Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2023/11/michal-wisniewski-2.jpg
    [1] => 640
    [2] => 741
    [3] => 
)
        

Michał Christian Wiśniewski (ur. 9 września 1972 roku w Łodzi) to polski wokalista, autor tekstów oraz osobowość medialna. Uchodzi za jednego z najbardziej charakterystycznych celebrytów – od niemal 30 lat czerwone włosy są jego znakiem rozpoznawczym.  W 2006 roku zajął pierwsze miejsce w rankingu „100 najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu” sporządzonym przez magazyn „Forbes Polska”. Michał Wiśniewski wraz z zespołem Ich Troje gromadził tłumy fanów na koncertach, a jego piosenki nuciła cała Polska.

Michał Wiśniewski — trudne dzieciństwo i początki kariery

Michał Wiśniewski koncert
Czerwone włosy to charakterystyczny znak Michała Wiśniewskiego

Michał Wiśniewski od początku nie miał łatwego losu. Wychowywał się w dysfunkcyjnej rodzinie — rodzice byli uzależnieni od alkoholu. Długo nie mógł znaleźć dla siebie miejsca. Rozwód rodziców, podział praw rodzicielskich — mały Michał miał wychowywać się przy ojcu, zaś młodszy brat przy matce; pobyt w domu dziecka, próba ułożenia sobie życia w dwóch krajach (Polska i Niemcy) czy śmierć ojca — z takim bagażem wchodził w dorosłe życie. To właśnie dla taty poświęcił piosenkę Tango straconych. W wieku 14 lat wyjechał z matką (która odzyskała prawa rodzicielskie) po raz pierwszy do Niemiec. Zamieszkał w Bonn u swojej ciotki, dzięki czemu uzyskał podwójne obywatelstwo. Podczas pobytu w Niemczech uczęszczał do szkoły muzycznej, w której uczył się gry na fortepianie.

Kolejne lata upływały mu na powrotach do Polski i emigracji z powrotem do Niemiec. W tym czasie imał się różnych zajęć — pracował jako monter wysokościowy czy sprzedawca konfekcji męskiej. W latach 90. osiadł na stałe w Polsce z zamiarem założenia własnego biznesu. Zmienił jednak zdanie i postanowił zrealizować nagranie kilku utworów musicalowych. Jak się okazało, były to skromne początki działalności muzycznej.

W 1994 roku nawiązał kontakt z Jackiem Łągwą, z którym pracował nad partiami wokalnymi do musicalu Wielki Testament. Nieco później, wspólnie otwierają w Łodzi pierwszy w kraju klub karaoke. Zachęceni małymi sukcesami postanawiają założyć zespół o nazwie Ich Troje, do którego zapraszają Magdalenę Pokorę. Magda oczarowała ich swoim wykonaniem piosenki To nie ja! Edyty Górniak. Zespół Ich Troje zadebiutował singlem Prawo. Piosenka utrzymywała się 16 tygodni na pierwszym miejscu na liście Muzycznej Jedynki.

Michał Wiśniewski — wokalista zespołu Ich Troje

Jako Ich Troje swój pierwszy album pt. Intro wydali 9 września 1996 roku. Uroczysta premiera miała miejsce w warszawskim klubie Classic Terra. Licznie zebrani dziennikarze mogli wtedy obejrzeć teledyski do poszczególnych piosenek. Od tamtej pory Michał Wiśniewski nagrał i wydał z zespołem dziesięć albumów studyjnych: Intro (1996), ITI Cd. (1997), 3 (1999), Ad. 4 (2001), Po piąte… a niech gadają (2002), 6-ty ostatni przystanek (2004), 7 grzechów głównych (2006), Ósmy obcy pasażer (2008), Pierwiastek z dziewięciu (2017) i Projekt X (2022). Dwa albumy: Ad. 4 i Po piąte… a niech gadają, zdobyły tytuł diamentowej płyty za sprzedaż w ponad półmilionowym nakładzie.

W 1997 roku Wiśniewski wraz z zespołem wystąpił na 34. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W lipcu 2001 roku, reprezentując Polskę, zdobyli nagrodę publiczności i Grand Prix konkursu na 24. Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn. W 2004 roku  wyruszyli  w trasę koncertową po Niemczech z piosenkarzem Matthiasem Reimem, którego Wiśniewski poznał w 1996 roku podczas wspólnego koncertu w kraju.

