„Szare, bure lub pstrokate…” Koty – bo to o nich mowa – od tysiącleci fascynują ludzkość. Są to zwierzęta niezwykle intrygujące i tajemnicze. Niegdyś czczone w starożytnym Egipcie, obecnie są uroczymi domowymi pupilami, bez których wielu z nas nie wyobraża sobie życia. Są to najbardziej znane koty w popkulturze.
Z okazji Światowego Dnia Kota nasza redakcja pragnie Wam zaprezentować 10 sylwetek kotów, wobec których nie można przejść obojętnie.
10. Meowth – Pokemon
To dobrze znany Pokemon nie tylko dla fanów marki – osoby urodzone w latach 90. doskonale pamiętają gadającego Meowtha, członka zespołu R. Meowth jest najinteligentniejszy z całej grupy i jest często pomysłodawcą szalonych planów zespołu. Sam wygląd pokemona jest inspirowany maneki-neko – figurkami kota z monetą i podniesioną łapką. Widuje się je często w sklepach i restauracjach, gdyż mają one przynosić szczęście i pieniądze.
9. Hello Kitty – Hello Kitty
Hello Kitty, czyli Kitty White to bohaterka stworzona przez firmę Sanrio w 1974 roku. Chyba każdy z nas widział jej wizerunek na ubraniach czy gadżetach. To kultowa bohaterka w Japonii oraz Korei Południowej, jest także nieodłącznym elementem stylu oraz kultury kawaii. Charakterystyczna mordka Kitty nie ma ust, gdyż ma ona wyrażać wiele różnych emocji, w zależności od okoliczności. Kitty to kot rasy bobtail, która z pochodzenia jest Brytyjką. Wiedzieliście, że Kitty ma siostrę bliźniaczkę Mimmy, która posiada żółtą kokardkę na prawym uchu?
8. Luna i Artemis – Czarodziejka z Księżyca
Czarna kotka Luna to opiekun Usagi – tytułowej Czarodziejki z Księżyca, zaś biały kot Artemis – Minako, Czarodziejki z Wenus, znanej również jako Czarodziejka V. Te dwa niezwykłe koty były w poprzednim życiu doradcami Królowej Serenity, zaś po zniszczeniu królestwa odrodziły się na Ziemi. Ich celem jest przebudzenie mocy czarodziejek i odnalezienie Księżniczki Serenity. Koty darzą się wzajemnie uczuciem, a owocem ich związku jest szara kotka Diana, należąca do Chibiusy.
7. Salem – Sabrina: Nastoletnia Czarownica
Salem, a właściwie Salem Saberhagen, to czarownik, który został przemieniony za karę w czarnego kota po nieudanej próbie przejęcia władzy nad światem. Choć sama postać powstała w 1962 roku w komiksie „Archie’s Madhouse”, to swój charakterek i backstory Salem zyskał dopiero w serialu z lat 90. Salema cechuje sarkazm oraz chciwość, jednak troszczy się o Sabrinę, będąc jej opiekunem i powiernikiem. W najnowszej adaptacji przygód Sabriny, Chilling Adventures of Sabrina, Salem z powrotem stał się zwykłym kotem, który nie mówi.
6. Garfield – Garfield
Gruby leniwy kot jest bohaterem pasków komiksowych tworzonych przez Jima Davisa od 1976 roku. Garfield posiada sarkastyczne podejście do życia, a także lubi dobrze zjeść, zwłaszcza lazanię. Kot dostał imię po dziadku Jima Davisa, który to z kolei posiadał imię na cześć prezydenta USA, Jamesa Garfielda. Poza komiksami, można również podziwiać Garfielda w wielu serialach animowanych, choć podobnie jak Tom, również nie ma szczęścia do live action – jego dwa filmy aktorskie również nie są dobrze wspominane.
5. Tom – Tom i Jerry
Kot Tom funkcjonuje w popkulturze już od ponad 80 lat – pierwsze animacje z nim i myszą Jerrym w roli głównej pochodzą aż z 1940 roku! Kot wykreowany przez Williama Hannę i Josepha Barberę zmieniał się w przeciągu dekad, nieodmiennie jednak jego celem życiowym jest schwytanie Jerry’ego, co nigdy mu się nie udaje. W 2021 roku bohaterowie dostali własny film live action, który został dość chłodno przyjęty przez krytyków.
