Tegoroczna odsłona Europejskiej Nocy Literatury odbędzie się 21 sierpnia na Karłowicach. Fragmenty dziesięciu wybranych przez kuratorkę Annę Dziewit-Meller pozycji literackich odczytane zostaną dziesięciokrotnie przez dziesięć wybitnych postaci polskiej kultury w dziesięciu lokalizacjach zielonego osiedla na północy Wrocławia.
Kolejne czytania rozpoczynać się będą co 30 minut między godziną 18:00 a 22:30.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
“Wydarzenia ostatniego roku wyraźnie zwróciły uwagę na kwestie praw i doświadczeń kobiet. W publicznym dyskursie ożyły dzięki temu nowe spojrzenia – na kobiecą perspektywę, na miejsce kobiet w historii, uwypuklając przemilczenia, ukazując liczne biały plamy w historii Polski, Europy i świata. Europejską Noc Literatury w roku 2021 chcemy zatem otworzyć na to, co zbyt długo pozostawało w cieniu i na drugim planie.
W trakcie tej jednej nocy spotkamy się z dziełami literatury, poezji i reportażu, które pokażą nam wyjątkowość kobiecego doświadczenia, poszerzając tym samym spojrzenie na europejską historię. Na dobrze znane, oficjalne narracje będziemy chcieli nałożyć nowe opowieści, umożliwiając zmianę ich dotychczasowego odczytania. Tak, by ów palimpsest doświadczeń kobiet i mężczyzn mógł ukazać nam całościową wizję rzeczywistości. O czasach wojny i pokoju widzianych oczami kobiet, o doświadczeniach macierzyństwa, emancypacji, walki o prawa, o narracjach wykluczających, o kobiecie w kościele i kobiecie w polityce, o dojrzewaniu i starości, o tabu ciała i krwi, o relacjach przemocy i miłości, o kobietach wymazywanych z historii – opowiedzą nam polskie i europejskie pisarki i poetki, a także pisarze i poeci poszerzający o te wątki pole opowieści o współczesnym świecie.” tak o temacie edycji mówi Anna Dziewit-Meller.
Więcej informacji na stronie NocLiteratury.pl oraz na Facebooku: facebook.com/ENLWroclaw.
Organizatorem Europejskiej Nocy Literatury we Wrocławiu jest Strefa Kultury Wrocław.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:
Europejska Noc Literatury: Spacery po Karłowicach
[LINK https://fb.me/e/EDlsNQ67]
Pokaz w ramach Polish Cinema for Beginners: szczegóły niebawem.

Informacje pobrano z https://www.facebook.com/events/s/europejska-noc-literatury-po-s/2956885277856206/

Udostępnij:

FacebookTwitter


2021 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Scroll Up
Skip to content