W 2014 roku w Gruzji założony został folkowy zespół wokalny Trio Mandili. Należą do niego: Mariam Qurasbediani, Tatuli Mgeladze i Tako Tsiklauri. Dawniej członkiniami grupy były również: Anna Chincharauli, Shorena Tsiskarauli, Helene Nareshelashvili, a także Irina Midelauri. Tercet korzysta z akompaniamentu, który jest wykonywany na panduri. Jest to tradycyjny instrument strunowy gruzinów.
Anna Chincharauli, Tatia Mgeladze i Shorena Tsiskarauli tworzyły pierwotny skład Trio Mandili. Dziewczyny stały się popularne w 2014 roku. Opublikowały wtedy w Internecie film nagrany telefonem podczas spaceru. Na nagraniu słychać dziewczyny śpiewające ludową pieśń Apareka. Film ma kilka milionów wyświetleń.
Piosenka pochodzi ze wschodniej Gruzji, a dokładnie z górskiego regionu Khevsureti. Opisuje zwyczaje zachodzące między kobietą i mężczyzną, które poprzedzają podjęcie decyzji o zaręczynach.
Trio Mandili wykonuje piosenkę Apareka
Obecnie kanał Trio Mandili w serwisie YouTube został wyświetlony ponad 130 milionów razy. Popularność tercetu wzrosła do tego stopnia, że miał możliwość wystąpienia na scenie ukraińskiej, bułgarskiej, belgijskiej, rosyjskiej, a także polskiej.
Mandili jest rodzajem opaski zakładanej na głowę. Tę część garderoby przeznaczono do noszenia przez kobiety. Tradycja nakazuje mężczyznom zażegnać konflikt, jeśli kobieta rzuci między nich mandili.
Trio Mandili podbiły serca polskich fanów wykonując Lipkę
Dziewczyny zyskały fanów z całego świata. Jednak polscy słuchacze zachwycili się utworem Lipka, który został wykonany w naszym ojczystym języku! Po 4 dniach od publikacji nagranie zdobyło tysiące pozytywnych komentarzy i wyświetleń. Twórczość młodych kobiet przekazywana jest również między użytkownikami serwisu Facebook. Tercet wykonał polską piosenkę w znakomitym stylu.
Trio Mandili kreuje filmy w amatorskim stylu, nagrywając swój śpiew telefonem komórkowym. Mimo to przyciągają rzesze słuchaczy. Na pewno dzieje się tak dzięki pięknym głosom oraz pasji do muzyki folkowej. Oglądanie radosnych wokalistek przywołuje uśmiech na twarzy. Tercet promuje niedocenianą muzykę ludową, podkreślając jej wartość, piękno. Dźwięki panduri hipnotyzują ciepłą atmosferą, którą tworzą.
Teledyskami do utworów są zwykle nagrania spacerujących członkiń zespołu. Zachwycające jest to, że kobiety z dumą przedstawiają ich ojczystą ziemię. Poczucie przynależności do grupy i świadomość własnej tożsamości są pierwszorzędnymi potrzebami człowieka. Warto o nie dbać.
Natalia Chojnowska – pisarka. Publikuje poezję i prozę pod pseudonimem Szklany Anioł. Miłośniczka kawy, mody skandynawskiej i pluszowych zwierząt. Gdyby nie istniał sen – pisałaby w nieskończoność.
Przeczytaj: Dlaczego Måneskin podbija serca polskich fanów?
Przeczytaj: Amy Winehouse – Przerwana piosenka
Przeczytaj: Antonio Vivaldi – jaki był naprawdę?