Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2022/12/jak-wygrac-w-warcaby-1.jpg
    [1] => 273
    [2] => 390
    [3] => 
)
        

Jak wygrać w warcaby (za każdym razem) to bogata w metafory opowieść o dwojgu osieroconych braci, mieszkających z przesądną ciotką w tajlandzkiej prowincji. Ich dostatecznie już trudne życie, ma wkrótce zostać zakłócone kolejnym wydarzeniem: zbliża się dzień poboru do wojska. Ek – starszy z braci – pracuje, aby utrzymać siebie i brata. Co stanie się z Oatem – młodszym bratem – kiedy Ek wyciągnie “czerwoną” kartkę? Co ukrywa Jay – chłopak Eka – i czy jest sposób aby uniknąć poboru? Wszystkie odpowiedzi i wiele więcej znajdziecie w trakcie oglądania!

https://www.youtube.com/watch?v=EMcz8gjhKT8

 

Jak wygrać w warcaby (za każdym razem) – zwiastun pl

Wierna adaptacja czy reżyserska fantazja? Czyli kilka słów porównania do pierwowzoru

Film “Jak wygrać w warcaby (za każdym razem)” opiera główną część swojej fabuły na dwóch opowiadaniach ze zbioru Sightseeing, których autorem jest Rattawut Lapcharoensap. Wspomniane opowiadania to At the Cafe Lovely oraz Draft Day, funkcjonujące w zbiorze jako zupełnie od siebie niezależne. Kiedy dowiedziałam się o zabiegu “połączenia ich”, w filmowej adaptacji, byłam nieustająco ciekawa jak ta kwestia zostanie rozwiązana i czy ostateczny wydźwięk historii będzie równie satysfakcjonujący, co same opowiadania. Mimo początkowych wątpliwości, film nie tyle spełnił moje oczekiwania, co zdecydowanie je przerósł. Łącząc w sobie najważniejsze wątki fabularne dwóch wymienionych wyżej opowiadań, reżyser tworzy niepowtarzalną hybrydę. Jednak Jak wygrać w warcaby (za każdym razem) jest czymś więcej niż połączeniem: poprzez modyfikację poszczególnych elementów historii, autorzy nadają jej swoistości i nowych, wartościowych znaczeń.

Jak wygrać w warcaby (za każdym razem) - recenzja
Kadr z filmu “Jak wygrać w warcaby (za każdym razem)”, scena w Cafe Lovely
jak wygrać w warcaby
Josh Kim (reżyser)

“Draft Lotteries” w kontekście dzisiejszej Tajlandii

Jak wygrać w warcaby (za każdym razem) - recenzja
kadr z filmu “Jak wygrać w warcaby (za każdym razem)”, losowanie poborowych

W Tajlandii, podobnie jak w wielu innych miejscach świata, pobór do wojska jest zjawiskiem cyklicznym. Losowanie poborowych odbywa się w kwietniu każdego roku i jest obowiązkowe dla wszystkich mężczyzn, którzy ukończyli 21 lat. Wyciągnięcie czarnej karteczki oznacza możliwość pozostania w domu, a czerwona kartka oznacza konieczność wstąpienia do armii. Sposobów na uniknięcie poboru jest kilka, jednak wszystkie wiążą się…z pieniędzmi, których bohaterom naszego filmu nieustająco brakuje.

 Wątki queerowe i osobiste odczucia

Reżyser zdecydował się na drobne modyfikacje – w stosunku do fabuły pierwowzoru – szczególnie w zakresie wątków queerowych (dotyczących społeczności LGBTQ). Dzięki temu, Jay i Ek nie są mówiącymi sobie wszystko najlepszymi przyjaciółmi, ale kochankami. Pojawia się też postać transpłciowa – Kitty, która w opowiadaniu została opisana po prostu jako “ładny chłopiec”.

Jak wygrać w warcaby (za każdym razem) - recenzja
kadr z filmu “Jak wygrać w warcaby ( za każdym razem)”, Ek i JayM

Film osobiście bardzo mnie zaskoczył. Nie spodziewałam się przede wszystkim, że wspomniane opowiadania doczekały się adaptacji, a fakt włączenia do fabuły elementów queerowych dodatkowo podniósł wartość dzieła.

Podsumowując – serdecznie zachęcam zarówno do obejrzenia filmu jak i do przeczytania opowiadań!

Recenzja: Wiktoria Buczek

Zdjęcia: materiały prasowe

Spodobała Ci się nasza recenzja Jak wygrać w warcaby (za każdym razem)? Zobacz nasze inne artykuły, również po angielsku i ukraińsku!

Przeczytaj również: Psy i Psy II. Ostatnia krew: melodramaty Władysława Pasikowskiego
Przeczytaj również: Moonage Daydream – recenzja filmu – kosmiczna odyseja artysty
Przeczytaj również: Relacja z 16. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA
Przeczytaj również: Wednesday – recenzja serialu!
Przeczytaj również: Ród Smoka – recenzja serialu

 


👉 Znajdź ciekawe wydarzenia w naszej

>>wyszukiwarce imprez<<<

1,5 procent na kulturę

 

Udostępnij:


2024 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content