało to świetny, realistyczny efekt.

Reżyser Juho Kuosmanen wziął na tapet temat, który pomijany jest nie tylko w kinie, ale w ogóle w dyskursie publicznym – od naszych sportowców, zwłaszcza tych, którzy mają szansę na najwyższe laury, wręcz wymagamy, aby myśleli tylko o wygranej, a co z ich życiem prywatnym? Co np. z miłością, która ze sportem wyczynowym często nie idzie w parze? Czy przyniesienie chwały ojczyźnie powinno przedkładać się nad osobiste szczęście? Już pierwszy “Rocky” pokazał, że aby wygrać, wcale nie trzeba zwyciężyć w walce, ale ta fińska produkcja idzie w tym myśleniu jeszcze dalej.

Finałowa scena walki została nakręcona w rewelacyjny, bardzo oryginalny sposób, wywracający do góry nogami to, do czego przyzwyczaiło nas kino bokserskie, czy w ogóle sportowe. Twórców należy pochwalić za przemyślaną pracę kamery i zdjęcia – dodając do tego świetne odwzorowanie lat sześćdziesiątych, mamy do czynienia z wizualnym arcydziełem. To niezwykle klimatyczny, pełen uroku film, który zachwyci każdego estetę.
Karol Barzowski / kultura.onet.pl

ZASADY OGLĄDANIA filmu online:

1. Kup bilet (dostęp) na POKAZ ONLINE – tutaj https://tickets.klubzak.com.pl/.
2. Po kupieniu biletu (dostępu) na POKAZ ONLINE, na podany przez kupującego adres mailowy wysłane zostanie potwierdzenie zakupu biletu.
3. Na ten sam adres mailowy, w dniu pokazu w g.19.00 – 19.45 zostanie wysłany link do filmu wraz z hasłem.
4. Hasło do filmu zostanie aktywowane przed pokazem.
5. Link jest aktywny w godzinach 20.00 – 22.00 (film ma 89 minut – czyli jest 31 minut zapasu, czyli są 2 godziny na obejrzenie filmu).
6. Polskie napisy aktywuje ikona “cc” w prawym dolnym rogu.
7. W razie problemów doradzamy zmienić przeglądarkę, a jeżeli to nie pomoże prosimy o kontakt mailowy kasa@klubzak.com.pl. Prosimy o przesłanie zrzutu z ekranu, na którym będą widoczne: data i godzina, nazwa kanału na vimeo, kadr filmu, adres strony w pasku domeny, nazwę urządzenia i przeglądarki w jakiej film jest oglądany oraz o opisanie problemu.

Zasady techniczne do odtwarzania filmu:

1. Przed oglądaniem filmu sprawdź, czy masz najbardziej aktualną wersję przeglądarki i systemu operacyjnego oraz dobre połączenie z Internetem:
– najnowsza wersja przeglądarki Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge, Safari lub Opera;
– połączenie internetowe o przepustowości conajmniej 30 Mb/s na urządzeniu do oglądania.
Prędkość Internetu można sprawdzić na stronie speedtest.pl. W razie aktywności oraz jednoczesnego aktywnego korzystania z Internetu przez inne urządzenia – laptop, tablet, telefon, TV itd. (przewodowo lub przez WiFi) niezbędne jest uzupełnienie wyżej wskazanej prędkości połączenia na urządzeniu do oglądaniu filmu.
– system operacyjny: Windows 7 lub nowszy, Mac OS X 10.7 lub nowszy, Ubuntu 10 lub nowszy;
2. Podczas oglądania filmu radzimy zamknąć pozostałe karty w przeglądarce, a także inne przeglądarki i programy. Pomóc może także skorzystanie z przewodowego połączenia sieciowego zamiast bezprzewodowego.
3. Tabela poniżej zawiera przybliżone prędkości zalecane do odtwarzania poszczególnych formatów wideo:
Rozdzielczość obrazu Zalecana stała prędkość

HD – 1080p 30 Mb/s
HD – 720p 15 Mb/s
SD – 480p 7 Mb/s
SD – 360p 3 Mb/s

Informacje pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/events/2431353743837587/

Udostępnij:

FacebookTwitter


Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.