podlaskie

Cyrk na kółkach to projekt ingerencji sztuki i artystów w życie wsi i miasteczek Podlasia. Nasz projekt adresowany jest do wszystkich mieszkańców i ma zbudować przestrzeń wspólnych działań, zawierającą się w trzech różnych sposobach aktywności: zabawy, twórczości, nauki. Proponujemy warsztat malarstwa, rzeźby interaktywnej, warsztaty muzyczne, cyrkowe i ceramiczne. Zajęcia będą prowadzone przez świetnie wykształconą i doświadczoną kadrę. Każdy dzień zwieńczony zostanie spektaklem teatralnym na najwyższym poziomie. Akcji towarzyszyć będzie wystawa rzeźby interaktywnej z przewodnikiem.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych” oraz logotypu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Harmonogram – wkrótce
Dzień pierwszy :
Akcja ingerencji artystycznej w przestrzeń miejsca: rozłożenie namiotu, wystawy
interaktywnej rzeźby plenerowej, montaż sceny plenerowej, rozlokowanie sprzętu do warsztatów: ceramicznych, rzeźbiarskich, malarskich, cyrkowych, sztuki lalkarskiej.
Plenerowa wystawa rzeźby interaktywnej. Z pilotażem.
Bloki warsztatowe
a) Blok pierwszy warsztaty ceramiczne; warsztaty cyrkowe
b) Blok drugi warsztat malarstwa; warsztat rzeźby interaktywnej i sztuki lalkarskiej
Plenerowy spektakl teatralny z udziałem lokalnej społeczności “NOE”Walny-Teatr
Dzień drugi:
Plenerowa wystawa rzeźby interaktywnej. Z pilotażem.
Bloki warsztatowe
a) Blok pierwszy warsztaty cyrkowe; warsztaty ceramiczne
b) Blok drugi warsztaty rzeźby interaktywnej i sztuki lalkarskiej; warsztat malarstwa
Plenerowy interaktywny spektakl teatralny z udziałem lokalnej społeczności “Dziadek” Walny-Teatr
Warsztaty:

Warsztaty malarstwa

Prowadzący: Paweł Bołtryk Heban

absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie od 1987 r. prowadzi Pracownię Rysunku.
Ważniejsze wystawy indywidualne: – Galeria Weiser Elephante, Berlin, 1988; – Przemijanie, Galeria DAP, Warszawa, 1993; – Lilith,Widzialne,niewidzialne Galeria PBK 1998, – Galeria Krytyków Pokaz, Warszawa, 2001; – Philodenron Hastatum, Galeria 3A, Warszawa, 2004; – Monstera Deliciosa, Galeria 3A, Warszawa, 2007; – Hortus Conclusus,Galeria XX1,Warszawa 2011; – Continuum – Galeria Salon Akademii,Warszawa 2011; – Zamrożona Abstrakcja – Galeria Kasyno Podkowa Leśna, 2012. Wystawy zbiorowe: – The Ekspresive Strugle, Buffalo Gallery, Nowy York; – Projekt Visum, Berlin,; – Ecce Homo, Galeria Studio, Warszawa; – Concuencias, Ketle Yard Gallery, Cambridge; – Ecce Homo Galeria Studio,Warszawa; – Widzialne niewidzialne Galeria PBK, Warszawa; – 100% Malarstwa, Galeria Królikarnia, Warszawa;

O zajęciach

Podróż to wezwanie w obliczu nowego, nieznanego. Wiąże się z projektem poszukiwania. Zmianą stałych dekoracji. Wyruszając w obszary nieznane, gdzie tubylcy porozumiewają się nieznanym nam językiem, możemy obserwować rzeczywistość poprzez gesty i dźwięki jedynie domyślając się ich znaczeń. Rozwijamy domysły i wyobraźnię odnośnie roztaczającej się przed nami wizji. Taką ekscytującą podróżą może być współpraca z dziećmi, małymi artystami posługującymi się wyłącznie własną intuicją, wrodzonym instynktem i wyczuciem kompozycji i które chciałbym jako artysta malarz zaprosić do wspólnie malowanego obrazu. Techniki malarskie i rysunkowe: kredki, węgiel rysunkowy, tusz, farby akrylowe. Podłoże: przeklejone i zagruntowane płótno naciągnięte na drewnopodobnych płytach (o rozmiarach minimum 1,5 m x 4 m lub większym w zależności od ilości dzieci partycypujących w tej akcji, papier .

