podlaskie
07.12 - 07.12.2021
19:00 - 21:00

W ramach cyklu Jazz na BOK-u zapraszamy na koncert zespołu Laboratorium
7 grudnia 2021, g. 19.00
sala Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 48 zł / przedsprzedaż, 58 zł / w dniu koncertu – w kasach kina Forum i Centrum im. Ludwika Zamenhofa oraz na stronie https://bilety.bok.bialystok.pl/

Grupa LABORATORIUM powstała w 1970 roku. Zespół założyli dwaj koledzy studiujący polonistykę w Krakowie Janusz Grzywacz i Mietek Górka. Niezwłocznie do nich dołączył szkolny kolega Janusza – Marek Stryszowski, a po chwili skład uzupełnili flecista Wacek Łoziński i basista „Mundek” Mąciwoda. Od tej chwili zaczęła się półprofesjonalna , a później profesjonalna kariera zespołu.

Na festiwalach „posypały” się nagrody i wyróżnienia. Zespół wygrał krakowską Gitariadę, festiwal Młodzieżowej Muzyki Współczesnej w Kaliszu oraz został laureatem jakże ważnego festiwalu Jazz nad Odrą (1972 – II miejsce, 1973 – I miejsce). Laboratorium zaczęło otrzymywać bardzo poważne propozycje fonograficzne i koncertowe. Już na pierwszej płycie z cyklu Biały Kruk Czarnego Krążka gościnnie zagrał Zbigniew Seifert. Zaczęli występować na najważniejszych festiwalach jazzowych w Polsce i w Europie (m.in. Krakowskie Zaduszki Jazzowe, Jazz Jamboree, Zurych Jazz Festiwal, Berliner Jazz Tage, San Sebastian Jazz Festival). Po nawiązaniu współpracy ze szwajcarską firmą impresaryjną i fonograficzną Face Music liczba koncertów festiwalowych i klubowych znacznie wzrosła. W 1976 roku Marek Stryszowski zostaje laureatem Grand Prix oraz nagrody publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Lublinie. W efekcie wraz z zespołem zostaje zaproszony przez hinduskiego organizatora na festiwale Jazz Yatra w Bombaju, Kalkuta Jazz Festiwal oraz klika dodatkowych koncertów w Indiach.

Wspaniałą opinię o „Laborce” wyraził jeden z najbardziej uznanych dziennikarzy oraz propagator muzyki jazzowej Willis Conover z Głosu Ameryki, który stwierdził w jednym z wywiadów, że Laboratorium to najlepszy zespół jazz-rockowy w Europie. I za taki był uznawany przez fanów i większość krytyków zarówno krajowych, jak i zagranicznych.
Generalnie cała dekada lat 70., aż do zawieszenia działalności w roku 1988, to niekończące się trasy koncertowe Laboratorium, a także kolejne wydawnictwa płytowe (9 płyt LP).

Impulsem do wznowienia działalności zespołu było wydanie 10-płytowego boxu (CD) pn. „LABORATORIUM Antology 1971 – 1988 Nagrania wszystkie, no… prawie wszystkie”. Ogromne zainteresowanie towarzyszące temu wydarzeniu i liczne namowy fanów i organizatorów koncertów doprowadziło do drugiego życia grupy LABORATORIUM. I jak za dawnych lat „Laborka” znów zaczęła grać…

Ostatni album “Laboratorium NOW”, który ukazał się 2 listopada 2018, roku uzyskał status złotej płyty.
Skład zespołu: Krzysztof Ścierański, Marcin Ścierański, Janusz Grzywacz, Marek Stryszowski, Marek Raduli

Informacje pochodzą ze strony organizatora. Białystok

Znajdź inne wydarzenia kulturalne w naszej wyszukiwarce imprez

Udostępnij:


2021 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content