Jak przyciągać dobre rzeczy dosłownie odmienia życie. W prosty i zrozumiały sposób przekazuje fakty, które z pozoru mogą wydawać się oczywiste, ale w praktyce pokazuje aspekty, które mają realny wpływ na samopoczucie i samoocenę.
Uwielbiam czytać książki, które przekazują jakieś głębsze treści, dlatego już sam tytuł przyciągnął mnie do zakupu tej pozycji. Jest to budująca książka, która pokazuje jak poprzez zrozumienie siebie i umiejętne wykorzystanie emocji możemy zmienić swoje życie na lepsze.
O Autorce
Autorką książki jest Marian Rojas Estape, wykwalifikowana psychiatra z wieloletnim doświadczeniem, która obecnie pracuje w Hiszpańskim Instytucie Badań Psychiatrycznych w Madrycie. Współpracowała z kambodżańskimi fundacjami Somaly Mam Foundation oraz AFESIP w ramach realizacji projektu pomocy dziewczętom z domów publicznych, które były sprzedawane w młodym wieku siatkom zajmującym się handlem ludźmi. Prowadzi badania nad ludzkim umysłem, a obszarem jej naukowych zainteresowań są między innymi relacje między optymizmem, stresem, szczęściem i dobrym samopoczuciem, a mózgiem.
O czym jest książka?
Każdy z nas pragnie być szczęśliwy, jednak przykre doświadczenia życiowe, rozpamiętywanie przeszłości oraz destrukcyjne myślenie sprawiają, że nasza egzystencja wydaje się nam bezwartościowa. Jak przyciągać dobre rzeczy ma nam uświadomić jak nasze emocje wpływają na nas samych, jak walczyć z negatywnymi myślami i budować wartościowe relacje z innymi ludźmi. Autorka książki porusza w niej dość trudne tematy, lecz opisuje je w sposób lekki i zrozumiały. Marian Rojas Estape stara się w prosty i przystępny sposób wyjaśnić skomplikowane definicje bez nadmiernego wgłębiania się w nie. Stara się wyjaśnić jak toksyczne myślenie jest w stanie powodować problemy umysłu, serca i ciała. Chce zwrócić uwagę na dobre aspekty naszego życia, czyli to, co pomaga nam uzyskać siłę ducha i zdrowsze ciało, a to co za tym idzie, czuć się szczęśliwymi. Dr Estape pokazuje czytelnikowi w jaki sposób możemy zmienić swoje myślenie, podając konkretne techniki relaksacyjne oraz ćwiczenia.
Historie pacjentów
Marian Rojas Estape, jako psychiatra, często pracowała z osobami, które doświadczyły smutku, depresji czy niepokoju. Ten temat zaintrygował ją na tyle, że zaczęła badać zagadnienia dotyczące szczęścia, przyjemności i miłości, a także współczucia i radości. Jej badania dotyczyły kwestii przypadkowości szczęścia oraz znaczenia w ukształtowaniu umysłu i charakteru człowieka. Zdecydowanie najbardziej interesującymi fragmentami książki są historie pacjentów, które są przedstawione w sposób konkretny i rzetelny. Doskonale obrazują jak zachowuje się człowiek w trudnych dla niego momentach życiowych czy kryzysach psychicznych. Dr Estape jako przykłady przytacza przypadki pacjentów między innymi z niską samooceną, z traumami, lękami, nerwicą, depresją, psychicznymi blokadami, obsesjami oraz innymi zaburzeniami psychicznymi.
Najbardziej wzruszył mnie przypadek May, trzynastoletniej dziewczynki, która spędziła kilka miesięcy w domu publicznym w Kambodży. Jej historia zaczyna się przerażająco – babcia sprzedała ją handlarzom żywym towarem. Dziewczynka z domu publicznego uciekła po roku, jednak nie miała gdzie się schronić i dokąd się udać. Pomoc ofiarowali jej misjonarze, dzięki którym znalazła swoje miejsce na Ziemi. Z czasem przyszło także przebaczenie babci za wyrządzone krzywdy. May, mimo przeciwności losu, nie poddała się ‒ w przyszłości chce pisać bajki dla dzieci.
Dr Estape, badając ten przypadek, zrozumiała, że jesteśmy zdolni ukoić nasze cierpienie gdy znamy przyczynę naszego bólu i dyskomfortu. Podejście Marian Rojas Estape do swojej pracy oraz jej chęć niesienia pomocy innym to coś z pewnością fascynującego.
Autorka w swojej książce podaje nam klucz do dobrego zarządzania własnymi emocjami. Analizuje dolegliwości wynikające ze złych nawyków, w tym wpływ stresu, higieny snu czy trybu życia na zdrowie psychiczne. Autorka podsuwa pomysły na ich optymalizację i poprawę, a co za tym idzie, prowadzi za rękę do NWS – Najlepszej Wersji Siebie. By to osiągnąć, potrzebne jest poznanie i zrozumienie samego siebie, samoakceptacja, określenie swoich celów, poszerzanie wiedzy, dyscyplina, wytrwałość oraz znalezienie pasji w życiu.
Typowy poradnik?
