Znacie Mikołaja Kopernika? Polski astronom, który “wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”, wbrew pozorom, kobietą nie był, był za to podopiecznym biskupa warmińskiego, nomen omen, swojego wuja. Był także erudytą i dyplomatą, a także czerpał nauki z zakresu medycyny i prawa. O tym oraz o innych ciekawostkach na temat życia tej niebanalnej postaci historycznej można dowiedzieć się z komiksu autorstwa Jordiego Bayarri i Dani Seijas w serii Najwybitniejsi Naukowcy.
Na kartach komiksu Kopernik jawi się jako pracowity człowiek pełen pasji. Ciekawość świata oraz dociekliwość pozwoliło mu stworzyć dzieło “O obrotach sfer niebieskich”. Nie dokonałby tego, gdyby nie pomoc bliskich mu osób, które go wspierały w badaniach. Czasy, w których żył Kopernik bez wątpienia były rewolucyjne – ludzkość stała u progu epoki renesansu, a rewolucyjny wynalazek Gutenberga – druk stał się już powszechny, jednak tereny Królestwa Polskiego nieustannie były nękane przez Krzyżaków, a gdy Zakon rozwiązano, rozpoczęły się prześladowania protestantów. Teoria heliocentryczna, mimo że poczyniona na bazie badań i obserwacji oraz dokonań starożytnych Greków, wywracała ustalony porządek do góry nogami.
Kreska komiksu jest miła i przyjemna dla oka. Budzi skojarzenia z europejską animowaną serią edukacyjną, “Było sobie…” (szczególnie serią “Byli sobie odkrywcy”). Jordi Bayarri zręcznie i plastycznie przedstawia mimikę postaci, a poszczególne kadry oddają dynamikę komiksu. Ciekawostką są również szkice koncepcyjne zawarte w komiksie. Komiks jest również opatrzony posłowiem napisanym przez dra Tomasza Rożka, fizyka i dziennikarza, prowadzącego blog i kanał na YouTube “Nauka. To lubię”. Naukowiec zwraca uwagę na istotny fakt, że praca naukowca wymaga przede wszystkim odwagi. Odwagi do wygłaszania naukowych tez, które są sprzeczne z obowiązującym dyskursem i wstrząsają fundamentami wiedzy o świecie.
Kopernik. Centrum Wszechświata – Czy warto czytać?
Zarówno “Kopernik. Centrum Wszechświata”, jak i inne komiksy z serii Najwybitniejsi Naukowcy są przeznaczone dla najmłodszych. Przystępna forma, jaką jest historia obrazkowa, informacje, które są zgodne z naukowymi faktami, a jednocześnie przy tym zrozumiałe, a także charakter popularnonaukowy publikacji zachęca do poznania bliżej postaci Mikołaja Kopernika. To dobry start do poznawania życia i działalności naukowej odkrywców i filozofów przyrody. Zdecydowanie warto zapoznać się z serią bliżej.
Recenzja: Magdalena Gosk
Zdjęcia: proanima.pl
Kopernik. Centrum Wszechświata – szczegółowe informacje
- Tytuł: Kopernik. Centrum Wszechświata
- Wydawca: Egmont
- Rysunki i scenariusz: Jordi Bayarri
- Kolory: Dani Seijas
- Tłumaczenie z jęz. hiszpańskiego: Agata Ostrowska
- Oprawa: miękka
- Data I wydania polskiego: 2023
- Druk: kolor
- Ilość stron: 34
- Cena okładkowa: 24,99
Spodobała Ci się nasza recenzja Kopernik. Centrum Wszechświata? Check out our other articles in english i українська!
Przeczytaj również: Długi Żywot w złym świecie baśni. Recenzja komiksu.
Przeczytaj również: Pewnego razu we Francji T.1
Przeczytaj również: Krok po kroku. Spacer po nieskończonym kręgu życia. Opinie
Przeczytaj również: Top 10 piosenek Happysad!
Przeczytaj również: Jak zrobić szarlotkę od podstaw – recenzja książki nie-kucharskiej
Znajdź ciekawe wydarzenia w naszej