dolnoslaskie

Premiera Karaimskiej Mapy Muzycznej na scenie:
Karolina Cicha & Spółka wystąpią w całej Polsce!
Koncert karaimski w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu będzie transmitowany w sieci.
W miarę możliwości (i pewności co do bezpieczeństwa słuchaczy) we wrześniu udostępnimy bezpłatne wejściówki na widownię.
Więcej informacji wkrótce!
___________________
Karaimska Mapa Muzyczna w wersji płytowej ukaże się 8 października 2021 r. Premierę poprzedzi pierwszy pełny koncert Karoliny Cichej & Spółki z muzyką karaimską, która w sieci krąży już od października ubiegłego roku.
Karolina Cicha wystąpi ze Spółką: Patrycją Betley, Karoliną Matuszkiewicz i Mateuszem Szemrajem. Gościnnie na scenie pojawi się Karaim, Michał Kuliczenko.
___________________
Muzyka Karaimów jest bardzo ważną częścią wielowiekowej świeckiej kultury najmniejszej mniejszości w Polsce. W poszukiwaniu źródeł i świadectw praktyki muzycznej wśród społeczności karaimskiej trzeba sięgnąć do historii Krymu, Wielkiego Księstwa Litewskiego, Wileńszczyzny oraz Polski XIX i XX w. Dziś pieśni pozostają w ulotnej pamięci najstarszych Karaimów zamieszkałych w rozproszeniu oraz w nielicznych świadectwach materialnych – archiwalnych nagraniach zachowanych w karaimskich kolekcjach prywatnych.

„Najmniejsza mniejszość” mówi się o Karaimach, bo rzeczywiście ich liczba w Polsce może sięgać najwyżej 200 osób. Ze względu na kosmopolityczny charakter społeczności karaimskiej w odkrywaniu ich tożsamości, historii i – w końcu – kultury niezbędna jest mapa. Warszawa, Łuck, Troki, Halicz, Wilno, Kijów czy miasta Krymu – pieśni tak, jak twórcy czy późniejsi wykonawcy, wiążą się z miejscami, których historię współtworzyła karaimska mniejszość. Znalazły się one na karaimskiej mapie w sieci. Do nich też nawiązują utwory w interpretacji Karoliny Cichej oraz wykonaniu samych Karaimów.

Muzyka Karaimów czerpie inspiracje z litewskich i krymskich tradycji muzycznych, słychać też wpływy ukraińskie, rosyjskie czy polskie. Karolina Cicha jest już specjalistką w odkrywaniu dźwiękowego i tekstowego bogactwa kultur mniejszości. To też ona przywraca ducha tych pieśni, w twórczy sposób integruje karaimską, orientalną tradycję ludową ze swoją współczesną wrażliwością. “Diwa polskiego folku”, jak czytamy o niej w mediach, była nominowana z zespołem do Fryderyka 2021 w kategorii Muzyka Świata.
Karaimska Mapa Muzyczna w sieci: https://mapamuzyczna.karaimi.org/
Karaimska Mapa Muzyczna na krążku: https://zrzutka.pl/karaimska-mapa-muzyczna

Informacje pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/events/663628275031552/?active_tab=about

👉 Znajdź ciekawe wydarzenia kulturalne w naszej >>> wyszukiwarce imprez <<<

Udostępnij:


2024 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content