Ośrodek kultury, Szkoła / uczelnia

Ogród Doświadczeń im. St. Lema

Idea stworzenia w Krakowie sensorycznego parku edukacyjnego, z interaktywną ekspozycją przybliżającą prawa fizyki, pojawiła się w środowisku animatorów kultury i ekologów w latach 90 – tych.

Dopiero jednak w 2004 roku Program Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL i projekt Partnerstwa Inicjatyw Nowohuckich pn. „Nowa Huta – Nowa Szansa” stworzyły warunki programowe, organizacyjne i finansowe do realizacji tego eksperymentalnego przedsięwzięcia, finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Realizatorem Projektu był Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida. Inspiracją dla realizatorów było, działające od 1996 r., Pole Doświadczeń Zmysłowych w Norymberdze. Modele zostały zaprojektowane i wykonane przez zespół krakowskich ekspertów reprezentujących różne dziedziny wiedzy, jak architektura, fizyka czy dydaktyka. W tworzenie Ogrodu był również zaangażowany Krakowski Zarząd Komunalny – obecnie Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu oraz Stowarzyszenie „U Siemachy”. Rada Miasta nadała Ogrodowi Doświadczeń imię Stanisława Lema, wybitnego krakowianina i obywatela świata.

Projekt został zrealizowany przy udziale środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL oraz ze środków gminy miejskiej Kraków.

Po zakończeniu Programu Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL projekt jest kontynuowany przez Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie.

Informacje pochodzą ze strony: https://www.ogroddoswiadczen.pl/historia-powstania

Udostępnij:

FacebookTwitter


2021 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Scroll Up
Skip to content