4. Kot z Cheshire – Alicja w Krainie Czarów
W zestawieniu nie mogło zabraknąć tego niezwykłego kota, a jego charakterystycznego uśmiechu nie można pomylić z żadnym innym. Fani popkultury uwielbiają go za jego psotną osobowość, a także umiejętność znikania i pojawiania się w dowolnym miejscu i czasie. Kot z Cheshire posiada w popkulturze wiele twarzy (i uśmiechów), jednak najsłynniejszym jego wizerunkiem jest kot z animacji Disneya z 1951 roku. Jest on także głównym bohaterem opowiadania Andrzeja Sapkowskiego pt. Złote popołudnie ze zbioru Coś się kończy, coś się zaczyna.
3. Kot w Butach – Baśnie braci Grimm i Shrek
Kot w Butach to najsłynniejszy baśniowy kot, który swoim sprytem i inteligencją pomógł swojemu właścicielowi zdobyć uznanie króla oraz miłość królewny, w której się zakochał. Jego najbardziej znaną popkulturową wariacją jest Kot w Butach, a właściwie Puszek Okruszek, pochodzący z animacji Shrek stworzonej przez studio Dreamworks. Jest to kot – zawadiaka, łowca nagród, który ze Shrekiem poznaje się w dość niesprzyjających okolicznościach, szybko jednak stają się druhami na dobre i złe. Jego słynne urocze spojrzenie potrafi zmiękczyć serce każdego, ale nie dajcie się zwieść – Kot w Butach to biegły w szermierce łotrzyk!
2. Filemon i Bonifacy – Dziwny świat kota Filemona
Ciekawy świata biały kociak Filemon oraz leniwy czarny kot Bonifacy to postacie stworzone przez Marka Nejmana. Są bohaterami animacji stworzonej przez studio Se-Ma-For w Łodzi, która zachwyca kolejne pokolenia. Wiedzieliście, że kot Filemon i Bonifacy mają swoje pomniki? Tak jak inni bohaterowie filmów studia Se-Ma-For mają swoje podobizny, również i nasze koty można spotkać na placu Zwycięstwa, gdzie witają gości Muzeum Kinematografii w Łodzi.
1. Behemot – Mistrz i Małgorzata
Jest to niezwykłej postury gadający kocur będący członkiem świty Wolanda. Myśliciel, dżentelmen, wielbiciel mocnych trunków, a także sztukmistrz. Czasami chodził na dwóch łapach, a także przybierał postać człowieka z twarzą kota. W powieści określany jest jako „(…) demon–paź, najwspanialszy błazen, jakiego znał świat”. Jego słowa są cytowane przez wielu czytelników na całym świecie, a jego postać stanowi również niewyczerpywalne źródło inspiracji – spadkobiercą Bułhakowskiego kota jest między innymi kot Behemot z trylogii o Wiktorii Biankowskiej Katarzyny Bereniki Miszczuk.
Tak wygląda lista najbardziej znanych, kultowych, a przede wszystkim charakterystycznych kotów w popkulturze. Wśród nich mamy sporo kotów-mentorów, kotów sprytnych, często sarkastycznych i komentujących rzeczywistość po swojemu, bez których omawiane produkcje straciłyby sporo ze swojego charakteru. Koty to stworzenia wyjątkowe, o czym doskonale wiedzą twórcy popkultury – warto także pamiętać o nich w dniu ich święta.
Najbardziej znane koty – TOP 10 na Światowy dzień kota:
10. Meowth – Pokemon
9. Hello Kitty – Hello Kitty
8. Luna i Artemis – Czarodziejka z Księżyca
7. Salem – Sabrina: Nastoletnia Czarownica
6. Garfield – Garfield
5. Tom – Tom i Jerry
4. Kot z Cheshire – Alicja w Krainie Czarów
3. Kot w Butach – Baśnie braci Grimm i Shrek
2. Filemon i Bonifacy – Dziwny świat kota Filemona
1. Behemot – Mistrz i Małgorzata
Zestawienie: Magdalena Gosk – Absolwentka filologii polskiej, copywriter, a także początkujący redaktor. Interesuje się mitologią, a także filmami animowanymi. W wolnych chwilach zajmuje się art journalingiem i odkrywa kulturę Dalekiego Wschodu. Słucha wielu gatunków muzycznych – jest otwarta na muzykę z różnych krajów świata oraz epok.
Spodobało ci się nasze zestawienie TOP 10 kotów w popkulturze?
Przeczytaj również: Czym jest miłość? TOP 10 nieszablonowych filmów o miłości!
Przeczytaj również: Bach – 10 najsłynniejszych utworów, które zapisały się na kartach historii
Przeczytaj również: Ben Platt „Reverie” – recenzja płyty
Przeczytaj również: Olga Tokarczuk – Dlaczego czytamy noblistów