dolnoslaskie

Na drugi panel Feminatywy Polsko-Ukraińskiej zapraszamy do ogrodów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. ☘️🌿🌸🌷🌹 Z panelistkami porozmawiamy o mechanizmach wymazywania kobiet z dyskursu historycznego stosowanych przez patriarchat. 🔥 Zatrzymamy się nad wizerunkiem kobiety w tekstach kultury – tych dawnych i współczesnych. Pomówimy także o działaniach, które wprowadzają do szerokiej świadomości kobiecą część historii i budują współczesną politykę herstoryczną.
♀️ Herstoria (ang. herstory) to termin, który pojawił się w języku angielskim w latach 70. XX wieku w czasie trwania drugiej fali feminizmu. Został wprowadzony jako gra słowna i analogia do słowa historia (ang. history), mając za zadanie zwrócić uwagę na brak kobiet na kartach dziejów i dominację męskiej narracji w dotychczasowych opowieściach o światowych wydarzeniach.
💪 Herstoria to narracja historyczna, która przywraca zgubioną, wymazaną, zapomnianą lub odrzuconą perspektywę połowy ludzkości. Na szczęście o tym, że kobiety współtworzyły i nadal budują historię nie trzeba już większości z nas przekonywać. Na księgarnianych półkach co rusz pojawiają się biografie wielkich władczyń, artystek, naukowczyń, pisarek. Literatura tworzona przez kobiety bez kompleksów opanowuje najwyższe miejsca na szczytach bestsellerów.
W publicznym dyskursie nastąpił zwrot od mówienia o wielkich wydarzeniach militarnych i politycznych w stronę historii życia codziennego kojarzonego jako domena kobiet. 🙏
👉 Czy możemy już powiedzieć, że żyjemy w czasach herstorii?
👉 Czy historia ma szansę stać się wielogłosem?

Czas herstorii. Porozmawiajmy o dziejach kobiet

Panelistki
⚡️ Tamara Hundorowa (Тамара Гундорова) UA – profesorka, doktorka nauk, członkini-korespondentka Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, kierowniczka Działu Teorii Literatury Instytutu Literatury im. Szewczenki Narodowej Akademii Nauk Ukrainy.
⚡️ Ola Hnatiuk (Оля Гнатюк) PL/UA – historyczka literatury, tłumaczka, działaczka społeczna, dr hab., profesorka Uniwersytetu Warszawskiego, członkini polskiego PEN-Clubu, wiceprezeska Ukraińskiego PEN-Clubu.
⚡️ Małgorzata Tkacz-Janik PL – doktorka nauk humanistycznych, kulturoznawczyni, feministka, społecznica, aktywistka.
⚡️ rozmowę poprowadzi: Kazimiera Szczuka PL – feministka, działaczka społeczna, historyczka literatury, uczennica profesor Marii Janion.
👉 Wstęp na spotkanie jest bezpłatny, obowiązują zapisy przez formularz: https://fama.wroc.pl/czas-herstorii/
👉 Panel będzie tłumaczony na polski język migowy.
👉 Streaming wydarzenia będzie w języku polskim i ukraińskim.

wydarzenia kulturalne - wsparcie kultury

Znajdź inne ciekawe wydarzenia w naszej wyszukiwarce imprez

Udostępnij:

FacebookTwitter


2021 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Scroll Up
Skip to content