fbpx
Portal Promocji Kultury ProAnima.pl

Filharmonia

Filharmonia Kaliska

Filharmonia Kaliska

Filharmonia Kaliska w Kaliszu realizuje zadania, których celem jest upowszechnianie i ochrona kultury w dziedzinie muzyki oraz zaspokajanie aspiracji i potrzeb artystycznych społeczeństwa. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej jest obecnie postrzegana przez artystów i krytykę jako jeden z wyróżniających się zespołów orkiestrowych w kraju. Od sezonu 2006/07 Filharmonia powołała do życia Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Bursztynowy Szlak”, który stał się ważnym wydarzeniem muzycznym w kraju. Wystąpili lub w najbliższym czasie wystąpią na nim międzynarodowej sławy artyści jak: Collegium Vocale Gent, King Singers, Shlomo Minz, Randy Brecker, Sophia Gubaidulina, Freddy Kempf, Sayaka Shoji, Pierre Amoyal, Elmar Oliveira, Julius Berger, Christian Bezhuidenhout, Gilles Vonsattel, Richard Hyung-Ki Joo, Marcelo Nisinman, Kałudi Kałudow, Avri Levitan, Evgenyi Samoylov, Marc Kadin, Dimitry Vasiliev, Jacek Kasprzyk, Jerzy Maksymiuk, Zbigniew Preisner, Jadwiga Rappe, Leszek Możdżer, Waldemar Malicki, Krzesimir Dębski, Włodek Pawlik, Brahms Trio, Dimension Trio. Zespół występował z najwybitniejszymi polskimi solistami i dyrygentami jak: Wanda Wiłkomirska, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Rafał Blechacz, Ewa Pobłocka, Wiesław Ochman, Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Jakowicz, Waldemar Malicki, Izabela Kłosińska, Bernard Ładysz, Marek Pijarowski, Tadeusz Wojciechowski, Bogusław Madey. Filharmonia organizuje także Festiwal Muzyczny Południowej Wielkopolski odbywający się latem w najpiękniejszych zabytkowych obiektach regionu.

W 2008 r. orkiestra z udziałem solisty Macieja Grzybowskiego dokonała pierwszego w Polsce i piątego na świecie wykonania Koncertu Fortepianowego (napisanego w latach siedemdziesiątych dla Radu Lupu), światowej sławy pianisty polskiego pochodzenia Andre Czajkowskiego. Ostatnie dokonania zespołu to m.in. udział w zakończeniu Ursynowskiego Festiwalu Muzycznego w Warszawie z udziałem pianisty Waldemara Malickiego, występ w Filharmonii Wrocławskiej na festiwalu Jazztopad w autorskim projekcie Włodka Pawlika, galowy koncert wspólnoty belgijskiej w Polsce w Filharmonii Narodowej w Warszawie czy koncert muzyki filmowej Zbigniewa Preisnera, który wystąpił z orkiestrą Filharmonii Kaliskiej także jako dyrygent. Międzynarodowy rozgłos zyskała orkiestra udaną próbą pobicia rekordu Guinnesa w kategorii „koncert na największej głębokości”. Koncert ten z udziałem rosyjskiego wirtuoza skrzypiec Dimitry Vasilieva odbył się na głębokości 600 m pod ziemią w kopalni soli w Kłodawie. Ostatnie występy zagraniczne to m.in. galowy koncert z okazji 67 rocznicy wybuchu II wojny światowej w Berlinie (Berliner Dom), Brukseli (Sala Koncertowa Konserwatorium Królewskiego) czy Tielt (otwarcie sezonu muzycznego południowej Flandrii). W latach 2007-2009 zespół dał m.in. kolejny koncert w Berlinie, odbył tournee w krajach Beneluksu; otrzymał również zaproszenie do udziału w inauguracji I Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Orkiestra wystąpiła także na relacjonowanym przez TVP koncercie Festiwalu Filmowego i Telewizyjnego „Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym z udziałem Włodka Pawlika i jego Trio. Orkiestra stale uczestniczy (jako zespół in residence) w koncertach Festiwalu Siedmiu Spotkań w Brwinowie koło Warszawy. Ciekawym projektem okazał się cykl koncertów „Filharmonia nie gryzie”, podczas którego wystąpili m.in. Gabriela Kulka, Tomasz Kocko e Orchestr czy charyzmatyczny lider zespołu Turbo, Grzegorz Kupczyk wraz z zespołem Ceti. Koncert ten, będący pierwszym koncertem orkiestry symfonicznej z zespołem hardrockowym w Polsce, został entuzjastycznie przyjęty przez krytyków i publiczność, a jego owocem jest płyta DVD.

