Kaplica Krzyżanowskich. Piękno odzyskane | Czwartek na luzie

Zapraszamy na cykl spotkań online, podczas których zabierzemy Was w podróż do świata sztuki, historii, a przede wszystkim polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą.
W ramach cyklu „Czwartek na luzie – kuluarowe rozmowy o polonikach” będziemy Wam opowiadać o:
🔸 zachwycających świątyniach na Ukrainie (i nie tylko!)
🔸 tajemniczych muzeach znajdujących się na drugim końcu świata
🔸 nieznanych Polakach, którzy w dawnych czasach zdobyli sławę poza naszymi granicami
🔸 rozsianych na całym świecie śladach naszych rodaków
Pokażemy Wam miejsca, które są Wam znane, ale dotychczas nie spodziewaliście się, że należą do polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą. Poznacie także osoby, które badają, ratują i dbają o to, by miejsca te zachowały swój charakter.
🌟🌟🌟
Serdecznie zapraszamy na spotkanie poświęcone jednemu z najważniejszych projektów przeprowadzonych w 2020 roku przez Instytut Polonika – renowacji kaplicy Krzyżanowskich na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. W ramach naszego “Czwartku na luzie” porozmawiamy o niezwykle trudnych pracach konserwatorskich przy neogotyckim mauzoleum rodziny Krzyżanowskich, które odzyskało dawny blask dzięki wysokiej dotacji Instytutu. Opowiemy o tym, które elementy przysporzyły konserwatorom najwięcej trudności, wyjaśnimy też, dlaczego zachowanie kaplicy dla przyszłych pokoleń było tak istotne. Nie zabraknie oczywiście ciekawostek – czy wiecie, że podczas remontu wykorzystano aż 8728 cegieł?
Gościem spotkania będzie Marcin Kozarzewski, wieloletni wykładowca na Wydziale Konserwacji Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wraz z firmą Monument Service odpowiedzialny za konserwację kaplicy Krzyżanowskich.
Transmisja odbędzie się na Facebooku Instytutu Polonika 🎥
🌟🌟🌟
Czwartkowe spotkania odbywają się co dwa tygodnie i skierowane są do wszystkich, którzy:
🔸 lubią podróżować i odkrywać nowe
🔸 pragną się dowiedzieć nieco więcej o polskim dziedzictwie kulturowym
🔸 interesują się historią, sztuką, zabytkami i nie tylko
🔸 szukają pomysłu na to, jak ciekawie spędzić czwartkowy wieczór
🔸 oraz tych, których ciekawią prace konserwatorskie.

Informacje pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/events/3931506753608562/

Udostępnij:

FacebookTwitter


Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.