fbpx
Portal Promocji Kultury ProAnima.pl

Wykład

BWA Krosno zaprasza na wykład Mówimy o sztuce… Siostro, siostro – ku wolności! O ukraińskiej sztuce kobiecej.

Mówimy o sztuce… Siostro, siostro – ku wolności! O ukraińskiej sztuce kobiecej. Mówi: Michał Szymko, wschodoznawca, historyk sztuki. Termin: 14 czerwca 2020 r., godzina 11:00 Miejsce: facebook BWA Ukraińska sztuka kobieca od swoich początków stała się nową wspólnotą komunikacyjną. Artystki zaznały w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat znaczących zmian w organizacji państwa i życia społecznego. Tamtejsza sztuka mówi zatem o rzeczach trudnych, często jeszcze przez społeczeństwo nieprzepracowanych. Im ważniejsze – tym trudniejsze, mocniej zagłębione w historię i traumę. Świat sztuki ukraińskiej był zdominowany przez mężczyzn, dlatego pozycja i rola kobiet nie były tematem społecznej dyskusji. W XX wieku społeczna rola i język artystyczny kobiet – artystek radykalnie zmieniły się. Ich głos został usłyszany. Podczas wykładu przeniesiemy się w podróż po kobiecej stronie historii Ukrainy – od sztuki naiwnej po kolaż, malarstwo i formy przestrzenne. Zastanowimy się wspólnie nad tym, czym właściwie jest wolność i w jaki sposób się wyraża?

14.06.2020
11:00 - 13:00

Mówimy o sztuce… Siostro, siostro – ku wolności! O ukraińskiej sztuce kobiecej.
Mówi: Michał Szymko, wschodoznawca, historyk sztuki.
Termin: 14 czerwca 2020 r., godzina 11:00
Miejsce: facebook BWA

Ukraińska sztuka kobieca od swoich początków stała się nową wspólnotą komunikacyjną. Artystki zaznały w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat znaczących zmian w organizacji państwa i życia społecznego. Tamtejsza sztuka mówi zatem o rzeczach trudnych, często jeszcze przez społeczeństwo nieprzepracowanych. Im ważniejsze – tym trudniejsze, mocniej zagłębione w historię i traumę.
Świat sztuki ukraińskiej był zdominowany przez mężczyzn, dlatego pozycja i rola kobiet nie były tematem społecznej dyskusji. W XX wieku społeczna rola i język artystyczny kobiet – artystek radykalnie zmieniły się. Ich głos został usłyszany. Podczas wykładu przeniesiemy się w podróż po kobiecej stronie historii Ukrainy – od sztuki naiwnej po kolaż, malarstwo i formy przestrzenne. Zastanowimy się wspólnie nad tym, czym właściwie jest wolność i w jaki sposób się wyraża?

BWA Krosno zaprasza na wykład Mówimy o sztuce… Siostro, siostro – ku wolności! O ukraińskiej sztuce kobiecej.

,

Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.