Debata, Spotkanie autorskie, Transmisja online, Edukacja kulturalna

Bitwa o literaturę. Prawie wszyscyśmy z chłopów / Radek Rak, Adam Leszczyński, Michał Nogaś

Bitwa o literaturę. Prawie wszyscyśmy z chłopów / Radek Rak, Adam Leszczyński, Michał Nogaś Wydarzenie transmitowane on-line na stronie oraz na Facebooku Teatru Starego Goście: Radek Rak, Adam Leszczyński Prowadzący: Michał Nogaś Od lat wybitni polscy pisarze (choć, co oczywiste, nie tylko oni), zdobywcy Nagrody Literackiej Nike - Wiesław Myśliwski i Marian Pilot - postulowali, by nasza rodzima literatura rozliczyła się z niełatwą historią chłopów, by zaczęła opowiadać językiem współczesnym o wyzysku, którego ofiarami padli przodkowie większości z nas. Jak się zdaje, wreszcie głos ten został usłyszany. Nagrodę Literacką Nike w roku 2020 otrzymał Radek Rak, autor \"Baśni o wężowym sercu albo wtórego słowa o Jakóbie Szeli\", rozgrywającej się w czasach rabacji galicyjskiej historii fantastycznej. Kilka tygodni później ukazała się \"Ludowa historia Polski\" autorstwa Adama Leszczyńskiego. W planach wydawców na rok 2021 znaleźć można kolejne pozycje poświęcone zmitologizowanej opowieści o czasach Rzeczpospolitej szlacheckiej, niewolnictwu chłopów, przemocy, uciskowi, klasowym podziałom. Radek Rak –laureat Nagrody Literackiej Nike 2020, Nagrody im. Jerzego Żuławskiego i Nagrody „Nowej Fantastyki” za powieść \"Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli\". Tytuł ten też był nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza Zajdla oraz Śląkfy z rok 2019. Lekarz weterynarii, mieszka w Krakowie. Zadebiutował powieścią \"Kocham cię, Lilith\" (2014). Znany jest z projektu \"Legendy polskie. Allegro\" realizowanego przez Powergraph i Allegro. Za drugą powieść, \"Puste niebo\" (2016), otrzymał Złote Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego oraz nominację do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Afirmuje życie, ukochaną żonę, dobrą herbatę i góry. Adam Leszczyński - Historyk, dziennikarz i publicysta. Członek zespołu „Krytyki Politycznej”, a także współzałożyciel oraz dziennikarz OKO.press (od 2016 r.), wieloletni publicysta „Gazety Wyborczej” (2005–2017). Komentator życia politycznego i społecznego w mediach elektronicznych. Publikował regularnie m.in. w „Newsweeku”, „Polityce”, „Krytyce Politycznej”. Autor wielu książek historycznych i reporterskich, między innymi:„ Skok w nowoczesność. Polityka wzrostu w krajach peryferyjnych 1943–1980” (2013) czy „Eksperymenty na biednych – Polityczny, moralny i ekonomiczny spór o to, jak pomagać skutecznie” (2016). W 2017 r. ukazała się jego głośna książka, w której krytycznie analizuje autoportret Polaków – „No dno po prostu jest Polska. Dlaczego Polacy tak bardzo nie lubią swojego kraju i innych Polaków”. Jego najnowszą książką jest wydana w 2020 roku „Ludową historią Polski”. Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00. Informacje pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/events/177788654082385/

23.02.2021
18:00 -
proanima.pl

Bitwa o literaturę. Prawie wszyscyśmy z chłopów / Radek Rak, Adam Leszczyński, Michał Nogaś

Wydarzenie transmitowane on-line na stronie oraz na Facebooku Teatru Starego
Goście: Radek Rak, Adam Leszczyński
Prowadzący: Michał Nogaś
Od lat wybitni polscy pisarze (choć, co oczywiste, nie tylko oni), zdobywcy Nagrody Literackiej Nike – Wiesław Myśliwski i Marian Pilot – postulowali, by nasza rodzima literatura rozliczyła się z niełatwą historią chłopów, by zaczęła opowiadać językiem współczesnym o wyzysku, którego ofiarami padli przodkowie większości z nas. Jak się zdaje, wreszcie głos ten został usłyszany.
Nagrodę Literacką Nike w roku 2020 otrzymał Radek Rak, autor “Baśni o wężowym sercu albo wtórego słowa o Jakóbie Szeli”, rozgrywającej się w czasach rabacji galicyjskiej historii fantastycznej. Kilka tygodni później ukazała się “Ludowa historia Polski” autorstwa Adama Leszczyńskiego. W planach wydawców na rok 2021 znaleźć można kolejne pozycje poświęcone zmitologizowanej opowieści o czasach Rzeczpospolitej szlacheckiej, niewolnictwu chłopów, przemocy, uciskowi, klasowym podziałom.

Radek Rak –laureat Nagrody Literackiej Nike 2020, Nagrody im. Jerzego Żuławskiego i Nagrody „Nowej Fantastyki” za powieść “Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”. Tytuł ten też był nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza Zajdla oraz Śląkfy z rok 2019. Lekarz weterynarii, mieszka w Krakowie. Zadebiutował powieścią “Kocham cię, Lilith” (2014). Znany jest z projektu “Legendy polskie. Allegro” realizowanego przez Powergraph i Allegro. Za drugą powieść, “Puste niebo” (2016), otrzymał Złote Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego oraz nominację do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Afirmuje życie, ukochaną żonę, dobrą herbatę i góry.
Adam Leszczyński – Historyk, dziennikarz i publicysta. Członek zespołu „Krytyki Politycznej”, a także współzałożyciel oraz dziennikarz OKO.press (od 2016 r.), wieloletni publicysta „Gazety Wyborczej” (2005–2017). Komentator życia politycznego i społecznego w mediach elektronicznych. Publikował regularnie m.in. w „Newsweeku”, „Polityce”, „Krytyce Politycznej”. Autor wielu książek historycznych i reporterskich, między innymi:„ Skok w nowoczesność. Polityka wzrostu w krajach peryferyjnych 1943–1980” (2013) czy „Eksperymenty na biednych – Polityczny, moralny i ekonomiczny spór o to, jak pomagać skutecznie” (2016). W 2017 r. ukazała się jego głośna książka, w której krytycznie analizuje autoportret Polaków – „No dno po prostu jest Polska. Dlaczego Polacy tak bardzo nie lubią swojego kraju i innych Polaków”. Jego najnowszą książką jest wydana w 2020 roku „Ludową historią Polski”.

Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.

Informacje pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/events/177788654082385/

Udostępnij:

FacebookTwitter


Bitwa o literaturę. Prawie wszyscyśmy z chłopów / Radek Rak, Adam Leszczyński, Michał Nogaś

,

Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.