fbpx
Portal Promocji Kultury ProAnima.pl

Transmisja online

Czerwcowe divertimenta – koncert online zespołu Ars Iuvenum Opery i Filharmonii Podlaskiej

Artyści Opery i Filharmonii Podlaskiej powracają w czerwcu na scenę! Próby wznowił zespół kameralny Ars Iuvenum, którego koncert transmitowany będzie w sobotę, 6 czerwca, o godz.19.00 na naszym kanale na YouTube. Zespół w składzie kwintetu dętego: Magdalena Jakubowska-Puchalska – flet, Luca Neccia – obój, Grzegorz Puchalski – klarnet, Siarhei Yanovich – waltornia oraz Magdalena Kania – fagot, wykona utwory J. Haydna, W.A. Mozarta i F. Farkasa. – Jesteśmy trochę jak liga włoska, która potrzebuje miesiąca wspólnych treningów, żeby wrócić do gry zespołowej – mówi Luca Neccia, oboista OiFP. – Po bezprecedensowej dwumiesięcznej przerwie trudno jest znaleźć synchronizację i oddech, ale jest i radość, że znów możemy grać razem. – Panuje pełna koncentracja – mówi Grzegorz Puchalski, kierownik artystyczny zespołu, klarnecista. – Rejestracja audio i video rządzi się swoimi prawami, m.in. wymaga ogromnej precyzji. Zagramy dawną muzykę rozrywkową, dwa divertimenta Haydna i Mozarta, oraz Tańce starowęgierskie współczesnego kompozytora Farkasa, lekkie i miłe dla ucha, wspaniale wpisujące się w pogodny nastrój wiosny. – Brakowało nam wspólnego grania – mówi Magdalena Kania, fagocistka. – Wreszcie możemy się spotkać na próbach i nagraniach i bardzo się z tego cieszę. Divertimenti Haydna, zwane też cassationi, scherzandi czy Feldparthie – partity wykonywane na wolnym powietrzu, charakteryzuje melodyjna płynność tematów, prostota partii klawesynowych i lekkość. Pisane były z myślą o plenerowym koncertowaniu na dworze książęcym. Znakomite Divertimento B-dur KV 270 Mozart napisał w 1777 r. Allegro molto jest rozbudowane, obfitujące w efektowne pomysły. Śpiewne Andantino brzmi jak zapowiedź duetu La ci darem la mano z Don Giovanniego. Charakterystyczne tryle wielokrotnie powracają w Menuecie, a stylizowana gigue z bardzo prostym tematem (Presto) efektownie zamyka utwór. Współczesnego, choć raczej tradycyjnego kompozytora węgierskiego, Ferenca Farcasa, inspiruje muzyka ludowa. Elementy zaczerpnięte z folkloru przetwarza i opracowuje efektownie, plastycznie kreśląc tematykę, operując rytmiczną witalnością i klarownością formy. Artyści: Zespół kameralny Ars Iuvenum Magdalena Jakubowska-Puchalska – flet Luca Neccia – obój Grzegorz Puchalski – klarnet, kierownik artystyczny zespołu Siarhei Yanovich – waltornia Magdalena Kania – fagot Program: J. Haydn – Divertimento B-dur W.A. Mozart – Divertimento B-dur KV 270 F. Farkas – Tańce starowęgierskie Koncert \"Czerwcowe divertimenta\" już 6 czerwca o godz. 19:00 na kanale OiFP na YouTube! Zapraszamy! YouTube OiFP: https://www.youtube.com/user/oifp

06.06.2020
19:00 - 20:30

Artyści Opery i Filharmonii Podlaskiej powracają w czerwcu na scenę! Próby wznowił zespół kameralny Ars Iuvenum, którego koncert transmitowany będzie w sobotę, 6 czerwca, o godz.19.00 na naszym kanale na YouTube. Zespół w składzie kwintetu dętego: Magdalena Jakubowska-Puchalska – flet, Luca Neccia – obój, Grzegorz Puchalski – klarnet, Siarhei Yanovich – waltornia oraz Magdalena Kania – fagot, wykona utwory J. Haydna, W.A. Mozarta i F. Farkasa.

– Jesteśmy trochę jak liga włoska, która potrzebuje miesiąca wspólnych treningów, żeby wrócić do gry zespołowej – mówi Luca Neccia, oboista OiFP. – Po bezprecedensowej dwumiesięcznej przerwie trudno jest znaleźć synchronizację i oddech, ale jest i radość, że znów możemy grać razem.

– Panuje pełna koncentracja – mówi Grzegorz Puchalski, kierownik artystyczny zespołu, klarnecista. – Rejestracja audio i video rządzi się swoimi prawami, m.in. wymaga ogromnej precyzji. Zagramy dawną muzykę rozrywkową, dwa divertimenta Haydna i Mozarta, oraz Tańce starowęgierskie współczesnego kompozytora Farkasa, lekkie i miłe dla ucha, wspaniale wpisujące się w pogodny nastrój wiosny.

– Brakowało nam wspólnego grania – mówi Magdalena Kania, fagocistka. – Wreszcie możemy się spotkać na próbach i nagraniach i bardzo się z tego cieszę.

Divertimenti Haydna, zwane też cassationi, scherzandi czy Feldparthie – partity wykonywane na wolnym powietrzu, charakteryzuje melodyjna płynność tematów, prostota partii klawesynowych i lekkość. Pisane były z myślą o plenerowym koncertowaniu na dworze książęcym.
Znakomite Divertimento B-dur KV 270 Mozart napisał w 1777 r. Allegro molto jest rozbudowane, obfitujące w efektowne pomysły. Śpiewne Andantino brzmi jak zapowiedź duetu La ci darem la mano z Don Giovanniego. Charakterystyczne tryle wielokrotnie powracają w Menuecie, a stylizowana gigue z bardzo prostym tematem (Presto) efektownie zamyka utwór.
Współczesnego, choć raczej tradycyjnego kompozytora węgierskiego, Ferenca Farcasa, inspiruje muzyka ludowa. Elementy zaczerpnięte z folkloru przetwarza i opracowuje efektownie, plastycznie kreśląc tematykę, operując rytmiczną witalnością i klarownością formy.

Artyści:
Zespół kameralny Ars Iuvenum
Magdalena Jakubowska-Puchalska – flet
Luca Neccia – obój
Grzegorz Puchalski – klarnet, kierownik artystyczny zespołu
Siarhei Yanovich – waltornia
Magdalena Kania – fagot

Program:
J. Haydn – Divertimento B-dur
W.A. Mozart – Divertimento B-dur KV 270
F. Farkas – Tańce starowęgierskie

Koncert “Czerwcowe divertimenta” już 6 czerwca o godz. 19:00 na kanale OiFP na YouTube! Zapraszamy!

YouTube OiFP: https://www.youtube.com/user/oifp

Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.