Z zespołem Ich Troje dwukrotnie reprezentował Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizji, zwyciężając w krajowych eliminacjach: w 2003 roku z utworem Keine Grenzen – Żadnych granic, a w 2006 roku z piosenką Follow My Heart. W 2003 roku zajęli siódme miejsce w finale 43. konkursu rozgrywanego w Rydze, zajmując drugi najlepszy wynik w historii udziału Polski w konkursie, a w 2006 roku – 11. miejsce w półfinale 51. konkursu w Atenach. Wiśniewski uczestniczył także w niemieckich eliminacjach do Eurowizji 2003 – nadal jako wokalista i lider grupy Troje.

W kolejnych latach Wiśniewski wypowiadał się w mediach jako ekspert bądź komentator konkursu. W 2006 i 2007 roku odbył z Ich Troje trasę koncertową po USA i Kanadzie, dając łącznie kilkadziesiąt koncertów. W sierpniu 2022 roku na Festiwalu Weselnych Przebojów 2022 w Mrągowie zagrał jubileuszowy koncert z okazji 25-lecia istnienia Ich Troje.

Kariera solowa oraz aktorska

Pod koniec 2004 roku założył zespół Red Head, w którym wykonywał repertuar rockowy. W 2005 roku zrealizował projekt Renia Pączkowska, w tym celu stworzył kilkanaście utworów zachowanych w stylu „weselno-discopolowym” oraz występował na scenie jako drag queen.

Od 2005 roku Michał Wiśniewski rozwijał się jako solista. W 2006 roku wziął udział w nagraniach charytatywnego singla Pokonamy fale. W 2012 roku ukazał się debiutancki album wokalisty zatytułowany Sweterek cześć 1, czyli 13 postulatów w sprawie rzeczywistości, a rok później płyta – La Revolucion, z której pochodzi utwór Filiżanka. Artysta wydał jeszcze dwie solowe płyty: Nierdzewny / Remixed oraz Sweterek część 2, czyli 13 postulatów w sprawie miłości. Wiśniewski nie posiada wykształcenia muzycznego, śpiewa “gardłowo” z charakterystyczną chrypką.

Artysta ma na swoim koncie role w produkcjach takich jak: Zamiana czy Lawstorant. Jako on sam wystąpił też w dokumentach: Nakręceni, czyli szołbiznes po polsku oraz Gwiazdor. Pojawił się także gościnnie w serialach: Daleko od noszyNianiaMłodzi lekarze oraz Lombard. Życie pod zastaw. W 2018 roku zagrał w spektaklu kabaretowym Chory na Sukces w reżyserii Stefana Friedmanna. Był także bohaterem własnego reality-show Jestem jaki jestem, który miał na celu ukazanie go jako zwykłego człowieka, a nie kontrowersyjnego artysty.

Michał Wiśniewski obecnie

Michał Wiśniewski jak większość celebrytów chętnie dzieli się w mediach społecznościowych swoim życiem prywatnym i zawodowym. Na Facebooku i Instagramie obserwuje go łącznie ok. 300 tysięcy fanów. Muzyk pokazuje zazwyczaj momenty z życia osobistego oraz relacje z koncertów. Od grudnia 2019 roku artysta jest związany z Polą Wiśniewską, z którą doczekał się dwóch synów. Gwiazdor nadal gra koncerty i kontynuuje działalność muzyczną.

Dyskografia z zespołem Ich Troje:

  • Intro (1996)
  • ITI Cd. (1997)
  • 3 (1999)
  • Ad. 4 (2001)
  • Po piąte… a niech gadają (2002)
  • 6-ty ostatni przystanek (2004)
  • 7 grzechów głównych (2006)
  • Ósmy obcy pasażer (2008)
  • Pierwiastek z dziewięciu (2017)
  • Projekt X (2022)

Michał Wiśniewski — albumy solowe:

  • Sweterek część 1, czyli 13 postulatów w sprawie rzeczywistości (2012)
  • La Revolucion (2013)
  • Nierdzewny / Remixed (2016)
  • Sweterek część 2, czyli 13 postulatów w sprawie miłości (2018)
koncert artystów SAWP

 Przeczytaj również: Twórcze życie we dwoje – przeczytaj naszą opinię o książce Julii Pańków
 Przeczytaj również: T.Love — legenda polskiego rocka
 Przeczytaj również: Kayah – niekwestionowana królowa muzycznych hitów
 Przeczytaj również: Piosenkarz, jazzman i kierowca rajdowy – Andrzej Dąbrowski
 Przeczytaj również: Michał Bajor – 50 lat na scenie


Zdjęcia pochodzą z oficjalnego profilu Michała Wiśniewskiego na FB

Udostępnij:


2024 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content