Ostatni projekt orkiestry z tego cyklu to wspólny występ ze znanym zespołem ZAKOPOWER, w aranżacjach specjalnie przygotowanych dla Filharmonii Kaliskiej. Na przestrzeni ostatnich sezonów Filharmonia była animatorem nowych projektów muzycznych jak Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny, a także nowych kompozycji i opracowań. Na zamówienie zespołu Mariusz Matuszewski dokonał pierwszego w historii opracowania na orkiestrę symfoniczną „24 preludia” Fryderyka Chopina. Kolejnym zamówieniem było „Oratorium na Boże Narodzenie” Fryderyka Stankiewicza, które odniosło duży sukces. Od wielu lat orkiestra towarzyszy wirtuozom światowej pianistyki podczas koncertów inaugurujących kolejne edycje Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni” w Antoninie. Zespół zapraszano również do udziału w Chanterelle Festival. Orkiestra Filharmonii Kaliskiej występowała także w tak prestiżowych salach jak Filharmonia Narodowa, Studio Koncertowe Polskiego Radia S-1, Filharmonia Wrocławska, Filharmonia Poznańska. U progu nowego tysiąclecia, dzięki wspólnej inicjatywie Teatru Wielkiego w Poznaniu i Filharmonii Kaliskiej powstała Scena Operowa w Kaliszu. Dzięki temu Melomani z terenu południowej Wielkopolski mieli jedyną możliwość wysłuchania dzieł operowych: w 2001 roku „Czarodziejskiego fletu” Wolfganga Amadeusa Mozarta oraz „Madame Butterfly” Giacomo Pucciniego, w 2002 roku „Fidelio” Ludwiga van Beethovena. W 2004 roku wystawiono „Don Pasquale” Gaetano Donizettiego. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej posiada w swoim dorobku kilka płyt. Pierwsza płyta CD zespołu (1999 r.) z Pasją wg św. Jana Jana Sebastiana Bacha jest pierwszym polskim nagraniem całej Pasji. Dorobek nagraniowy wzbogacił się w roku 2000 o cztery płyty – Kolędy i pastorałki; Koncerty fortepianowe e-moll op. 11 Fryderyka Chopina i d-moll op. 30 Sergiusza Rachmaninowa w wykonaniu chińskiego pianisty Wen Yu Shena. Płyta Swing meets Symphony (2000) jest rejestracją wspólnego koncertu orkiestry z kwartetem Tomasza Bielskiego w Filharmonii Narodowej w roku jubileuszowym 100-lecia istnienia tej instytucji. Ukazała się też płyta z nagraniem Via Crucis Pawła Łukaszewskiego, koncertu zarejestrowanego 22.03.2002 roku w Kościele Garnizonowym w Kaliszu. Kolejne płyty to „Credo” Henriego Seroki nagrana w roku 2007 oraz specjalna płyta DVD „Akordy Słów” wydana w 2009 r., rejestrująca występ orkiestry z charyzmatycznym liderem zespołu Turbo, Grzegorzem Kupczykiem oraz zespołem Ceti. W listopadzie 2010 roku ukazało się trzypłytowe wydawnictwo pt. “Preisner’s Voices”. Trzecia płyta: “Danse Macabre” została nagrana z Orkiestrą Symfoniczną filharmonii Kaliskiej, gościnnie wystąpili: Adam Klocek (solo na wiolonczelę), Mathias Eick (solo na trąbkę) oraz dwaj młodzi kontratenorzy Marcel i Nikodem Legun.

W listopadzie 2012 roku ukazała sie płyta “Night in Calisia”. Najnowsza płyta CD z muzyką Włodka Pawlika związana jest z obchodami 1850-lecia Kalisza, najstarszego miasta w Polsce, których muzyczną kulminacją był premierowy koncert 19-go czerwca 2010. W koncercie udział wzięli: legendarny trębacz Randy Brecker, Włodek Pawlik, Włodek Pawlik Trio oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej. Album w rankingu Rzeczpospolitej zyskał już tytuły Album roku 2012 ora Hit roku 2012 Od roku 2006 dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Kaliskiej jest Adam Klocek.

Informacje pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/Filharmonia.Kaliska

Filharmonia Kaliska

al. Wolności 2, 62-800 Kalisz

Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.