mazowieckie

W ramach 16. edycji festiwalu filmowego AfryKamera, poświęconemu kinu afrykańskiemu, poruszamy również problemy ekologiczne i związane z nimi kwestie społeczne. Zapraszamy na panel dyskusyjny i projekcję filmu!

PROGRAM
19.30 EkoPanel MOMBASA ROAD / wstęp wolny / m.in. z udziałem Aleksandry Antonowicz-Ceglickiej (CEE Bankwatch Network)
Moderacja: Miłosława Stępień

Wątkiem przewodnim panelu będzie konflikt pomiędzy interesami dużych korporacji a prawami społeczności lokalnych. Zderzenie sprzecznych dążeń prowadzi do łamania praw człowieka, niszczenia środowiska naturalnego oraz unicestwia lokalność. Jako przykład posłuży nam Mombasa Road – główna trasa łącząca Nairobii i Mombasę (Kenia). Przyjrzymy się działaniom podejmowanym przez społeczność lokalną w obronie swojego środowiska w kontekście wystąpień i obecności podczas szczytu klimatycznego COP26 Glasgow.
20:30 NAD WODĄ / Above Water reż. Aissa Maiga / wstęp wolny/ Mali/Francja/Senegal 2021, 89 min.

Zmiany klimatu spowodowały, że w regionie Azawak w Nigrze życie staje się coraz trudniejsze. Jedyną dostępną wodą jest ta w studniach oddalonych od wiosek o wiele kilometrów, a i w nich zaczyna jej brakować. Aby przeżyć, mieszkańcy Tatiste zmuszeni są szukać jej daleko od domu i emigrować do innych krajów, narażając się na niebezpieczeństwa, napady i gwałty. Najbardziej narażone są jednak kobiety, bo to one w poszukiwaniu pracy wyruszają samotnie w długie wędrówki, i dziewczynki, które zostają same w wiosce, aby opiekować się rodzeństwem. Jedynym ratunkiem dla mieszkańców Tatiste jest odwiert studni głębinowej, o który walczą z całych sił. To obowiązkowy dokument, który powinien zobaczyć każdy z nas.

INFO O UCZESTNICZKACH I UCZESTNIKACH PANELU:
Aleksandra Antonowicz-Cyglicka (CEE Bankwatch Network)
https://bankwatch.org/team/aleksandra-antonowicz-cyglicka
Moderatorka: Miłosława Stępień (CEE Bankwatch Network)
https://bankwatch.org/team/miloslawa-stepien
Ogólne info o Mombasa Road:
https://en.wikipedia.org/wiki/Nairobi-Mombasa_Road
fot. kadr z filmu NAD WODĄ, mat. dystrybutora

Informacje pochodzą ze strony organizatora. Warszawa


👉 Znajdź inne ciekawe koncerty w naszej

>>>wyszukiwarce imprez<<<

Udostępnij:


2021 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content