fbpx
Portal Promocji Kultury ProAnima.pl

Przestrzeń miejska

Stary Fordon w Bydgoszczy

Historia Fordonu w…pigułce

Fordon nad Wisłą. Miasto założone w 1424 roku przez króla Władysława Jagiełłę, leżące w Dolinie Fordońskiej. Fordon wielokrotnie niszczony był przez liczne pożary, najazdy obcych armii, oraz powodzie.

Od XVI do XIX wieku istniała na Wisłą komora celna. W XVIII wieku uiszczało tu opłaty do 2 tysięcy statków. Dochód z komory trafiał do wójta bydgoskiego. Kupcy z Fordonu prowadzili handel rzeczny z miastami położonymi nad Wisłą. Nie posiadali jednak własnych statków, dzierżawili je. Od XVI wieku na terenie miasta powstała dzielnica żydowska.

W pierwszej połowie wieku XIX liczba mieszkańców wyznania mojżeszowego oscylowała w granicach 70% populacji. Miasto Fordon znane było z licznych procesów o czary. W latach 1675-1747 doszło tu do 73 procesów, w wyniku których na stosie spłonęły 52 osoby.

Ulica Bydgoska (dziś Fordońska) nowe wille zamożnych mieszkańców Fordonu z przełomu XIX/XX wieku. W tle widoczny komin Fabryki Papy. Podczas I rozbioru Polski miasto dostało się pod władanie króla Prus. Wówczas zmieniono oryginalną nazwę Fordan, na Fordon. W 1853 roku w budynku komory celnej, utworzono zakład poprawczy dla kobiet, zmieniony z czasem na więzienie. W 1893 roku wybudowano w Fordonie najdłuższy most na Wiśle, liczył on 1325 metrów długości. Został zniszczony w 1945 roku.

Koniec wieku XIX, to czas gwałtownej industrializacji miasta. Fordon uzyskał połączenie kolejowe z Bydgoszczą, oraz z Chełmżą. Wybudowano tu nowoczesną cegielnię parową, jeden z największych tartaków, wytwórnię papy, oraz fabrykę win. Mieszkańcy miasta trudnili się handlem i rzemiosłem, co przynosiło im spore dochody. Wielu zajmowało się rybołówstwem min. połowami łososia.

Okres międzywojenny to przede wszystkim kryzys gospodarczy Fordon borykał się z problemami bezrobocia i powszechnej pauperyzacji. Lata 1939-1945 zostały zapisane w historii miasta jako czas przemocy, egzekucji i wywózek na roboty do Rzeszy. Nowy okupant, w postaci Rosji Sowieckiej, doprowadził do zesłania ponad 100 mieszkańców miasta na bezkresy stalinowskiego imperium.

Okres PRL-u to czas rozbudowy Fordonu, borykającego się z problemami nadmiernego zaludnienia oraz niedostatecznie rozwiniętej infrastruktury. Miasto oficjalnie przestało istnieć w 1973, wchłonięte przez sąsiednią Bydgoszcz jako kolejna dzielnica miasta.

Stary Fordon – osiedle w Bydgoszczy, część dzielnicy Wschodniej – Fordon. Liczy około 9 tys. mieszkańców.

Informacje pochodzą ze strony: http://stary-fordon.pl/historia-fordonu/

Stary Fordon w Bydgoszczy

ul. Bydgoska, Bydgoszcz

Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.