pomorskie

12. Przegląd Nowego Kina Francuskiego / 18-24.06.2021 / Kino Żak

Wraz z Instytutem Francuskim w Polsce i firmą Gutek Film zapraszamy na 12. Przegląd Nowego Kina Francuskiego, w ramach którego pokażemy 7 filmów, wśród których znalazły się dzieła wybrane na festiwal w Cannes i docenione przez francuską Akademię Filmową, m.in. „DNA” w reżyserii Maïwenn, przedstawiające historię o powrocie do rodzinnych korzeni, nowy film powszechnie cenionego François Ozona („Lato ’85”), a także zdobywca 7 tegorocznych nagród Cezara „Żegnajcie, głupcy” Alberta Dupontela, tragikomedia o próbie naprawy błędów młodości ze wspaniałą rolą Virginie Efiry. Niemałym wydarzeniem będzie kinowa projekcja monumentalnego dokumentu Bertranda Taverniera, zmarłego niedawno mistrza, który w „Podróży przez historię kina francuskiego” przybliża dzieje kinematografii oglądanej z osobistej perspektywy.

Kino Żak / program (bilety już w sprzedaży)
18.06.2021
G.16.00 / LATO ‘85 / Été 85 / r. François Ozon (Dzięki Bogu, Podwójny kochanek, Frantz, Basen) / Francja / 2020 / 100 min. / 12. Przegląd Nowego Kina Francuskiego
19.06.2021
G.15.30 / DYSKRETNY UROK NIEBEZPIECZNYCH MYŚLI / Les choses qu’on dit, les choses qu’on fait / r. Emmanuel Mouret / Francja / 2020 / Cezar 2021 : Najlepsza aktorka drugoplanowa / 124 min. / 12. Przegląd Nowego Kina Francuskiego
20.06.2021
G.14.30 / PODRÓŻ PRZEZ HISTORIĘ KINA FRANCUSKIEGO / Voyage à travers le cinema français / r. Bertrand Tavernier (Przynęta, Niedziela na wsi) / Francja / 2016 / 191 min. / 12. Przegląd Nowego Kina Francuskiego
21.06.2021
G.16.00 / ŻEGNAJCIE, GŁUPCY / Adieu les cons / r. Albert Dupontel (Do zobaczenia w zaświatach) / Francja / 2020 / Cezary 2021: Najlepszy film, aktor drugoplanowy, reżyser, scenariusz oryginalny, najlepsza scenografia, najlepsze zdjęcia / 87 min. / 12. Przegląd Nowego Kina Francuskiego
22.06.2021
G.16.00 / DNA / ADN / r. Maïwenn (Poliss, Moja miłość) / Francja / 2020 / 90 min. / 12. Przegląd Nowego Kina Francuskiego
23.06.2021
G.16.00 / KOMEDIANCI DEBIUTANCI / Un triomphe / r. Emmanuel Courcol / wys. Kad Merad (Jeszcze dalej niż Północ, Mikołajek) / Francja / Europejska Nagroda Filmowa 2020: Najlepsza europejska komedia / 105 min. 12. Przegląd Nowego Kina Francuskiego
24.06.2021
G.16.00 / POWRÓT / Revenir / r. Jessica Palud / wys. Adèle Exarchopoulos (Życie Adeli – rozdział 1 i 2, Sybilla) / Francja / 2019 / MFF w Wenecji 2019: Najlepszy scenariusz w Konkursie „Horyzonty” / 77 min. / 12. Przegląd Nowego Kina Francuskiego

O filmach:
Lato 85 (Été 85) reż. François Ozon, Francja 2019, 100 min.
Obsada : Félix Lefebvre, Benjamin Voisin, Philippine Velge
Tak można kochać tylko, gdy jest się nastolatkiem. Głównym bohaterem nowego filmu François Ozona jest szesnastoletni Alexis, który niedawno przeprowadził się z rodzicami na normandzkie wybrzeże. Chłopak ma literacki talent, ciekawość świata i obsesję na punkcie śmierci. Gdy wypływa za daleko na swojej małej łódce od poważnych kłopotów ratuje go nieznajomy – piękny jak słoneczne niebo David. Stąd już mały krok do płomiennego uczucia, które – jak wiemy od początku filmu z relacji Alexisa (jednocześnie narratora opowieści) – szybko i tragicznie się zakończy. Na odpowiedź „jak” i „dlaczego” trzeba będzie trochę poczekać, rozkoszując się ostatnim tak pięknym latem w życiu obu chłopaków.