Warsztaty Rzeźby Interaktywnej

Prowadzący: Adam Walny

Absolwent Wydziału Reżyserii Teatru Lalek Akademii Teatralnej w Warszawie, dyplomowany snycerz. Od 1995 roku prowadzi autorski teatr przedmiotu Walny-Teatr. W 2007 roku założył Instytut Teatru Przedmiotu – objazdowy zespół edukacji teatralnej. W 2012 roku otwierał swoim „Hamletem” scenę lalkową na Zamku Elsynor w Danii. Od kwietnia do końca października gra na festiwalach w kraju i za granicą. Od listopada do marca prowadzi warsztaty pisania scenariusza, adaptacji tekstu, budowy i animacji tradycyjnych i autorskich technik teatru lalek oraz gry aktora przedmiotem, itp. Zdobywca kilkudziesięciu nagród na festiwalach w kraju i zagranicą, wielokrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Opis zajęć

Zajęcia łączące doświadczenia performansu, rzeźby i sztuki lalkarskiej. Materiałem bazowym będzie tektura i papier. Korzystać również będziemy z koloru, który będzie elementem prowokującym. Będziemy tworzyć pudła, kufry i skrzynie oraz wypełniać je zaskakującą zawartością. Kufry, pudła i skrzynie będą posiadały obce elementy człekokształtne, które będą sugerować funkcje i przeznaczenie…przeznaczenie ich, poprzez zaskakującą zawartość będzie zupełnie inne. Interaktywność to zaskakująca historia z przedmiotem w roli głównej.

Warsztaty Cyrkowe

Prowadzący Robert Telesfor Poryziński

Przygodę z żonglerką i innymi sztukami cyrkowymi rozpoczął w 2010 r.. W 2013 założył trupę kuglarską “Straszydło w Drodze”. W latach 2014-16 prowadził warsztaty w MCK w Płońsku oraz szereg pokazów kuglarskich. Prowadzi też zajęcia z dziećmi w przedszkolach. Elementy żonglerki wykorzystywał w pracy z dziećmi niepełnosprawnymi. Ponadto prowadzi grupę teatralną i organizuje festiwale teatrów lalkowych.
Opis zajęć

Do zajęć zaproszone są wszystkie grupy wiekowe. Uczestnicy będą się uczyć sztuki żonglowania piłeczkami, obręczami i maczugami. Uczestnicy zajęć zyskują większą pewność siebie i motywację do dalszego samodoskonalenia, ponadto rozwijają koordynację ruchową i wyobraźnię, Żonglowanie uaktywnia i synchronizuje obie półkule mózgowe, przez co wpływa na poprawę wyników w nauce.

Warsztaty Muzyczne

Prowadząca: Aleksandra Tabor

Pedagog, aktorka Teatru Tetraedr, realizatorka wielu projektów artystycznych, laureatka prestiżowych festiwali teatralnych. Monodram pt.:”Musimy mieć dobre życie” w jej wykonaniu, zdobył wiele głównych nagród na międzynarodowych festiwalach. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie “teatr”.

Opis zajęć:

Tchniemy nową energię w dawne zabawy rytmiczno – słowne, w piosenki, wyliczanki i wołanki. Poznamy zabawy taneczne i zręcznościowe, do których trzeba przyjaciół, sznurków, patyków i przedmiotów „codziennych”. Otworzymy walizkę pełną niezwykłych przedmiotów z których możemy wydobywać dźwięki ładne, brzydkie, delikatne i mocne.
Stworzymy orkiestrę, która zaskoczy wszystkich słuchaczy arcyoryginalnymi kompozycjami instrumentalno – głosowymi.

