W niedzielę 09 października 2022 r. odbył się wyjątkowy koncert pt. „Z dedykacją dla Króla Słońce”. Wydarzenie jest już drugim koncertem, w którym mogliśmy uczestniczyć w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Dawnych im. Izabeli Branickiej. Początkowo festiwal miał być rekonstrukcją hucznych obchodów Imienin Izabeli, lecz obecnie przybliża współczesnym odbiorcom barokową twórczość artystyczną.
Goście zebrali się przed godziną 19 w Ratuszu, gdzie obecnie mieści się Muzeum Podlaskie w Białymstoku, aby posłuchać francuskiej muzyki dworskiej. Koncert cieszył się dużą popularnością, a publiczność zaskoczyła liczną frekwencją organizatorów wydarzenia. Sala była pełna!
Po krótkim wprowadzeniu na scenie pojawili się instrumentaliści, którzy zostali powitani gromkimi brawami — Zespół {oh!} trio w składzie: Martyna Pastuszka (skrzypce), Krzysztof Firlus (viola da gamba – barokowy instrument smyczkowy, trochę mniejszy od współczesnej wiolonczeli) oraz Anna Firlus (klawesyn).
Trzeba przyznać, że okoliczności wieczoru były magiczne. To właśnie 9 października 2022 wypadła 250.rocznica śmierci Hetmana W.K. Jana Klemensa Branickiego, na którego panowanie przypadają lata świetności Białegostoku. {oh!} trio dołożyło wszelkich starań, abyśmy tu, w Wersalu Północy, mogli poczuć się jak w prawdziwym XVII- wiecznym Wersalu za czasów rządów Ludwika XIV.
W programie koncertu mogliśmy wypatrzeć niedawno odkryte kompozycje Luisa-Josepha Marshanda, cenionego przez Króla Słońce. Dzięki krótkiemu wykładowi wygłoszonemu przez Martynę Pastuszkę poznaliśmy życiorys kompozytora. Dowiedzieliśmy się, że Marshand był niezwykle utalentowanym muzykiem, a ponadto miał zaszczyt grać swoje słynne suity Ludwikowi XIV do snu.
Trio wykonało łącznie 17 utworów pochodzących z trzech, następujących suit:
– V Suita e-moll (Prelude – Fouge – Air – Gigue – Air tenrde – Air legerement)
Luis – Joseph Marshand,
– Pieces de violes: Suita e-moll na violę da gamba i basso continuo (Prelude – Allemande – Gavotte) Francois Couperin,
– VII Suita g-moll (Prelude – Air tenrde – Rondeau – Allemande – Air grave – Rondeau – Air tenrde – Chaconne) Luis – Joseph Marshand.
Koncert składał się z trzech części, które wyznaczała każda z suit. V Suita e-moll i VII Suita g-moll miały radosny i żywy klimat. Podczas tych utworów grało całe trio. Czasem zdarzały się duety skrzypiec i violi da gamby. Wzrok publiczności skupiała skrzypaczka, Martyna Pastuszka. Moim zdaniem to właśnie brzmienie skrzypiec nadawało żywego, radosnego klimatu utworom. Natomiast Pieces de violes: Suita e-moll została odegrana w duecie klawesynu i violi da gamby. Utwory nie były już tak radosne, jak te z akompaniamentem skrzypiec, ale były równie olśniewające. Państwo Firlus przepięknie razem brzmią. Viola da gamba wydaje bardzo interesujące dźwięki. Nigdy wcześniej nie spotkałam się z tym instrumentem, więc z ciekawością przyglądałam się pracy Krzysztofa Firlusa. Klawesyn, na którym z ogromną pasją grała Anna Firlus, to trochę zapomniany instrument, a szkoda, ponieważ to właśnie brzmienie klawesynu sprawiało, że publiczność mogła na godzinę przenieść się na francuski, barokowy dwór. Trzeba przyznać, że każdy muzyk wchodzący w skład zespołu jest wyjątkowy i bardzo utalentowany, ale dopiero jako trio przepięknie się uzupełniają i tworzą coś godnego podziwu.
