Remigiusz Mróz jest jednym z najbardziej popularnych autorów książek. Jego powieści są chętnie czytane i szybko stają się bestsellerami. Duży przekrój gatunkowy sprawia, że w jego dorobku każdy znajdzie coś dla siebie. Zobacz nasz artykuł Remiriusz Mróz – najlepsze serie pisarza.
Górskie klimaty, czyli seria z Komisarzem Forstem
Wszystko zaczyna się od znalezienia ciała na Giewoncie. Choć wiadomo, że góry często zbierają żniwo, tym razem za wszystkim stoi człowiek. Kim jest i czemu to zrobił? A może jest ich więcej? To próbuje odkryć Komisarz Wiktor Forst, miłośnik koszul w kratę i cynamonowych gum Big Red.
Tutaj akcja goni akcję i choć całość owiana jest górskim klimatem, nie jest to jedyne miejsce, w którym przebywają bohaterowie. Już w pierwszej części, Ekspozycji, czeka ich prawdziwa podróż, pełna zabójstw, tortur i intryg, a to dopiero wierzchołek góry lodowej. Miłośnicy górskich szlaków na pewno docenią dokładność z jaką autor przedstawia teren, schroniska i wszystko, co z tym związane.
Sentencja, którą Wiktor Forst wielokrotnie powtarza brzmi: gasić obecne pożary, potem przejmować się tymi, które dopiero wybuchną. Myślę, że wiele to mówi o owej postaci, ale i o tym, czego możemy się spodziewać sięgając po lekturę. A muszę przyznać, ilość pożarów w całym cyklu jest ogromna.
Choć początkowo miała być to trylogia, autor trochę bardziej się rozpisał. Na ten moment jest sześć części, jednak coś mi podpowiada, że Halny nie jest jeszcze zakończeniem tego cyklu.
Dla miłośników historii, czyli saga “Parebellum”
Akcja pierwszej części sagi zaczyna się w sierpniu 1939 roku, gdy widmo II wojny światowej coraz szybciej się zbliża. Dwóch braci, włócząc się po Europie w samym środku wojny, nie tylko muszą zmierzyć się z bolszewikami czy faszystami, ale i wplątać się w szpiegowskie intrygi.
Sierżant Bronek Zaniewski musi zmierzyć się z wrogiem na linii frontu, natomiast jego młodszy brat, Staszek, zrobi wszystko, aby zagwarantować bezpieczeństwo pewnej Żydówce, której się oświadczył. Ze strony na stronę, a później z tomu na tom, akcja coraz bardziej przyspiesza, a bohaterowie muszą stawić czoła fali okrucieństw i nieprawności. Będą walczyć nie tylko o przetrwanie, ale i o miłość.
Czytając “Prędkość ucieczki”, później “Horyzont zdarzeń”, aż wreszcie ostatni tom, czyli “Głębie osobliwości”, widzimy obraz wojennej rzeczywistości z różnych perspektyw. Co łączy cały cykl, to duża ilość zwrotów akcji, poświęceń, ale i ot, ludzkich przeżyć, w tak niebezpiecznym czasie. Remigiusz Mróz dodatkowo bardzo sprawnie wplótł w akcję prawdziwe ciekawostki historyczne. Sprawia to, że książka jeszcze bardziej wciąga, a my chcemy więcej i więcej. Jedno jest pewne, cała historia zostaje na długo w pamięci.
Zawiły, prawniczy świat, czyli cykl Chyłka
Chyba najbardziej znana seria Remigiusza Mroza. Jeśli ktoś zna Chyłkę głównie za sprawą serialowej adaptacji, warto sięgnąć po pierwowzór. Choć serial doczekał się już czterech sezonów, książek jest na razie aż trzynaście, a każdy następny tom jest równie ciekawy, co poprzedni.
Obrona syna milionera, u którego w mieszkaniu znaleziono dwa ciała? Niespodziewany spadek od kobiety, którą widziało się tylko raz? Zabójstwo w rodzinie, a może najmłodszy w historii sędzia Trybunału Konstytucyjnego oskarżony o zabójstwo człowieka, z którym nic go nie łączy? To tylko kilka spraw, z którymi musi zmierzyć się Chyłka.
