14. edycja Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków odbędzie się w dniach 25 listopada – 6 grudnia 2020 roku. Zapraszamy na seanse na festiwalową platformę VOD. Jak co roku, zabierzemy Was w ekscytującą filmową podróż do Azji Wschodniej, Południowo-Wschodniej i Południowej.

 

Trwa sprzedaż karnetów -> piecsmakow.pl/karnet
Ogłoszenie pełnego programu i sprzedaż biletów na pojedyncze seanse-> 29 października

Na program 14. edycji Pięciu Smaków składają się sekcje:

Podróż do Azji – wyprawa w mniej znane rejony kontynentu. W sekcji znajdą się filmy pokazujące, jak przeszłość spotyka się w nich z nowoczesnością, jak zmiany społeczne wpływają na naturalne otoczenie. Powędrujemy za filmowymi bohaterami, poszukującymi własnej tożsamości i odpowiedzi na nurtujące ich życiowe pytania.

Kino ze smakiem – okazja do zgłębienia azjatyckiej kultury jedzenia: jej rytuałów, symboliki i uczuć, kryjących się w aromacie korzennych przypraw i smaku znanych od pokoleń potraw. Wspólne gotowanie i spożywanie posiłków to doskonały sposób na przełamywanie międzyludzkich barier, a zarazem doskonały pretekst do budowania emocjonujących filmowych narracji. We współpracy z warszawskimi restauracjami szykujemy specjalne menu festiwalowe, które bez wychodzenia z domu pozwoli połączyć doznania artystyczne z bezpośrednim zmysłowym doświadczeniem azjatyckiej kuchni.

Azjatycki VR – nowość w programie poświęcona filmom zrealizowanym w wirtualnej rzeczywistości. VR wychodzi już z fazy pioniersko-eksperymentalnej: w tej nowoczesnej technologii powstają coraz bardziej śmiałe i wyrafinowane projekty, uwodzące formą i zaskakujące oryginalnymi narracjami. Serce tych przemian bije ostatnio w Azji – to tam powstaje dziś najwięcej filmów VR, kierowanych zarówno do masowej widowni, jak i festiwalowego widza, poszukującego ambitnych treści od uznanych autorów. W pokazach będzie można wziąć udział w domu dzięki specjalnie przygotowanej aplikacji!

Hongkong dziś – wybór hongkońskich filmów z kilku ostatnich lat, wykorzystujących najlepsze scenariusze kina gatunkowego – od melodramatu po kino akcji – by oddać napięcia i emocje związane z burzliwymi przemianami zachodzącymi w regionie, zarządzanym przez Chiny coraz bardziej stanowczą ręką.

Parasites – zainspirowany głośnym sukcesem filmu Bonga Joon-ho przegląd pokaże nowe głosy prężnie rozwijającej się koreańskiej kinematografii, która zachwyca odważnym podejmowaniem niełatwych tematów i brawurowymi połączeniami gatunkowych konwencji. W subtelnych autorskich obrazach i wbijającym w ziemię kinie akcji będziemy tropić opowieść o podziałach klasowych, nierównościach ekonomicznych i paradoksach egzystencji we współczesnym świecie.

Nowe Kino Azji – zestaw tytułów, które odbiły się szerokim echem w rodzimych krajach, od Chin i Japonii po Indonezję. Znajdą się tu filmy uznanych twórców i debiutantów, dotykające ważnych bieżących problemów i eksperymentujące z filmową formą. W tym roku ze względu na sytuację epidemiczną sekcja nie będzie miała charakteru konkursowego.

Asian Cinerama – filmy nominowane i nagradzane w ramach Azjatyckich Nagród Filmowych. Przeboje lokalnych box office’ów, porywające emocjami fabuły, które urzekły widzów kontynentu i produkcje głównego nurtu darzone szczególnym uznaniem krytyków.

W ciągu 14 lat Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków stał się jednym z najważniejszych europejskich wydarzeń w całości poświęconych kinematografiom i kulturze azjatyckiej. Obok seansów filmowych w trakcie Pięciu Smaków odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących, w tym tradycyjne już rozmowy i spotkania z najważniejszymi azjatyckimi twórcami. Tym razem festiwal przyjmie formę wydarzenia online.

Identyfikacja wizualna 14. Pięciu Smaków oparta jest na dalekowschodnim kalendarzu lunarnym i znakach zodiaku. 2020 to rok Metalowego Szczura. Zodiakalny gryzoń ma bogatą wyobraźnię, jest inteligentny i wszędobylski. Możecie liczyć, że program ułożony pod jego patronatem zaprowadzi Was w zaskakujące i niezwykłe regiony azjatyckich kinematografii.

Zapraszamy do śledzenia informacji na Facebooku i subskrypcji naszych newsletterów.

Informacje pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/events/623070521707960/

Udostępnij:

FacebookTwitter


Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.