Podczas koncertu publiczność w ciszy napawała się barokową muzyką. Nikt nie miał odwagi klaskać, aż do końca 17 utworu. Był on naprawdę niezwykły! Początkowo spokojne brzmienie przyśpieszało i stało się bardzo szybkim i trudnym do wykonania utworem ze względu na jego tempo. Suita trzymała w napięciu, aż do finału. Utwór spodobał się gościom tak bardzo, że na koniec z tyłu sali słychać było głośny okrzyk podziwu!
Koncert “Z dedykacją dla Króla Słońce” można obejrzeć online na kanale Proanima TV
Za cały trud włożony w przygotowanie występu {oh!} trio zostało nagrodzone gromkimi brawami oraz owacjami na stojąco. Publiczność klaskała tak żarliwie, że muzycy byli zmuszeni do bisu. Tu znowu odegrali utwór 17, który tym razem dostał jeszcze większe brawa niż poprzednio!
Muszę przyznać, że był to niezwykły wieczór! Właśnie w ten sposób wyobrażałam sobie brzmienie francuskiej muzyki dworskiej! Jestem przekonana, że cały cykl wydarzeń wchodzących w skład Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Dawnych imienia Izabeli Branickiej, jest godny uwagi.
Korzystając z okazji, chciałabym zaprosić Państwa na następny koncert z cyklu, który odbędzie się już za tydzień (16.10.2022 o 19:00 w Auli Magna Pałacu Branickich). Tym razem, wspólnie upamiętnimy 150. rocznicę śmierci Stanisława Moniuszko. Podczas “Moniuszko 1001 nocy” będziemy mieli szansę poznać twórczość kompozytora w wydaniu Marii Pomianowskiej z Zespołem. Do zobaczenia!
Relacja i zdjęcia: Aleksandra Dąbkowska
Aktualny Program MFSD:
8 X 2022 (Sobota) godz. 19:00
Koncert – Cantus Mariales – śpiewy maryjne dawnych wieków – Schola Gregoriana Sancti Casimiri – Stary Kościół Farny w Białymstoku
9 X 2022 (Niedziela) godz. 19:00
Koncert kameralny – „Z dedykacją dla Króla Słońce” wykonawcy: {oh!} trio Muzeum Podlaskie Ratusz w Białymstoku
16 X 2022 (Niedziela) godz.19:00
Koncert w roku 150-lecia śmierci Stanisława Moniuszko “Moniuszko z 1001 nocy” Maria Pomianowska z Zespołem Aula Magna Pałacu Branickich w Białymstoku
7 XI 2022 (Poniedziałek) godz. 19:00
Koncert – Muzyka Cesarskiego Wiednia – Tubicinatores Gedanenses i Orkiestra Smyczkowa Zespołu Muzyki Dawnej Diletto pod. dyr. Anny Moniuszko Aula Magna Pałacu Branickich w Białymstoku
20 XI 2022 (Niedziela) godz. 19:00
Koncert kameralny – “Vox clara – późnośredniowieczny śpiew z Rygi, Hamburga, Lund i Limoges” koncert zespołu Schola Cantorum Riga (Łotwa) Aula Magna Pałacu Branickich
Artykuł powstał w ramach dziennikarstwa obywatelskiego
Zobacz nasze inne artykuły!
Przeczytaj również: Międzynarodowy Festiwal Sztuk Dawnych im. Izabeli Branickiej w Białymstoku
Przeczytaj również: Staropolskie Pieśni Żałosne – koncert ku pamięci poległych na wojnie w Ukrainie – relacja
Przeczytaj również: Białystok pomaga Ukrainie – zobacz videorelację!
Przeczytaj również: Podróż w czasie: Starosielskie Bractwo Śpiewacze – recenzja płyty
Znajdź ciekawe wydarzenia w naszej