Warsztaty Ceramiczne

Prowadząca: Agnieszka Jowita Romaniuk

Prowadzi w Policznej Pracownię Ceramiczną Kamionka
Pracownia Ceramiczna Kamionka Agnieszka Jowita Romaniuk

O zajęciach:
W czasie warsztatów przeznaczonych dla wszystkich grup wiekowych można będzie zapoznać się z technikami pracy w glinie, wykonać samodzielnie swoje dzieło i rozwijać swą kreatywność poszukując połączeń między gliną i cyrkiem.

Spektakle

Noe WALNY-TEATR
Noe to spektakl o dyrygencie. Staje on przed zadaniem poprowadzenia koncertu z partytury „Potop”. Niestety Orkiestra przerażona zapisem treści koncertu ucieka. Dyrygent zostaje sam z instrumentami i rozczarowaną publicznością. Sprowokowany sytuacją sam staje się instrumentalistą. Zaczyna używać instrumentów, których dźwięki i słowa wskazują na zbliżający się nieuchronnie koniec. Dyrygent próbuje ten koniec powstrzymać, odwlec w czasie używając różnych forteli. Tworząc na żywo i historię i muzykę. Publiczność, zostaje wciągnięta do zabawy w odwlekanie końca. Do czasu, kiedy Dyrygent – Noe nie wsiada na Arkę – zaczyna koncert wraz z wybranymi przez siebie widzami. Koncert dobiega końca. Noe staje przed dylematem,…wysadza na ląd żonę i zwierzęta i płynie dalej. Potop wciąż topi, Noe wciąż płynie.
Scenariusz i reżyseria – Adam Walny
Muzyka – Jan Wyszkowski
premiera – Międzynarodowy Festiwal Wertep sierpień 2015

Noe (Noah)

Dziadek WALNY-TEATR
Dziadek to spektakl oparty na autentycznych notatkach mojego dziadka, w których radość z prostych czynności życiowych jak zbieranie jabłek, sadzenie truskawek przeplata się z trudnymi doświadczeniami życia: choroba, śmierć bliskich.
Spektakl jest retrospekcją, zaczyna się w dniu pogrzebu tytułowego Dziadka a kończy w dniu narodzin jego wnuka. Przyjaźń i wzajemne podpatrywanie siebie Dziadka i Wnuka (lalki i lalkarza) są osią dramaturgiczną całego spektaklu. Dziadek wprowadza Wnuczka w życie, uczy wartości. Spektakl do opowiedzenia historii życia używa różnych technik lalkarskich (kukły, marionetki, pacyny) oraz przedmiotów trickowych, które na oczach widza zmieniają swą funkcję. Publiczność zostaje włączona w spektakl podróżując wspólnie z dziadkiem.
(Spektakl jest przeznaczony dla dzieci od 9 roku życia).

Nagrody i wyróżnienia:
Biennale Sztuki dla Dziecka, Poznań, 2009
premiera: III Biennale Sztuki dla Dziecka, Poznań, 2009
Lalki i realizacja sceniczna – Adam Walny

Dziadek (Grandpa)

Wystawa rzeźby interaktywnej

Eksponatami są figury-instrumenty i przedmioty trickowe będące głównymi bohaterami spektakli „WALNY-TEATRu”. Zwiedzający mogą zapoznać się z mechanizmami i tajemnicami niezwykłych obiektów teatru przedmiotu.

wsparcie wyszukiwarki wydarzeń kulturalnych Proanima.pl

Znajdź inne ciekawe wydarzenia w naszej wyszukiwarce imprez

Udostępnij:

FacebookTwitter


2021 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.