Tytuł w pierwszej chwili przywodzi na myśl typowy poradnik, w którym można znaleźć sposoby na przyciągnięcie tylko tego, co chcielibyśmy doświadczać. Nic bardziej mylnego. To w większości opracowanie zagadnień z dziedziny psychologii i biologii pomagające przyjrzeć się czym jest szczęście i jakie reakcje wzbudza w naszym mózgu doświadczanie go. W książce omawiane są szczegółowo przyczyny braku szczęścia oraz czynniki wywołujące negatywne emocje i utrwalające złe przekonania oraz nawyki. Pomiędzy teoretycznymi rozważaniami na ten temat, dr Estape zamieszcza porady i wskazówki, wskazujące drogę, którą możemy podążyć. Swoją wiedzę zawarła w dziewięciu częściach książki podzielonych na mniejsze rozdziały. Wyjaśnia w nich problemy umysłu, pomagając zrozumieć czytelnikowi sposób działania mózgu, w tym towarzyszące nam myśli, emocje i odczucia, a także uczy kontrolowania różnorodnych reakcji w zależności od sytuacji i tego, co chcemy zmienić. Lektura książki uświadamia, że szczęście zależy od tego czego pragniemy od życia i jak wykorzystujemy dane nam talenty, umiejętności i możliwości.
Nowoczesny świat zagrożeniem?
Dr Estape zwraca uwagę, jaki zły wpływ wywiera zbyt częste korzystanie z elektroniki. Młodzi ludzie, uzależnieni od technologii, są nadmiernie apatyczni oraz mają problem z koncentracją. Łatwiej przychodzi im komunikacja poprzez ekrany, sieci społecznościowe czy gry wideo niż bezpośredni kontakt z ludźmi w rzeczywistości. Marian Rojas Estape uważa, że powinniśmy w sposób rozsądny korzystać ze zdobyczy techniki, gdyż działa na nas destrukcyjnie. Autorka w książce uwzględnia również ważną rolę aktywności fizycznej, gdyż to ona jest najskuteczniejszym sposobem walczenia ze stresem i niepokojem. W ten sposób wpływamy na wydzielanie hormonów serotoniny i dopaminy, które mogą pomóc w odzyskaniu wewnętrznej równowagi.
Naukowe zagadnienia
W książce znajduje się sporo informacji o hormonach i o tym, jaki mają wpływ na organizm człowieka, wymieniając między innymi kortyzol, oksytocynę czy dopaminę. Jest także dokładnie opisany układ nerwowy oraz pokarmowy. Dr Estape mówi szczególnie o wpływie kwasów omega-3 na polepszenie samopoczucia i zdolności poznawczych. W wielu podręcznikach dotyczących zdrowia psychicznego zaleca się spożywanie kwasów tłuszczowych omega-3 jako środka zapobiegawczego pozwalającego zahamować rozwój niektórych chorób psychicznych. Dużą część książki autorka poświęca roli hormonu kortyzolu w organizmie człowieka. Kortyzol ma istotny wpływ na wiele układów organizmu. Jego podwyższony poziom przygotowuje nas do ucieczki, kortyzol także wspiera działanie tlenu, glukozy i kwasów tłuszczowych, by te spełniały odpowiednie funkcje mięśniowe. Marian Rojas Estape mówi o tym, aby regulować poziom kortyzolu w organizmie, gdyż w nadmiarze działa toksycznie na organizm.
Jak przyciągać dobre rzeczy?
Jak przyciągać dobre rzeczy to zbiór wiedzy i praktycznych rad, które bez problemu możemy od zaraz wprowadzać we własne życie. Przede wszystkim pomaga zrozumieć codzienne funkcjonowanie organizmu oraz przyjrzeć się temu, co doprowadza nas do złego samopoczucia. Przyglądając się tym zagadnieniom bliżej, może okazać się, że w obszarach, które wcześniej uznawaliśmy za nieistotne, również warto wprowadzić pewne zmiany.
Mi osobiście lektura tej książki przyniosła wiele dobrego. Nie tylko znalazłam tu definicje naukowych zagadnień, ale także konkretne rozwiązania jak sobie poradzić w rożnych sytuacjach. Książka daje cenne porady jak radzić sobie z toksycznymi osobami czy jak wykorzystywać swoje emocje, a także pokazuje co zrobić, żeby czuć się szczęśliwszym. Ta książka jest skierowana do osób poszukujących sensu w życiu. Spodoba się także ludziom, którzy interesują się zdrowym stylem życia i psychologią. Można znaleźć w tej książce dużo wiedzy oraz cennych informacji, które mogą przydać się w naszym życiu.
Polecam z całego serca tę książkę.
Recenzja: Karolina Zielińska
Spodobała ci się recenzja książki Jak przyciągać dobre rzeczy?
Przeczytaj również: Niosący Światło – zbiór nietuzinkowych opowiadań grozy
Przeczytaj również: Puste niebo – recenzja książki Radka Raka
Przeczytaj również: Flying fish. Sceny z życia ryby – recenzja spektaklu
Przeczytaj również: Krzesimir Dębski – życie i twórczość. Muzyczny wirtuoz, człowiek renesansu
Znajdź ciekawe koncerty w naszej