Do niektórych filmów widzowie nigdy nie wracają, inne stają się kultowymi i oglądane są kilka razy w roku. Oscarowe filmy to osobna kategoria w ludzkim myśleniu. Warto wiedzieć o nich więcej, wyrobić sobie zdanie oparte nie na internetowych opiniach, a własnym doświadczeniu. Niektóre możemy już oglądać w telewizji, inne na internetowych platformach czy w kinie. Niezaprzeczalnie warto postarać się i znaleźć sposób na spędzenie czasu z oscarowymi nominacjami. A które filmy są tymi najpopularniejszymi według internetowych wyszukiwań?
Niezatapialny Titanic
Jedenaście Oscarów, cztery Złote Globy, a ogółem 54 nominacji i 40 nagród filmowych dla produkcji, która na dobre zajęła już miejsce w sercach widzów całego świata. Miłosna, ale również dramatyczna historia o zderzeniu dwóch światów. Niezaprzeczalny faworyt wśród innych oscarowych filmów. Choć minęły już 24 lata od premiery to nadal pobija kolejne rekordy popularności, ciągle powtarzany w telewizji i zapowiadany jako wielki hit. Choć największą uwagę przyciąga gra aktorska głównych bohaterów: Kate Winslet i Leonardo DiCaprio, to warto zwrócić uwagę również na muzykę czy najbardziej rozpopularyzowaną piosenkę w wykonaniu Celine Dion pt. ,,My heart will go on’’, za którą wokalistka również otrzymała Oscara.
Trzy godziny z nowojorską rodziną mafijną
To jedno zdanie wystarcza, aby każdy miłośnik kina wiedział, o jakim filmie mowa. „Ojciec Chrzestny” na dobre wpisał się do kultury popularnej. Ogrom nominacji i nagród, kontynuacje filmu; to wszystko wpływa na niesłabnącą od lat popularność i na to, że to nadal jeden z najczęściej wyszukiwanych i oglądanych filmów. Również aktor pierwszoplanowy – Al Pacino kojarzony jest głównie z tą produkcją, chociaż zagrał w wielu innych kultowych produkcjach, np. „Człowiek z blizną”, „Zapach kobiety” czy „Adwokat diabła”.
Historia pianisty Dona Shirleya
Laureat Oscara w 2018r., więc to jeden z nowszych filmów w zestawieniu najczęściej wyszukiwanych. „Greenbook” podbił serca widzów bardzo szybko. Być może spory wpływ miało na to opowiedzenie historii opartej na faktach, której głównymi bohaterami byli właśnie muzyk Don Shirley oraz jego kierowca i ochroniarz – Tony Lip. Wielotygodniowe tournée, na które wyruszają staje się pretekstem do podróży również w głąb siebie, do poznania człowieka z innej sfery kulturowej i społecznej.
Pozorne początkowe różnice charakterów i sposobu bycia przeradzają się w początek pięknej przyjaźni, która zdecydowanie nie jest jedynie chwilowa czy powierzchowna. Warto obejrzeć te produkcję zwracając uwagę przede wszystkim na główną myśl płynącą do odbiorców mówiącą o sile i pięknie przyjaźni właśnie.
Dramat milionera
Mający swoją premierę już 13 lat temu film pt. ,,Slumdog. Milioner z ulicy’’ osadzony jest w Bombaju. Niesamowita historia bohatera – Jamala, który dopiero wkracza w dorosłość opowiedziana zostaje z tętniącą energią wypełniającą każdy fragment tej produkcji. Świetnie ukazane wydarzenia, w których splata się bieda chłopaka pochodzącego z niższych sfer i wielka wiedza, którą wykazuje siedząc w fotelu uczestnika indyjskiej edycji „Milionerów”. Staje się to aż niewiarygodne, więc chłopak zostaje aresztowany i oskarżony o oszustwa. Historia życia, którą opowiada podczas przesłuchań pokazuje zupełnie inne spojrzenie na Indie niż to, które pokazywane jest widzom w bollywoodzkich filmach.
Koreański nepotyzm
Najnowszy film w tymże zestawieniu. „Parasite”, którego reżyserem jest Joon-ho Bong pokazuje historię niecodzienną, do granic możliwości głęboką i zaskakującą. Uwagę zwraca Oscar dla najlepszego filmu w głównej kategorii, choć tam najczęściej wygrywają filmy anglojęzyczne. Na czym więc polega fenomen tej produkcji? Możliwe, że ten przeogromny smutek wylewający się z każdego bohatera, ich nieszczęścia i łańcuch powiązań. Przeplatające się historie dwóch, a nawet trzech rodzin ukazują całą paletę emocji i uczuć. Do bólu smutny film z nadzieją tlącą się w bohaterach. Warty obejrzenia i przemyślenia, zresztą podobnie jak poprzednie wymienione filmy. Każdy z nich jest inny, opowiada zupełnie inną historię, ale łączy ich oscarowe zaplecze nagród i nominacji.
Natalia Rogowska – studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej w Poznaniu, pasjonatka literatury, polityki i spraw społecznych. Działa również w studenckim radiu Meteor.
Przeczytaj: Nowości kwietniowe na platformie Netflix
Przeczytaj: (Nie)miłość do teatru
Przeczytaj: Czy w oscarowych filmach brakuje szczęścia?