Ozon znów udowadnia, że jest utalentowanym filmowym stylistą i zwinnie przeplata wątek romantyczny z kryminalnym, podsycając tym samym nastrój tajemnicy i skalę nastoletnich emocji. Klimat świetnie buduje tu muzyka (motywem przewodnim jest utwór „Sailing” Roda Stewarta), kolory, perfekcyjnie odtworzone lata 80., nadmorski nastrój, a przede wszystkim duet młodziutkich aktorów – Felix Lefebvre i Benjamin Voisin, francuscy kuzyni Timothée Chalameta, którym towarzyszy wspaniała Valeria Bruni-Tedeschi. Scenariusz został luźno oparty na powieści Aidana Chambersa Dance on My Grave.

Dyskretny urok niebezpiecznych myśli (Les choses qu’on dit, les choses qu’on fait) reż. Emmanuel Mouret, Francja 2020, 124 min.
Obsada: Camélia Jordana, Niels Schneider, Vincent Macaigne Daphné i Maxime dość nieoczekiwanie spotykają się na urokliwej francuskiej prowincji. Będąca w trzecim miesiącu ciąży kobieta wyjechała tam ze swoim partnerem François. Z kolei dla jego kuzyna Maxime’a to próba złapania równowagi po bolesnym rozstaniu. Kiedy okazuje się, że François musi na kilka dni wyjechać, bohaterowie natychmiast znajdują wspólny język i zbliżają się do siebie. Dzielą pełne rozczarowań i frustracji podobne związkowe doświadczenia, które poznajemy w serii retrospekcji. Szybko okazuje się, że gdy mowa jest o miłości, nic nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać.

Podróż przez historię kina francuskiego (Voyage à travers le cinema français) reż. Bertrand Tavernier, Francja 2016, 191 min.
Praca obywatela i szpiega, badacza i malarza, kronikarza i człowieka żądnego przygód, tak doskonale opisało ją wielu autorów – od Casanovy po Gillesa Perraulta. Czyż nie jest to piękna definicja zawodu reżysera filmowego? Tak właśnie chcielibyśmy określić Renoira, Beckera, Vigo – twórcę „Atalanty”, Duviviera, a także Truffauta czy też Demy’ego. Również Maksa Ophülsa i Bressona. Oraz reżyserów mniej znanych, takich jak Grangier, Gréville czy Sacha, którzy jedną sceną lub jednym filmem rozpalają emocje, wydobywają zdumiewające prawdy. Chciałbym, aby ten film był wyrazem wdzięczności dla tych wszystkich reżyserów, scenarzystów, aktorów, muzyków, którzy pojawili się w moim życiu. Pamięć ogrzewa: ten film jest niczym wiaderko węgla na zimowe wieczory.
Bertrand Tavernier
Żegnajcie głupcy (Adieu les cons) reż. Albert Dupontel, Francja 2019, 87 min.
Obsada: Virginie Efira, Albert Dupontel, Nicolas Marié
Kiedy 43-letnia Suze Trappet dowiaduje się, że jest nieuleczalnie chora, postanawia odszukać dziecko, które zmuszona była oddać, gdy miała 15 lat. Na swojej drodze spotyka wypalonego zawodowo 50-latka JB oraz niewidomego archiwistę i niepoprawnego optymistę – pana Blina. Wspólnie rozpoczynają spektakularne, a zarazem nieprawdopodobne poszukiwania.
DNA (ADN) reż. Maïwenn, Francja 2020, 90 min.
Obsada: Maïwenn, Fanny Ardant, Louis Garrel
Maïwenn, nagrodzona w Cannes reżyserka, powraca z mocnym i poruszającym portretem rodzinnym, czerpiącym z osobistej, złożonej historii.
Lato w Paryżu, miasto pustoszeje. Neige regularnie odwiedza ukochanego dziadka w domu spokojnej starości. To on ją wychowywał i chronił przed toksyczną rodziną, w której od lat szaleje emocjonalna burza. Kiedy Emir umiera, wszystkie międzypokoleniowe nierozwiązane konflikty wracają z nową mocą i zmuszają Neige do zgłębienia swej tożsamości.
Komedianci debiutanci (Un triomphe) reż. Emmanuel Courcol, Francja 2019, 105 min.
Obsada: Kad Merad, David Ayala, Lamine Cissokho
Zagraliby w stand-upie lub komedii. Etienne, aktor prowadzący warsztat teatralny w więzieniu, proponuje wystawić „Czekając na Godota” Samuela Becketta. Początkowo niechętna grupa kilku skazanych, z czasem angażuje się w próby poważnego przedsięwzięcia. Jest jednocześnie głośno, wesoło i filozoficznie. Wspólne wycieczki poza areszt zbliżają mężczyzn. Między reżyserem i aktorami rodzi się specyficzna więź. Jej zwieńczenie nastąpi podczas premiery w Paryżu.
Powrót (Revenir) reż. Jessica Palud, Francja 2019, 87 min.
Obsada : Niels Schneider, Adèle Exarchopoulos, Patrick d’Assumçao
Na wieść, że jego matka umiera, Thomas wraca po latach do rodzinnej wsi w południowo-wschodniej Francji. Wkrótce okazuje się, że zerwane relacje będzie nadzwyczaj trudno naprawić, ale niespodziewanie pojawia się szansa na stworzenie zupełnie nowych.

