fbpx
Portal Promocji Kultury ProAnima.pl

Spotkanie autorskie, Webinar, Transmisja online, Wykład

Historia mody online: Z historii mody dziecięcej

Historia mody online: W ryzach i powijakach – z historii mody dziecięcej 9.06 (wtorek), godz. 18.00 📺 Transmisja odbędzie się na profilu Centrum Literatury CSW ❗ 👉 Link do transmisji zostanie udostępniony także w wydarzeniu w momencie rozpoczęcia spotkania. 👈 Mimo że Dzień Dziecka już za nami, chcielibyśmy opowiedzieć nieco o historii mody dziecięcej. 👧🧑 Na przestrzeni stuleci ubiory dzieci z jednej strony naśladowały stroje osób dorosłych i odzwierciedlały aktualne trendy w modzie, z drugiej zachowywały pewne swoiste cechy wynikające ze specyfiki wieku dziecięcego. Nie zawsze rozumiano ją jednak tak jak obecnie i po okresie niemowlęcym oraz wczesnodziecięcym, szybko włączano najmłodszych do świata dorosłych. Stąd forma ich stroju uzależniona była w dużej mierze od statusu rodziny, płci dziecka, a także uwidaczniała jego podległą pozycję w społeczeństwie. Dopiero teorie Johna Locke’a i pisma Jana Jakuba Rousseau wskazujące na odmienność emocjonalną dzieci i postulujące naturalniejsze podejście do wychowania, zaowocowały w XVIII wieku uproszczeniem dziecięcej garderoby, tak by dawała większą swobodę ruchów i możliwość bardziej optymalnego rozwoju fizycznego i psychicznego. 👗 Prowadzenie: dr Anna Straszewska Historyk sztuki i kostiumolog, pracuje w Pracowni Plastyki Współczesnej Instytut Sztuki PAN w Warszawie. Prowadzi badania naukowe w zakresie historii ubioru oraz związków mody ze sztuką. Pracę magisterską poświęciła historii kobiecego stroju ślubnego w Polsce w XIX wieku, a doktorską, roli kostiumu historycznego w twórczości Jana Matejki. 💬 W trakcie trwania wykładu zachęcamy do zadawania pytań i wymiany opinii w komentarzach pod transmisją. Zapraszamy przed ekrany telefonów, komputerów i tabletów. 📱💻 Informacje pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/events/3985117851562407/

09.06.2020
18:00 - 19:00

Historia mody online: W ryzach i powijakach – z historii mody dziecięcej
9.06 (wtorek), godz. 18.00

📺 Transmisja odbędzie się na profilu Centrum Literatury CSW
👉 Link do transmisji zostanie udostępniony także w wydarzeniu w momencie rozpoczęcia spotkania. 👈

Mimo że Dzień Dziecka już za nami, chcielibyśmy opowiedzieć nieco o historii mody dziecięcej. 👧🧑
Na przestrzeni stuleci ubiory dzieci z jednej strony naśladowały stroje osób dorosłych i odzwierciedlały aktualne trendy w modzie, z drugiej zachowywały pewne swoiste cechy wynikające ze specyfiki wieku dziecięcego. Nie zawsze rozumiano ją jednak tak jak obecnie i po okresie niemowlęcym oraz wczesnodziecięcym, szybko włączano najmłodszych do świata dorosłych. Stąd forma ich stroju uzależniona była w dużej mierze od statusu rodziny, płci dziecka, a także uwidaczniała jego podległą pozycję w społeczeństwie. Dopiero teorie Johna Locke’a i pisma Jana Jakuba Rousseau wskazujące na odmienność emocjonalną dzieci i postulujące naturalniejsze podejście do wychowania, zaowocowały w XVIII wieku uproszczeniem dziecięcej garderoby, tak by dawała większą swobodę ruchów i możliwość bardziej optymalnego rozwoju fizycznego i psychicznego.

👗 Prowadzenie: dr Anna Straszewska

Historyk sztuki i kostiumolog, pracuje w Pracowni Plastyki Współczesnej Instytut Sztuki PAN w Warszawie.
Prowadzi badania naukowe w zakresie historii ubioru oraz związków mody ze sztuką. Pracę magisterską poświęciła historii kobiecego stroju ślubnego w Polsce w XIX wieku, a doktorską, roli kostiumu historycznego w twórczości Jana Matejki.

💬 W trakcie trwania wykładu zachęcamy do zadawania pytań i wymiany opinii w komentarzach pod transmisją.

Zapraszamy przed ekrany telefonów, komputerów i tabletów. 📱💻

Informacje pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/events/3985117851562407/

Historia mody online: Z historii mody dziecięcej

,

Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.