24. Festiwal Jazz Jantar odbędzie się w trzech odsłonach: wiosennej, letniej i jesiennej.
Termin wiosenny to 13 – 16 maja 2021 r.
24. Festiwal Jazz Jantar / wiosna / program transmisji live z Klubu Żak
_________13.05.2021 / G.19.00
Dominik Wania Solo / All That Jazz / Dominik Wania – fortepian
Gadt, Chojnacki, Gradziuk / Renaissance Gesualdo / Avant Days / premiera / Zbigniew Chojnacki – akordeon, elektronika / Krzysztof Gradziuk – perkusja / Anna Gadt – głos
__________14.05.2021 / G.20.00
Przemysław Chmiel Quartet / Witchcraft / Młoda Polska / Przemysław Chmiel – saksofon / Mateusz Gramburg – fortepian / Piotr Narajowski – kontrabas / Michał Szeligowski – perkusja
RGG / XX-lecie / All That Jazz / Łukasz Ojdana – fortepian / Maciej Garbowski – kontrabas / Krzysztof Gradziuk – perkusja
__________15.05.2021 / G.20.00
Pokusa / D W A / Młoda Polska / premiera / Teo Olter – perkusja / Natan Kryszk – saksofon / Tymek Bryndal – bass
Dominik Bukowski, Dominik Kisiel Duo / Delta Scuti / Polska Scena Jazzowa / premiera / Dominik Bukowski – wibrafon / Dominik Kisiel – fortepian
_________16.05.2021 / G.19.00
Mateusz Gawęda, Łukasz Stworzewicz / Non-Simultaneous Double Squeeze / Polska Scena Jazzowa / premiera Mateusz Gawęda – fortepian, instrumenty klawiszowe / Łukasz Stworzewicz – perkusja
Diomede Feat. Hubert Zemler / Przyśpiewki / Polska Scena Jazzowa / Grzegorz Tarwid – fortepian, syntezatory / Tomasz Markanicz – saksofon / Hubert Zemler – perkusja
__________________________________
e-bilety na transmisje koncertów (obejmują 2 koncerty danego dnia) – tylko w sklepie internetowym
15 zł – przedsprzedaż do g.20.00 na dzień przed koncertem
20 zł – sprzedaż kończy się godzinę przed pierwszym koncertem danego dnia
Transmisja koncertu live rozpocznie się na stronie online.klubzak.com.pl zgodnie z programem koncertów, koncerty danego potrwają około 3 godzin (2 koncerty + przerwa). Wydarzenie nie będzie rejestrowane i po zakończeniu transmisji nie będzie możliwości obejrzenia wydarzenia.
Co trzeba zrobić? Na stronie https://tickets.klubzak.com.pl/ kup właściwy bilet (pamiętaj – sprzedaż kończy się na godzinę przed transmisją). Na podany adres e-mail dostaniesz bilet oraz informację do transmisji live (link i kod dostępu znajdują się na bilecie). Jeżeli mail z biletem (plik pdf) nie dotrze sprawdź folder spam, oferty, społeczność itd.) w razie trudności skontaktuj się w kasą kasa@klubzak.com.pl.
W dniach transmisji będzie czynny telefon do kasy Klubu Żak: 58 344 05 73 w.117 w g.18.00 – 22.30.
Kod jest ważny od godziny rozpoczęcia transmisji do jej zakończenia. Data i godzina wydarzenia podana jest na bilecie. Kodu można użyć wielokrotnie na jednym urządzeniu lub na różnych w ramach jednego adresu IP.
_____________________________________
O programie:
24. Festiwal Jazz Jantar w gdańskim Klubie Żak odbędzie się w trzech odsłonach: wiosennej (polskiej) oraz letniej (lipiec) i jesiennej (październik/listopad) – obie międzynarodowe.

Koncerty polskich zespołów miały być w marcu, będą w maju, w dniach 13 – 16.05.2021.
Cztery dni koncertowe pozwolą – naszym zdaniem – na prezentację najciekawszych wykonawców na polskiej scenie jazzowej. Będą premiery i będzie okazja usłyszeć na żywo muzykę z albumów, które powstały w 2020 roku.
Wszystkie koncerty będą transmitowane (live) na naszej stronie online.klubzak.com.pl, a e-bilety będą w sprzedaży w naszym sklepie tickets.klubzak.com.pl od 30 kwietnia.

Festiwal otworzy koncert pianisty Dominika Wani, który zagra materiał ze swojego albumu „Lonely Shadows” nagranego dla wytwórni ECM. Programy festiwali jazzowych z sezonu 2020/2021 pokazały, że jest to w zasadzie pozycja obowiązkowa na każdym szanującym się festiwalu, „must have” organizatorów. „Lonely Shadows” to pierwszy solowy album w ECM nagrany przez Dominika Wanię, muzyka o uderzającej oryginalności. Wrażliwość pianisty na wydobycie dźwięku, jego barwę i fakturę, wywodzi się z jego klasycznego wykształcenia, ale cechuje go także niesamowity instynkt improwizatorski, skupiający się na szczególe muzyki budowanej tu i teraz, z immanentnym wyczuciem struktury.” (rmfclassic.pl)

Premiery
Pierwszego dnia Festiwalu wystąpi także trio znane już gdańskiej festiwalowej publiczności: Anna Gadt, Zbigniew Chojnacki, Krzysztof Gradziuk. Zagrają nowy materiał „Renaissance Gesualdo”, inspirowany i bezpośrednio nawiązujący do twórczości Carlo Gesualdo da Venosy, włoskiego kompozytora epoki renesansu, postaci nietuzinkowej i kontrowersyjnej, do którego twórczości odwoływali się m.in.: Monteverdi i Jan Sebastian Bach.