Jednak nie tylko sala sądowa jest polem bitwy dla wybuchowej, często aroganckiej mecenaski, która ma bardzo cięty język i uwielbia steki z Hard Rock Cafe. Bohaterka musi zmierzyć się również z własnymi problemami, ale i z osobami, które niekoniecznie mają wobec niej dobre zamiary.
Nie jest jednak w tym sama. Towarzyszy jej Zordon, prawa ręka i swoisty „pomagier” oraz Kormak, nerd, który idealnie odnajduje się w internetowym świecie i potrafi tam znaleźć odpowiedzi na wszystko.
Życie w rytmie hip-hopu, czyli “Osiedle RZNiW”
Dla tych, którzy wolą jednotomowe książki do przeczytania „na raz”, “Osiedle RZNiW” będzie idealny wyborem. Akcja dzieje się we wczesnych latach dwutysięcznych, w okolicy blokowisk, tętniących rapem i dymem z jointów. W jednym z bloków mieszka Deso, chłopak żyjący w skrajnej nędzy. Pewnego razu dostaje niepokojącego SMS-a, który jest początkiem serii zdarzeń.
Bohater próbuje ustalić kto był nadawcą wiadomości. Wkrótce okazuje się, że zaginęła dziewczyna z jego klasy, a Deso był prawdopodobnie ostatnią osobą, z którą miała kontakt.
Co wyróżnia książkę to typowy, „osiedlowy” klimat. Bohaterowie przeklinają, słuchają wulgarnej muzyki, a całość napisana jest bardzo lekkim językiem. Dodatkowo Remigiusz Mróz udostępnił playlistę Desa, więc czytając książkę możemy jednocześnie słuchać ulubionych utworów głównego bohatera, a przez to jeszcze bardziej wciągnąć się w uliczny świat.
Zakończenie natomiast jest bardzo zaskakujące i myślę, że nikt nie spodziewał się, że obierze taki, a nie inny tor. Autor po raz kolejny pokazał, że w jego dziełach nic nie jest zero jedynkowe i właściwie możemy spodziewać się wszystkiego.
Remigiusz Mróz – najlepsze serie
- Komisarz Forst
- Parabellum
- Chyłka
- Głosy z zaświatów
- Gerard Edling
Coś nowego, czyli “Wybaczam ci”
Na pewno są też tacy, którzy wszystkie poprzednie książki autora mają już za sobą. Proponuję więc przeczytać najnowszą powieść Mroza.
“Wybaczam ci” to historia Iny Kobryn, która wiedzie spokojne i uporządkowane życie. Wraz z mężem stara się o dziecko, spełnia się w pracy i nie ma powodów do zmartwień. Pewnej nocy zauważa, że jej mąż nie wylogował się ze swojego konta na Facebooku. Od razu dostrzega wiadomość o tytułowej treści wybaczam ci, która pochodzi od jakieś nieznajomej.
Gdy Ina budzi się następnego dnia, okazuje się, że nieznajoma popełniła samobójstwo na samym środku placu Konstytucji w Warszawie. Mało tego, wiadomość znika bez śladu, a mąż twierdzi, że nie zna owej kobiety.
Jakie tajemnice skrywa jej mąż? Czemu tamta kobieta popełniła samobójstwo? Zaczynają nasuwać się pytania, a odpowiedź na nie będzie musiała znaleźć Ina.
Remigiusz Mróz potrafi zaskoczyć za każdym razem, tworząc coraz to nowe powieści. Choć znany głównie z kryminałów, nie boi się sięgać po gatunki, takie jak science-fiction czy horror. W jego książkach nie brakuje poczucia humoru, dobrze wykreowanych bohaterów i niespotykanych wcześniej historii. U Mroza nie ma czasu na nudę i jedno jest pewne – nie raz nas zaskoczy.
Natalia Zoń – studentka Kultur Mediów. Miłośniczka teatru, a szczególnie musicali. Pasjonatka książek i dobrej muzyki.
Przeczytaj: Jaga Słowińska – Czarnolas. Zobacz wywiad z autorką książki
Przeczytaj: Stanisław Lem – najlepsze książki . Sprawdz Top 5 pisarza fantastyki
Przeczytaj: Rumunia – przewodnik. Pęknięte lustro Europy