Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2022/07/StrangerThings-Eddie-1024x512-1.jpg
    [1] => 500
    [2] => 250
    [3] => 
)
        

Światowa premiera serialu Stranger Things odbyła się 15 lipca 2016 roku na platformie Netflix. Produkcja jest różnobarwna pod względem gatunkowym. Łączy bowiem w sobie elementy horroru, science-fiction i przygody. Na tle niecodziennych wydarzeń zostały również przedstawione rozterki życiowe młodych bohaterów.

Stranger Things
Dustin i Eddie to jeden z ciekawszych duetów w serialu

Jednogłośny sukces!

Stranger Things zdobyło ogromną popularność już w zasadzie po udostępnieniu pierwszego sezonu. Sympatycy serialu z niecierpliwością czekali na kolejną odsłonę przygód przyjaciół z Hawkins. Na chwilę obecną Netflix wypuścił 4 sezony na swojej platformie. Najnowsza, 4 część została podzielona na dwa fragmenty. Finałowy został opublikowany kilka dni temu i od tego momentu Stranger Things bije rekordy oglądalności. Co wpływa na jego popularność?

Jedną z najistotniejszych rzeczy jest nietypowa fabuła i doprecyzowanie każdego wątku w najmniejszych szczegółach. Na sukces serialu składa się scenografia, która świetnie odwzorowuje klimat lat 80-tych. Stylizacja, scenariusz, efekty specjalne i do tego fenomenalny dobór aktorów.  Dzięki temu Stranger Things zyskało tak pochlebne opinie wśród krytyków i całego społeczeństwa. Można powiedzieć, że Stranger Things już teraz stał się serialem kultowym, a przecież czeka nas jeszcze finałowy sezon!

Kapitalny dobór ścieżki dźwiękowej!

Wymieniając wszystkie zalety Stranger Things, nie można pominąć elementów muzycznych, które ubarwiają i nadają niezwykłego charakteru całości. Muzyka stworzona specjalnie na potrzebny serialu jest genialnym posunięciem. Od samego początku wywołuje dreszcze i niepokój, oddając tym samym zamysł tego, jakie uczucia powinien budzić serial. Stworzone przez duet Kyle’a Dixona i Michaela Steina autorskie utwory, to tylko namiastka muzycznego geniuszu w tej produkcji.

Motyw muzyczny openingu serialu Stranger Things jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie

W pierwszych trzech sezonach zostało wplecione w fabułę kilka utworów z lat 80-tych. Jednak dopiero czwarty sezon to prawdziwa petarda! Posiłkowanie się tak kultowymi kawałkami znacząco wpłynęło na zwiększenie popularności serii i piosenek, o których mogliśmy już przez lata zapomnieć. Sprawiło to, że większość z nas sięgnęła ponownie po dawno nieodtwarzane utwory. Piosenki z lat 80-tych ponownie znalazły się na naszych playlistach i biją rekordy odsłuchań. Śmiało można powiedzieć, że Stranger Things dało im drugie życie!

O jakich utworach zapomnieliśmy? Kultowy soundtrack Stranger Things!

Running Up That Hill – Kate Bush (1985)

Jeden z najsłynniejszych utwór wykorzystywanych w serialu. Od premiery czwartego sezonu nie schodzi z list przebojów. Kate Bush powróciła w pięknym stylu. Powiązanie tego utworu z kluczowymi scenami Stranger Things, to genialne posunięcie. Scena, w której Max ucieka przed Vecną, w tle Running Up That Hill w połączeniu ze scenografią – czy może być coś piękniejszego?

Spotkanie Max z Vecną to jedna z najbardziej epickich scen całego serialu Stranger Things


Master of puppets – Mettalica (1986)

Kolejna propozycja z czwartego sezonu, która zapadnie głęboko w pamięć. Bohaterska postawa Eddiego, mroczna sceneria i gitara. Uciekająca Max i głos Vecny, a do tego charakterystyczne brzmienie zespołu. Napięcie zbudowane i sukces murowany. Na YouTubie obecna ilość wyświetleń sceny z Eddim, wynosi prawie 3 mln, w zaledwie kilka dni!