Trójmiejską scenę będzie reprezentował duet wibrafonisty Dominika Bukowskiego i pianisty Dominika Kisiela, którzy zapowiadają koncerty jako otwartą sesję improwizowaną. Jak sami mówią, inspirują się nawzajem i szukają nowych wspólnych przestrzeni muzycznych.
Warszawskie trio Pokusa premierowo zagra muzykę z trzeciej płyty o tytule „D.W.A.”, obiecując, że zachowa swój rozpoznawalny, surowy styl. Mimo silnej pokusy sięgnięcia po cały arsenał dodatkowego instrumentarium, gadżetów i dodatków (od samplerów po dywany efektów) trio pozostało przy swojej naturalnej prostej konstrukcji i opiera się na trzech filarach: perkusja, bas, saksofon.

Ostatnia premiera koncertowa to „Non-Simultaneous Double Squeeze” przygotowana przez pianistę Mateusza Gawędę i perkusistę Łukasza Stworzewicza. Adam Baruch: Muzyka na tym albumie jest (dla mnie) reakcją na przytłaczający hałas, w którym wszyscy toniemy, tworzony przez globalne media (zarówno korporacyjne jak i społeczne). Kameralna formuła duetu, która staje się drogą ucieczki dla wielu przedstawicieli młodego pokolenia polskich twórców muzyki, oraz intymność i nieodłączny minimalizm takiej muzyki są wyrazem protestu przeciwko temu nieznośnemu zgiełkowi, który nas nieuchronnie otacza. (adambaruch.com)

Nowości z 2020 roku
Ponadto publiczność Festiwalu usłyszy i zobaczy Diomede Feat. Hubert Zemler z programem z albumu „Przyśpiewki”, o którym Bartek Chaciński pisał: przetwarzany temat ludowy się pojawia – choćby w finale płyty w partiach saksofonu, to podany jest na tacy nowocześnie brzmiącej muzyki, która nie boi się powtarzalności, a nawet prostoty, gra barwą, fakturą i dynamiką.
Poza tym – żadnych łzawych powrotów, wierzb rosochatych ani pól rzepaku. Przeciwnie. Już promujące album Leje jest Polish jazzem w wersji nowoczesnej, rymującym się nie z twórczością Namysłowskiego, tylko z ostatnim albumem Kuby Więcka. I podobnie przebojowym. Granym z pianistyczną energią i nerwem charakterystycznym bardziej dla Maseckiego niż Możdżera.
(Polifonia.blog.polityka.pl / 2.06.2020)

Muzycy tworzący Przemysław Chmiel Quartet pojawią się w Żaku pierwszy raz.
Zagrają materiał z albumu „Witchcraft”. O płycie Jędrzej Janicki w jazzpress.pl pisał, że „to bardzo mocny debiut. Zachwyca zdolność muzyków do „żonglowania” jazzowymi estetykami. Być może w toku rozwoju artystycznej ścieżki warto te rozproszone inspiracje zsyntetyzować w indywidualne wyraziste brzmienie, jednak nie marudźmy ponad miarę. „Witchcraft” to bardzo ciekawa płyta, zwłaszcza dla tych, którzy lubią być w nienachalny sposób zaskakiwani.”

RGG wszystkie swoje ważniejsze projekty zawsze prezentowało przed gdańską publicznością w Klubie Żak. Znamy się od wielu lat, cały czas się zaskakujemy, inspirujemy i wzajemnie napędzamy do działania. Jesteśmy niezależni i przepełnieni radością spontanicznego tworzenia, zapraszamy naszych słuchaczy do wspólnej przygody, której punktem wyjścia będzie… no właśnie, niczym nieskrępowana WOLNOŚĆ. Trio RGG gra już 20 lat i na urodzinowy koncert zapraszamy do Klubu Żak.
Więcej informacji o wykonawcach znajduje się na stronie jazzjantar.pl.
_____________________________________
Inne ważne informacje
Przypominamy, że Karnety Festiwalowe FJJ 2020 będą upoważniać do wstępu na koncerty 24 edycji Festiwalu (są ważne do 6 listopada 2021).
Uwaga: w czasie ograniczeń wynikających z epidemii Covid19 – za pobraniem wejściówki na wolne miejsce, po wcześniejszej rezerwacji wysłanej na adres kasa@klubzak.com.pl.
W 2021 roku nie będzie sprzedaży Karnetów Festiwalowych.
****************************
Koncert Joshua Redman Quartet przełożony z 13.03.2020 na 17.03.2021 nie odbędzie się.
Nieprzewidywalny w 2021 roku rozwój epidemii nie pozwala bezpiecznie zaplanować tras koncertowych, więc wspólnie z agencją artysty podjęliśmy decyzję o odstąpieniu od realizacji koncertu Joshua Redman Quartet w 2021 roku.
Prosimy z zwrot biletów. W okresach lockdownu kasa Klubu Żak działa online.

Prosimy o przesłanie pocztą elektroniczną na adres kasa@klubzak.com.pl biletów zakupionych w kasie Klubu lub w sklepie internetowym Klubu w następujący sposób: plik PDF lub potwierdzenie zamówienia otrzymanego ze sklepu internetowego lub – w przypadku biletów zakupionych w kasie – nr biletu, nazwy wydarzenia, daty wydarzenia – oraz nr konta bankowego i dane właściciela konta: imię i nazwisko, adres. Zwrot za bilety nastąpi przelewem na konto.

Informacje pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/events/198949611780571

Udostępnij:

FacebookTwitter


Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.