Giovanni Battista Pergolesi – La serva padrona online

Polska Opera Królewska z radością zaprasza na retransmisję operową – LA SERVA PADRONA / GIOVANNI BATTISTA PERGOLESI w reżyserii Jitki Stokalskiej, pod muzycznym kierownictwem Krzysztofa Garstki.
Giovanni Battista Pergolesi, słynny przedstawiciel włoskiego baroku, mimo iż żył zaledwie dwadzieścia sześć lat, pozostawił po sobie dzieła, które zapewniły mu trwałe miejsce w historii muzyki. Najjaśniejszą gwiazdą w katalogu jego twórczości pozostaje na pozór skromne intermezzo La serva padrona (Służąca panią). Ten niewielkich rozmiarów utwór, który wyszedł spod pióra zaledwie 23-letniego Pergolesiego, do dziś nie schodzi z europejskich afiszy, pokazywany zarówno w oryginalnej wersji językowej, jak i w licznych tłumaczeniach.
Libretto sporządzone przez Gennara Antonia Federica zbudowane jest na prostej intrydze wywodzącej się z tradycji commedia dell’arte. Oto zamożny stary kawaler poszukuje żony, a jego przebiegła służąca skutecznie przedstawia siebie jako najlepszą kandydatkę do tej roli. Pergolesi znajduje doskonałe środki muzyczne, by scharakteryzować bohaterów, a wyśpiewywany przez nich tekst odzwierciedlany jest w pełnych uroku recytatywach i ariach. Znakomicie podsumował zastosowane przez młodego kompozytora zabiegi Piotr Kamiński w swym leksykonie Tysiąc i jedna opera, przyrównując talent Pergolesiego do zdolności jednego z największych muzycznych geniuszy w historii:
Chyba tylko Mozart zdoła wysnuć z dwunastu nut gamy chromatycznej takie bogactwo wesołej, teatralnej myśli, jedną ręką trzymając się tekstu, drugą kreśląc niewyczerpane, muzyczne czary, z nich zaś wywodząc, celnie, oszczędnie i elegancko, żywe postaci, o których wiemy wszystko.
KIEROWNICTWO MUZYCZNE KRZYSZTOF GARSTKA
REŻYSERIA JITKA STOKALSKA
SCENOGRAFIA MARLENA SKONECZKO
REŻYSERIA ŚWIATEŁ KAROLINA GĘBSKA
RUCH SCENICZNY ALISA MAKARENKO
ASYSTENT REŻYSERA AGNIESZKA KOZŁOWSKA
II ASYSTENT REŻYSERA SŁAWOMIR JURCZAK
PROJEKCJE MAREK ZAMOJSKI
REALIZACJA OŚWIETLENIA PIOTR RUDZKI
INSPICJENT DOROTA LACHOWICZ, TATIANA HEMPEL-GIERLACH

OBSADA:
SERPINA ALEKSANDRA KLIMCZAK
UBERTO PAWEŁ MICHALCZUK
VESPONE I RAFAŁ KARNICKI
VESPONE II JERZY KLONOWSKI
VESPONE III MACIEJ JAN KRAŚNIEWSKI
ZESPÓŁ INSTRUMENTÓW DAWNYCH POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ CAPELLA REGIA POLONA
DYRYGENT KRZYSZTOF GARSTKA
Premierowe spektakle odbyły się 4 i 11 lipca 2020 r. w ramach cyklu LIPIEC DA CAMERA w Polska Opera Królewska
.
🗓 Materiał będzie dostępny do godziny 19.00 w dniu 24 listopada
Teatr Królewski w Starej Oranżerii w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
Wydarzenie pod Mecenatem PZU

Informacje pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/events/375251713806414/

Udostępnij:

FacebookTwitter


Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.