podlaskie
21.09.2021
18:30-21:00
22.09.2021
-
23.09.2021
-
24.09.2021
-
25.09.2021
-
26.09.2021
-

Przez ostatnie lata Hajnówka była kojarzona z festiwalami. To właśnie na Podlasiu, od 1982 r., odbywał się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej – „Hajnówka”. W tym czasie Festiwal, z mało znaczącej imprezy rozwinął się w jedyne w całym województwie podlaskim i jedno z nielicznych w kraju wydarzeń artystycznych kategorii zerowej, a więc tych z najwyższej półki. Organizacja i szybki rozwój imprezy wpłynęły na zainteresowanie muzyką cerkiewną całego świata, inspirowały dzisiejszych twórców – kompozytorów, doprowadziły do rozwoju prawosławnych chórów parafialnych.
W 2003 r. festiwal został przeniesiony do Białegostoku do Filharmonii Białostockiej i do Pałacu Branickich. Impreza zachował całą swą dotychczasową formułę – nadal uczestniczą w nim poza prawosławnymi chórami parafialnymi z Polski, chóry z całego świata, oraz towarzyszą mu przeróżne dodatkowe imprezy jak: koncerty towarzyszące organizowane w kraju i za granica, wystawy, Europejskie Forum Kompozytorów i Dyrygentów, Master Class, premierowe koncerty autorskie, prawykonania nieznanych utworów muzyki cerkiewnej tworzonej przez polskich kompozytorów itd. Pozwoliło to także na wykonywanie dzieł chóralno – instrumentalnych, co w Cerkwi byłoby niemożliwe. Od 2003 r. Festiwal zyskał dodatkowy prestiż, gdyż Patronat artystyczny objął nad nim Krzysztof Penderecki.

Aktualny Program

Program Festiwalu Muzyki Cerkiewnej 2021
Program Festiwalu Muzyki Cerkiewnej 2021

 

Organizator: Fundacja „Muzyka Cerkiewna”,  Hajnówka
Miejsce: Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku, ul. Podleśna 2
Wydarzenie: 40 MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI CERKIEWNEJ – Festiwal Śpiewającej Duszy

źródło wydarzenia: Festiwal


👉 Znajdź ciekawe wydarzenia kulturalne w naszej >>>wyszukiwarce imprez<<<

Udostępnij:

FacebookTwitter


2021 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.