Muzeum

Centralne Muzeum Włókiennictwa

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, ulokowane w jednym z najważniejszych w kraju zabytków architektury przemysłowej – Białej Fabryce Ludwika Geyera, jest największym w Europie i unikalnym w skali świata muzeum poświęconym włókiennictwu. Prowadzi działalność o charakterze naukowo-badawczym, kulturalnym i edukacyjnym, angażując się w interdyscyplinarne projekty. Posiada imponującą kolekcję obiektów związanych z historią włókiennictwa, bogate i zróżnicowane zbiory tkaniny przemysłowej, artystycznej, odzieży i akcesoriów z różnych okresów. Od 1972 r. cyklicznie organizuje Międzynarodowe Triennale Tkaniny – najstarszą i najważniejszą wystawę związaną ze medium tkaniny.
Dzięki unikalnym w skali kraju zbiorom, muzeum jest organizatorem wielu wystaw i wydarzeń skupionych wokół działalności wybitnych twórców tkaniny artystycznej oraz ekspozycji poświęconych modzie. Do najważniejszych zorganizowanych dotychczas wystaw można zaliczyć: „Metamorfizm” Magdaleny Abakanowicz, „Jerzy Antkowiak – Moda Polska” czy „Christian Dior i ikony paryskiej mody z kolekcji Adama Leja” prezentująca obiekty z kolekcji projektanta oraz powojennych paryskich mistrzów haute couture.

Miłośnicy dawnej Łodzi przemysłowej mogą zwiedzić multimedialną wystawę stałą „Kotłownia – Muzeum Interaktywne”, która za pomocą filmów i animacji przedstawia proces produkcji włókienniczej i jego ewolucję.

Muzeum posiada także bogatą ofertę warsztatów i zajęć edukacyjnych skierowanych dla dzieci i dorosłych, w trakcie których – poprzez swobodną ekspresję i eksperymentowanie – uczestnicy sami tworzą i poznają szeroko pojętą sztukę. Od 2009 r. Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi jest gospodarzem „Geyer Music Factory” – cyklu letnich koncertów, które na stałe wpisały się w wakacyjny kalendarz łódzkich wydarzeń. Latem na dziedzińcu Białej Fabryki odbywają się również pokazy kina plenerowego.
Ważną częścią muzeum jest Łódzki Park Kultury Miejskiej. Na jego terenie znajduje się osiem historycznych obiektów, typowych dla zabudowy Łodzi w XIX i na początku XX wieku. Pięć drewnianych domów wypełnia wystawa stała „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie” opowiadająca historię wielokulturowej, włókienniczej Łodzi z perspektywy codziennego życia jej mieszkańców.

Więcej na: www.cmwl.pl

Udostępnij:


2021 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content