Amerykański pisarz George R. R. Martin stworzył sagę fantasy, która – zgodnie z planem – ma składać się z siedmiu części. Na rynku wydawniczym ukazało się już pięć: „Gra o tron”, „Starcie królów”, „Nawałnica mieczy”, „Uczta dla wron” i „Taniec ze smokami”. Ostatnie dwa tytuły, pozostające w fazie pisania, to: „Wichry zimy” oraz „Sen o wiośnie”.
Miejscem akcji powieści jest fikcyjny kontynent Westeros. Znajduje się na nim potężny związek wielu monarchii, zwany Siedmioma Królestwami. Przez trzy stulecia pozostawały one pod panowaniem rodu Targaryenów. Fabuła ma swój początek w okresie panowania kolejnej dynastii, której protoplastą jest Robert Baratheon. Kiedy mężczyzna był młody, dowodził rebelią. Doprowadziła ona do śmierci Aerysa II – ostatniego z króla z linii Targaryenów. Jego potomkowie, książę Viserys i księżniczka Daenerys, zostali wygnani na kontynent Essos. Pragną oni powrócić do rodzimego królestwa i odzyskać władzę.
Mimo, że upadek Targaryenów jest podstawą następującej fabuły, cała saga składa się z wielu ważnych elementów. Podczas gdy Viserys i jego siostra dążą do spełnienia własnych celów, Siedem Królestw dzieli się na strefy wpływów poszczególnych władców, którzy ogłaszają pretensje do tronu. Każdy rozdział przedstawia trwające wydarzenia z punktu widzenia innego bohatera.
Pierwszy tom został wydany w 1996 roku. Autor otrzymał za to nagrodę Locusa, przyznawaną uznanym dziełom literatury fantasy. Została ona mu przyznana także za pozostałe wydane dotychczas książki, oprócz „Uczty dla wron”. W Polsce „Gra o tron” pojawiła się w 1998 roku za pośrednictwem wydawnictwa Zysk i S-ka. Przetłumaczyli ją Michał Jakuszewski i Paweł Kruk.
„Nawałnica mieczy”, „Uczta dla wron” oraz „Taniec ze smokami” zostały podzielone na dwie części, z powodu długości przedstawionej historii. George R. R. Martin napisał również opowiadania związane z fabułą „Pieśni lodu i ognia”. Należą do nich: ‘Blood of the Dragon’, ‘Arms of the Kraken’. Już w 1980 roku wydana została książka „Lodowy smok”, napisana z myślą o młodszych czytelnikach. Niektórzy krytycy uznają ją za część uniwersum.
Westeros różni się od znanego ludziom świata nie tylko ze względu na fakt, że jest miejscem fikcyjnym. Kontynent przypomina realia epoki średniowiecza, związanej z działalnością barbarzyńskich ludów, z klęskami chorób i głodu. W Siedmiu Królestwach każda legenda może stać się prawdą. W tym miejscu smoki, znane z baśni, istnieją i stanowią siłę rodu Targaryenów. Niektórzy ludzie mogą mieć nadprzyrodzone moce, a także wizje przyszłości. Nawet pory roku różnią się od warunków panujących na Ziemi. Zarówno lato, jak i zima, trwają wiele lat. Potrafią stanowić klimat zagrażający ludzkiemu życiu.
Na podstawie uniwersum „Pieśń lodu i ognia” powstał serial „Gra o tron”. Pierwszy sezon ukazał się 17. kwietnia 2011 roku. Miejscami powstawania produkcji były głównie Irlandia Północna i Malta. Zaprojektowanych zostało również wiele gier komputerowych związanych z historią Siedmiu Królestw. Należy do nich przeglądarkowa produkcja ‘Game of Thrones: Winter is Coming’ lub nawet opcja fabularna: ‘Game of Thrones – A Telltale Games Series’.
Popularność serii „Pieśń lodu i ognia” nieustannie przekracza wszelkie oczekiwania. Była ona inspiracją do stworzenia gry karcianej, komiksu, gier planszowych, a nawet książki kucharskiej, zatytułowanej „Uczta lodu i ognia”.
„Pieśń lodu i ognia” przedstawia bohaterów, z którymi wielu czytelników może się utożsamić. Niezależnie od epoki, w której żyją, odczuwają takie same emocje, jak współcześni ludzie. Pojawia się w nich determinacja podczas walki o władzę. Seria pokazuje, do czego zdolny jest człowiek, który dąży do upragnionego celu. Wiele postaci chce zapewnić godne warunki życia sobie oraz rodzinie. Inni zmagają się z samotnością lub nieodwzajemnioną miłością.
Westeros jest światem, w którym granica między dobrem i złem zaciera się. Dobra decyzja często nie jest oczywista, lub nawet nie istnieje. Możliwe, że każdy czasami postawiony jest w tego typu sytuacji. Czytelnik ma okazję przekonać się, jak radzą sobie z tym mieszkańcy Siedmiu Królestw.
Recenzja: Natalia Chojnowska
Zdjęcia: HBO Max
Spodobała Ci się nasza recenzja “Pieśni lodu i ognia”? Zobacz nasze inne artykuły!
Przeczytaj również: Daniel Rosołek i jego “Wyjście”!
Przeczytaj również: Maria Pawlikowska-Jasnorzewska i wojna ludzko-zwierzęca w jej twórczości
Przeczytaj również: Harda Horda – fantastyczne autorki w natarciu!
Przeczytaj również: Dystopie ostrzegają nas przed przyszłością?
Znajdź ciekawe wydarzenia w naszej