Eddie po tej scenie zyskał jeszcze większe grono fanów!


Should I Stay or Should I Go – The Clash (1982)

Utwór posiada wiele coverów, co już samo w sobie świadczy o jego popularności. Jednak to pierwszy sezon Stranger Things sprawił, że przypomnieliśmy sobie o oryginalnej wersji.  W pamięci pozostanie na długo walczący o życie Will po drugiej stronie i towarzysząca mu znana melodia.

Utwór został także wykorzystany niedawno w filmie Cruella (2021)


Every Breath You Take – The Police (1983)

Finałowy scena sezonu drugiego, która wywołała wzruszenie u niejednego twardziela. Zawiedziony, wyczekujący Mike, my w napięciu – jest oto i ona, Nastka wchodzi na salę balową. Towarzyszą jej melodyjne dźwięki utworu i to jego dosłowne znaczenie. Każdy oddech, każdy ruch, każda więź, każdy krok – będę Cię obserwował.

Sam Sting w jednym z wywiadów zaznaczył, że tekst piosenki mówi o chorobliwej potrzebie kontroli osoby, którą się kocha 


Never Ending Story – Limahl (1984)

Przeurocza i zarazem nietypowa scena. Ważą się losy świata, ludzie walczą o życie i do tego śpiewający Dustin i Susi. Myślę, że na długo ta konkretna propozycja będzie kojarzyła nam się z Dustinem i jego „perełkami”.

Jedna z najbardziej uroczych scen w całym serialu!


Dream a Little Dream of Me – Louis Armstrong & Ella Fitzgerald

Niski i hipnotyzujący głos Louisa pojawia się, gdy poznajemy prawdę o Vecnie. Idealnie wpaja się w całą scenerię i nadaje jej nietypowego charakteru. Spokojna i wyważona, a zarazem budująca lekko psychodeliczną atmosferę. Szczególnie psychodela przejawia się w momencie samoistnego grania radia. Z pewnością u wszystkich pojawił się lekki dreszczyk…

4 sezon Stranger Things obfituje w wiele zapomnianych kawałków


Psycho Killer – Talking Heads (1977)

Scena, w której uczniowie liceum organizują polowanie na Eddiego. „Psycho Killer” – nastawienie, psychoza wśród młodzieży i wyciąganie pochopnych wniosków. Z jednej strony przygotowania do wykonania „wyroku” , a z drugiej główni bohaterowie próbujący pierwsi znaleźć Eddiego. Emocje i napięcie – nie można było wybrać lepszego utworu.

Psycho Killer znalazł się na debiutanckim krążku TH

Osobiście jestem ogromną fanką Stranger Things i być może moja opinia nie jest obiektywna. Jednak uważam, że serial ten sam w sobie jest po prostu GENIALNY. Fenomenalny dobór utworów, które w pełni oddają znaczenie każdej sceny.

Pozostają tylko pytania – kiedy premiera piątego sezonu Stranger Things? Czym tym razem zaskoczą nas producenci?

Opinia: Ewa Czarnecka

Spodobał ci się muzyczny artykuł? Zobacz inne artykuły poświęcone muzyce!

recenzja” Przeczytaj również: Nasza relacja po hip-hopowym B.East Fest!
recenzja Przeczytaj również: Imagine Dragons wymiatają na Open’er!
recenzja Przeczytaj również: Poznajcie Grzecznych Chłopców!
recenzja Przeczytaj również: Recenzja płyty Kaśki Sochackiej


👉 Znajdź ciekawe koncerty w naszej

>>>wyszukiwarce imprez<<<

Akademia Dziennikarstwa Obywatelskiego

Udostępnij:


2024 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content