Transmisja online, Wykład, Edukacja kulturalna

E-Sztuka w Artusie | Sąd Ostateczny

Kolejny wykład, w ramach cieszącego się niesłabnącym zainteresowaniem cyklu Sztuka w Artusie, poświęcony będzie Sądowi Ostatecznemu Hansa Memlinga Ten monumentalny tryptyk to jeden z najcenniejszych obrazów znajdujących się w polskich zbiorach. Malowidło obecnie jest ozdobą Muzeum Narodowe w Gdańsku, ale mało kto wie, że do Polski dotarł, jako łup gdańskich kaprów. Obraz wykonano na zamówienie włoskiego bankiera Angola di Jacopo Taniego z brugijskiej filii banku Medyceuszy – fundator wraz z żoną jest uwieczniony na skrzydłach ołtarza. Pierwotnie miał zawisnąć w rodowej kaplicy San Michele w kościele San Bartolomeo w Badia Fiesolana pod Florencją. Jednak podczas transportu do Italii został zrabowany przez gdańskiego kapra Pawła Beneke. Gdańscy właściciele statku kaperskiego – podczas podziału łupów – ofiarowali ołtarz Memlinga gdańskiemu Kościołowi Mariackiemu, a dziś ze względu na swoją wartość jest przechowywany w Muzeum Narodowym. Malowidło zachwyca szczegółami i niezwykłymi detalami. Wciąż też wywołuje wrażenie swoją wizją Sądu Ostatecznego, w którym Chrystus i Archanioł Michał decydują o losie dusz. Obraz skrywa wiele tajemnic i ukrytych detali, które poznamy w trakcie wykładu. Będziemy też mogli zobaczyć szereg zbliżeń i szczegółów. Poznamy ciekawostki, ale także spróbujemy zrozumieć dzieło Hansa Memlinga. Podejmiemy również próbę ustosunkowania się do nowych rewelacji związanych z autorstwem gdańskiego dzieła. Czy nam się uda? Przekonacie się już 24 marca na artusowym Facebooku i YouTubie. W trakcie spotkania będziecie mogli zadawać pytania i formułować swoje teorie interpretujące malowidło. Wykład tradycyjnie poprowadzi Łukasz Wudarski - dyrektor Centrum Kultury Dwór Artusa i historyk sztuki. Źródło: https://www.facebook.com/events/456628269029091 

24.03.2021
18:30 - 20:00
proanima największa baza wydarzeń kulturalnych

Kolejny wykład, w ramach cieszącego się niesłabnącym zainteresowaniem cyklu Sztuka w Artusie, poświęcony będzie Sądowi Ostatecznemu Hansa Memlinga
Ten monumentalny tryptyk to jeden z najcenniejszych obrazów znajdujących się w polskich zbiorach.
Malowidło obecnie jest ozdobą Muzeum Narodowe w Gdańsku, ale mało kto wie, że do Polski dotarł, jako łup gdańskich kaprów.
Obraz wykonano na zamówienie włoskiego bankiera Angola di Jacopo Taniego z brugijskiej filii banku Medyceuszy – fundator wraz z żoną jest uwieczniony na skrzydłach ołtarza. Pierwotnie miał zawisnąć w rodowej kaplicy San Michele w kościele San Bartolomeo w Badia Fiesolana pod Florencją. Jednak podczas transportu do Italii został zrabowany przez gdańskiego kapra Pawła Beneke.
Gdańscy właściciele statku kaperskiego – podczas podziału łupów – ofiarowali ołtarz Memlinga gdańskiemu Kościołowi Mariackiemu, a dziś ze względu na swoją wartość jest przechowywany w Muzeum Narodowym.
Malowidło zachwyca szczegółami i niezwykłymi detalami. Wciąż też wywołuje wrażenie swoją wizją Sądu Ostatecznego, w którym Chrystus i Archanioł Michał decydują o losie dusz. Obraz skrywa wiele tajemnic i ukrytych detali, które poznamy w trakcie wykładu. Będziemy też mogli zobaczyć szereg zbliżeń i szczegółów. Poznamy ciekawostki, ale także spróbujemy zrozumieć dzieło Hansa Memlinga. Podejmiemy również próbę ustosunkowania się do nowych rewelacji związanych z autorstwem gdańskiego dzieła.
Czy nam się uda?
Przekonacie się już 24 marca na artusowym Facebooku i YouTubie.
W trakcie spotkania będziecie mogli zadawać pytania i formułować swoje teorie interpretujące malowidło.
Wykład tradycyjnie poprowadzi Łukasz Wudarski – dyrektor Centrum Kultury Dwór Artusa i historyk sztuki.

Źródło: https://www.facebook.com/events/456628269029091 

Udostępnij:

FacebookTwitter


E-Sztuka w Artusie | Sąd Ostateczny

,

Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.