Sprzedaż biletów tylko w kasie Klubu Żak.

BILETY
Bilety: 18 zł / 16 zł – zniżka na Kartę Do Kultury* / 14 zł – ulgowy* dla studentów, uczniów, seniorów / 8 zł – czł. NHEF* oraz za okazaniem Karty Dużej Rodziny*
KINO ZA DYSZKĘ: Poniedziałki dla wszystkich, Seniorskie środy, Studenckie piątki
* wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji i KARTY przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację / 1 KARTĘ)
Ulgowe bilety przysługują wyłącznie studentom studiów stacjonarnych i niestacjonarnych (licencjackich i magisterskich, do 26 roku życia), uczniom, emerytom i rencistom oraz na Kartę Dużej Rodziny – za okazaniem aktualnej, właściwej legitymacji lub karty.
Liczba miejsc biletowanych ograniczona do 74, udział w wydarzeniu przy zachowaniu dystansu i w masce.
Sprzedaż biletów i rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak od 15 maja:
– w dni robocze w godzinach od 15.00 (lub pół godziny przed pierwszym seansem) do 21.00
– w soboty i niedziele od g.16.00 lub na pół godziny przed I seansem
Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 – w.117
Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl. Potwierdzone rezerwacje na wydarzenie należy opłacić i odebrać w ciągu 3 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji (nieopłacone w terminie rezerwacje są anulowane). Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 20 miejsc na dane wydarzenie.
Liczba biletów w danej puli limitowana. Zakupione bilety i karnety nie podlegają zwrotom. Wszystkie ceny zawierają podatek VAT. Na wydarzeniach w Klubie Żak miejsca nie są numerowane.
Zasady sanitarne: Prosimy o dezynfekcję rąk po wejściu do Klubu. Noszenie masek na terenie Klubu Żak jest obowiązkowe. Prosimy o zachowanie dystansu. Prosimy o zajmowanie oznaczonych miejsc. Prosimy o wypełnienie formularza kontaktowego dostępnego w holu kina (podstawowe dane widzów uczestniczących w wydarzeniach: imię i nazwisko, data i godzina wydarzenia, kontakt do uczestnika wydarzenia (nr telefonu), zgoda na przekazanie tych danych służbom sanitarnym w przypadku potwierdzenia obecności osoby z SARS-CoV-2 na danym wydarzeniu. Dane będą zbierane w celu poinformowania uczestników wydarzenia o ewentualnym kontakcie z osobą zakażoną. Formularze będą przechowywane przez 14 dni, a następnie niszczone.

Środki bezpieczeństwa: dostępne są środki do mycia i dezynfekcji rąk, w holu, w kawiarni, w toaletach, przy wejściach do kina i do Klubu; pojemniki na zużyte środki ochrony osobistej znajdują się przy wszystkich wyjściach z Klubu.
W Klubie Żak obowiązuje zakaz rejestracji imprez i zakaz robienia zdjęć profesjonalnym sprzętem w trakcie koncertów, przedstawień, seansów filmowych i zajęć warsztatowych. Klub Żak zastrzega sobie prawo do zmiany programu.
Klub Żak, 80-266 Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197, kasa@klubzak.com.pl

Informacje pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/events/474078330356462

Udostępnij:

FacebookTwitter


Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.