fbpx
Portal Promocji Kultury ProAnima.pl

Koncert, Transmisja online

Jorge Luis Valcarcel Gregorio | Jubileusz artystyczny

Jorge Luis Valcarcel Gregorio | Jubileusz artystyczny Koncert symfoniczny z okazji 50-lecia pracy artystycznej Jorge Luisa Valcarcela Gregorio, transmitowany tylko na https://livefilharmonia.szczecin.pl [cena dostępu - 10/20 PLN]. ARTYŚCI ✪ Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie ✪ Jorge Luis Valcarcel Gregorio ✪ Tomasz Licak - saksofon ✪ Maria Sydor - dyrygent UTWORY ♬ Stanisław Moniuszko - Uwertura do opery Halka ♬ Gonzalo Roig/Marcos M. Valcarcel Gregorio - Quiereme mucho ♬ Guido Lopez Gavilán - Guaguancó ♬ Flores Chaviano - Danzón Gran Via ♬ Leo Brouwer - Canción de Gesta „Razem z bratem Marcosem wchodziliśmy do świata perkusji nie poprzez instrumenty ludowe czy zestaw jazzowy, tylko od razu dzięki marimbie, kotłom i tym podobnym. Mój ojciec był przez wiele lat pierwszym kotlistą w operze w Hawanie i zabierał nas na próby. Nieraz graliśmy podczas prób na bębnie, stukając rytmy. Ojciec zapisał nas do szkoły muzycznej i od tego czasu byłem już skazany na perkusję… i to nawet na perkusję symfoniczną. Wszyscy myślą, że ja głównie szaleję na tych kongach, a tak naprawdę moją pasją jest muzyka symfoniczna”. Pierwszym utworem, który Jorge Valcarcel wykonał 50 lat temu jako profesjonalny perkusista i członek orkiestry, była „Halka” Stanisława Moniuszki, którą wystawiała w Hawanie Maria Fołtyn, wybitna śpiewaczka operowa, zaczynająca w tym czasie karierę reżyserską. „Pamiętam, jak dyrygujący wtedy Bogusław Madey zapytał, czy dam radę… Nie mogłem wtedy przewidzieć, że ten utwór stanie się proroczy!” – śmieje się dzisiaj Jorge. Traf chciał, że owe wykonania weszły do kanonu opowieści o polskim życiu muzycznym z powodu wielu opowieści, które o nich narosły. \"Powiem Wam, między nami, że można je między bajki włożyć\" - profesor Valcarcel puszcza do nas oko. \"Ale do dziś zastanawiam się nad tym nieprawdopodobnym zbiegiem okoliczności. Wtedy nawet nie rozumiałem, kto to jest Halka! A dzisiaj Polska to mój dom.\" W dalszej części koncertu wykonane zostaną utwory symfoniczne kubańskich kompozytorów – wspomnianego już Marcosa M. Valcarcela Gregorio, Guida Lopeza Gavilego, Floresa Chaviana i Leo Brouwera. \"Byłem pierwszą osobą w historii Kuby, która skończyła wyższe studia perkusyjne\" – kontynuuje Jorge Valcarcel. Po studiach w Polsce i kilku latach pracy na Kubie podjął decyzję o powrocie do Polski na stałe, zachowując jednak wiele przyjaźni wśród wykonawców, dyrygentów i kompozytorów, których dziś zna cały świat. Informacje pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/events/1000778223784246/

15.01.2021
19:00 - 20:00

Jorge Luis Valcarcel Gregorio | Jubileusz artystyczny

Koncert symfoniczny z okazji 50-lecia pracy artystycznej Jorge Luisa Valcarcela Gregorio, transmitowany tylko na https://livefilharmonia.szczecin.pl [cena dostępu – 10/20 PLN].

ARTYŚCI
✪ Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie
✪ Jorge Luis Valcarcel Gregorio
✪ Tomasz Licak – saksofon
✪ Maria Sydor – dyrygent
UTWORY
♬ Stanisław Moniuszko – Uwertura do opery Halka
♬ Gonzalo Roig/Marcos M. Valcarcel Gregorio – Quiereme mucho
♬ Guido Lopez Gavilán – Guaguancó
♬ Flores Chaviano – Danzón Gran Via
♬ Leo Brouwer – Canción de Gesta

„Razem z bratem Marcosem wchodziliśmy do świata perkusji nie poprzez instrumenty ludowe czy zestaw jazzowy, tylko od razu dzięki marimbie, kotłom i tym podobnym. Mój ojciec był przez wiele lat pierwszym kotlistą w operze w Hawanie i zabierał nas na próby. Nieraz graliśmy podczas prób na bębnie, stukając rytmy. Ojciec zapisał nas do szkoły muzycznej i od tego czasu byłem już skazany na perkusję… i to nawet na perkusję symfoniczną. Wszyscy myślą, że ja głównie szaleję na tych kongach, a tak naprawdę moją pasją jest muzyka symfoniczna”.
Pierwszym utworem, który Jorge Valcarcel wykonał 50 lat temu jako profesjonalny perkusista i członek orkiestry, była „Halka” Stanisława Moniuszki, którą wystawiała w Hawanie Maria Fołtyn, wybitna śpiewaczka operowa, zaczynająca w tym czasie karierę reżyserską. „Pamiętam, jak dyrygujący wtedy Bogusław Madey zapytał, czy dam radę… Nie mogłem wtedy przewidzieć, że ten utwór stanie się proroczy!” – śmieje się dzisiaj Jorge.
Traf chciał, że owe wykonania weszły do kanonu opowieści o polskim życiu muzycznym z powodu wielu opowieści, które o nich narosły. “Powiem Wam, między nami, że można je między bajki włożyć” – profesor Valcarcel puszcza do nas oko. “Ale do dziś zastanawiam się nad tym nieprawdopodobnym zbiegiem okoliczności. Wtedy nawet nie rozumiałem, kto to jest Halka! A dzisiaj Polska to mój dom.”
W dalszej części koncertu wykonane zostaną utwory symfoniczne kubańskich kompozytorów – wspomnianego już Marcosa M. Valcarcela Gregorio, Guida Lopeza Gavilego, Floresa Chaviana i Leo Brouwera.
“Byłem pierwszą osobą w historii Kuby, która skończyła wyższe studia perkusyjne” – kontynuuje Jorge Valcarcel. Po studiach w Polsce i kilku latach pracy na Kubie podjął decyzję o powrocie do Polski na stałe, zachowując jednak wiele przyjaźni wśród wykonawców, dyrygentów i kompozytorów, których dziś zna cały świat.

Informacje pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/events/1000778223784246/

Udostępnij:

FacebookTwitter


Jorge Luis Valcarcel Gregorio | Jubileusz artystyczny

,

Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.