kujawsko-pomorskie

20 lat temu w Toruniu zaczęła się niezwykła muzyczna przygoda, która przybrała nazwę CZAQU. Autorzy takich hitów jak „Inność”, „Zdumiony”, czy „Generacja lalek” powracają do miejsca, gdzie wszystko się zaczęło, czyli do grodu Kopernika. Jubileuszowy koncert CZAQU będzie wyjątkowym, muzycznym podsumowaniem ich dwudziestoletniej podróży po niezwykłych obszarach dźwięków. Choć zespół przez lata ewoluował, jedno jest niezmienne – ich każdy koncert to petarda rockowych emocji. Tego wieczoru na scenie pojawią się goście specjalni, którzy są ważną częścią historii zespołu.

CZAQU powstał w 2001 roku w Toruniu, a jego pierwotny skład tworzyli:
Grzegorz „walczaqu” Walczak (wokal, gitara),
Michał „Dyboś” Dybowski (gitara organowa, wokal),
Paweł KOT” Kociszewski (bas, wokal),
Olek Skipczak (perkusja).
Nazwę zespołu przyniósł „KOT” i oznaczała ona przedrostek zdania: „czaqurwa grać!”.

Pierwszy oficjalny koncert zagrali w klubie „MIŚ”, uświęcając pamięć Katarzyny Dybowskiej – mamy Michała. Pierwszą nagrodę CZAQU zdobyło 2 grudnia 2001 roku i było to Grand Prix na Gitariadzie.
Potem nagrania, koncerty, trasy, a czas wymieniał muzyków, których łącznie było jedenastu. Obecnie trzy czwarte składu zespołu tworzą Włocławianie.

Wielokrotnie podkreślano nietuzinkowość i oryginalność zespołu wynikającą z tworzących go osobistości, charakteru utworów, tekstów i uczuć zawartych w twórczości Grzegorza Walczaka. Marek Wiernik (1 i 3 program Polskiego Radia) nazywa CZAQU „poetami polskiego rocka”. Oprócz klasycznego gitarowego rocka muzyka CZAQU proponuje brzmienia z wielu nurtów dodając dźwięki elektroniczne, folkowe, ambiensowe, czasami punkowe, a i z lekkim zabarwieniem popowym. To energiczna i energetyczna twórczość, charyzmatyczny wokalista, świetna sekcja rytmiczna oraz wirtuoz gitary.

Przez 20 lat CZAQU dorobiło się czterech płyt długogrających oraz jednego maxi-singla. Zespół może pochwalić się wieloma zwycięstwami w konkursach muzycznych i wyróżnieniami na festiwalach.

Obecnie skład zespołu tworzą:
Grzegorz „walczaqu” Walczak – wokal, gitara, klawisze, sample
Marek „vitusz” Wituszyński – perkusja
Mariusz „ziółek” Ziółkowski – gitara basowa, chórki
Sławek „kandera” Kanderski – gitara prowadząca, chórki

Udostępnij:


2022 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.