Debata, Transmisja online, Wykład

Czwartek z filozofią I Labirynt samotności I z publicznością!

Jak wszystkie drogi podobno prowadzą do Rzymu, tak wszystkie życiowe ścieżki prowadzą do samotności. Z jej łona poczynają się i ludzka mądrość i skłonność do głupoty. To jej zawdzięczamy zarówno dążenie do wspólnoty, jak i działania jej zagrażające. Jednym samotność zapewnia wspinanie się na wyżyny szczęścia, innym osuwanie się w grzęzawisko niedoli. Bycie sam na sam ze sobą przyczynia się zarówno do dobroduszności, jak i czynienia zła – niesie ze sobą pragnienie miłości i oddalenie w separacji. W ostatnich dekadach na całym świecie bije się na alarm, odnotowując niespotykany w historii wzrost wystąpień różnych typów samotności w ludzkiej populacji. Trwająca od prawie roku pandemia koronawirusa z towarzyszącą jej w skali globu polityką izolacji, dodatkowo wzmacnia i utrwala tę tendencję. Czyżby wiek XXI miał się już okazać erą samotności? A jeśli nawet, to czy faktycznie należy wysnuwać z tego wyłącznie katastroficzne wizje upadku cywilizacji i zagłady ludzkości? A może trzeba potraktować ten przełomowy moment historii jako epokową okazję i unikalną szansę powrotu człowieka do prawdy o sobie oraz swoich korzeni, wrośniętych głęboko w jego samotność… Samotności, w której wykuwa się i z której wyrasta jego jestestwo? Może więc era samotności to epopeja renesansu człowieka pogodzonego z samym sobą i własnym losem? Odpowiedzi na te pytania otrzymamy od prof. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu Piotra Domerackiego, już 25 lutego na miejscu w Dworze Artusa oraz na artusowym Facebooku i YouTubie. Piotr Domeracki – filozof i etyk. Profesor w Katedrze Historii Filozofii, Filozofii Systematycznej i Etyki w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Naukowo zajmuje się etyką, psychologią moralności i historią filozofii – zwłaszcza średniowiecznej, filozofią dialogu, hermeneutyką filozoficzną, filozofią samotności, ekofilozofią oraz filozofią religii, a w jej ramach szczególnie filozofią mistyki. Prowadzi prace badawcze nad: samotnością, alienacją, obcością, wykluczeniem, wolnością, przemocą, lękiem, cierpieniem, miłością, byciem sobą, wspólnotowością, dialogicznością, życzliwością, zrównoważonym rozwojem, nihilizmem, ateizmem, doświadczeniem mistycznym oraz edukacją. Źródło: https://www.facebook.com/events/124739076133522

25.02.2021
18:30 - 20:00
proanima największa baza wydarzeń kulturalnych

Jak wszystkie drogi podobno prowadzą do Rzymu, tak wszystkie życiowe ścieżki prowadzą do samotności.
Z jej łona poczynają się i ludzka mądrość i skłonność do głupoty.
To jej zawdzięczamy zarówno dążenie do wspólnoty, jak i działania jej zagrażające.
Jednym samotność zapewnia wspinanie się na wyżyny szczęścia, innym osuwanie się w grzęzawisko niedoli. Bycie sam na sam ze sobą przyczynia się zarówno do dobroduszności, jak i czynienia zła – niesie ze sobą pragnienie miłości i oddalenie w separacji.
W ostatnich dekadach na całym świecie bije się na alarm, odnotowując niespotykany w historii wzrost wystąpień różnych typów samotności w ludzkiej populacji.
Trwająca od prawie roku pandemia koronawirusa z towarzyszącą jej w skali globu polityką izolacji, dodatkowo wzmacnia i utrwala tę tendencję. Czyżby wiek XXI miał się już okazać erą samotności?
A jeśli nawet, to czy faktycznie należy wysnuwać z tego wyłącznie katastroficzne wizje upadku cywilizacji i zagłady ludzkości? A może trzeba potraktować ten przełomowy moment historii jako epokową okazję i unikalną szansę powrotu człowieka do prawdy o sobie oraz swoich korzeni, wrośniętych głęboko w jego samotność… Samotności, w której wykuwa się i z której wyrasta jego jestestwo?
Może więc era samotności to epopeja renesansu człowieka pogodzonego z samym sobą i własnym losem?
Odpowiedzi na te pytania otrzymamy od prof. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu Piotra Domerackiego, już 25 lutego na miejscu w Dworze Artusa oraz na artusowym Facebooku i YouTubie.
Piotr Domeracki – filozof i etyk. Profesor w Katedrze Historii Filozofii, Filozofii Systematycznej i Etyki w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Naukowo zajmuje się etyką, psychologią moralności i historią filozofii – zwłaszcza średniowiecznej, filozofią dialogu, hermeneutyką filozoficzną, filozofią samotności, ekofilozofią oraz filozofią religii, a w jej ramach szczególnie filozofią mistyki. Prowadzi prace badawcze nad: samotnością, alienacją, obcością, wykluczeniem, wolnością, przemocą, lękiem, cierpieniem, miłością, byciem sobą, wspólnotowością, dialogicznością, życzliwością, zrównoważonym rozwojem, nihilizmem, ateizmem, doświadczeniem mistycznym oraz edukacją.

Źródło: https://www.facebook.com/events/124739076133522

Udostępnij:

FacebookTwitter


Czwartek z filozofią I Labirynt samotności I z publicznością!

,

Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.