Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2024/02/Zdjecie-pod-tytulem-Gruby.jpg
    [1] => 598
    [2] => 800
    [3] => 
)
        

Gruby to czwarta opowieść Michała Michalskiego, który jako autor po raz pierwszy postanowił ujawnić swoje prawdziwe imię i nazwisko w 2023 roku. To również redaktor prowadzący i inicjujący oraz dyrektor wydawnictwa ArtRage. Książka jest wulgarna, ograniczona i cienka. Czy w takim razie warto ją czytać?

Okładka posiada w sobie podstawowe kolory, które do niedawna zwykły być na większości banerów reklamowych: żółty i czerwony

Główny, tajemniczy bohater

Bardzo łatwo jest zbadać psychikę narratora. To dwunastoletni chłopiec borykający się z otyłością, mieszkający w małej nadmorskiej miejscowości, którego rodzina się rozpada, kłóci… Bardzo dużo jest takich chłopców, więc jeśli chodzi o możliwość zrozumienia jego perspektywy, da się bardzo łatwo ją ujrzeć.
Książka jest ukazana tylko i wyłącznie z żabiej perspektywy, co znaczy że jeśli coś ma być niedopowiedziane, to takie zostaje. Wiemy tylko tyle, ile jest w stanie dowiedzieć się główny bohater. Na przestrzeni czasu nasz Buła, bo taki ma pseudonim kształtuje się, doświadcza przemocy fizycznej i psychicznej, a nawet przechodzi istna metamorfozę. Jest zwykłym, zagubionym dzieckiem, a książka wydaje się jego pamiętnikiem z okresu dorastania.
Nigdy nie pada imię i nazwisko Grubego. Dowiadujemy się za to, że jego przyjacielem jest Mareczek. Nie brak i antagonisty, „takiego Pawełka”, ale i Marcinka na którego wołali Szpaku. Jest jeszcze Seba, nowa i jeszcze bardziej tajemnicza postać od Grubego. Ta zgraja dzieciaków towarzyszy głównemu bohaterowi nieustannie. To oni sprawiają, że fabuła Buły trwa.

Fabuła lat 90.

Z książki tryska nostalgia za czasem, kiedy nie wiadomo było za bardzo czym jest smartfon, a TikTok, Snapchat, czy Facebook nikogo nie obchodziły. Mamy tutaj polską zwyczajność lat 90. Ukazaną z określonej perspektywy. W historię zostały sprytnie wplecione zmiany polityczne, ekonomiczne oraz społeczne – jednak nie zostały określone bezpośrednio. Ich pokłosiem jest niezaradność ludzi, przynajmniej tak to jest opisane z perspektywy Grubego.
Historia Buły jest pełna kontrastów i emocji, gdzie słodycz przyjaźni przeplata się z gorzką rzeczywistością dojrzewania. Gruby musi stawić czoła własnym kompleksom i prześladowaniom ze strony rówieśników. Jego tusza staje się nie tylko widocznym obciążeniem, ale także pretekstem do społecznego wykluczenia i szykanowania. W szkole doświadcza upokarzających sytuacji, a w domu nie spotyka się z ciepłem. Wręcz przeciwnie. Gruby bywa rozczarowaniem rodziców, którzy skupiają się bardziej na utrzymaniu. Nawet babcia wyraża rozczarowanie.
Najlepszy przyjaciel, z którego Gruby czerpał siłę, schodzi na złą drogę, pozostawiając go samotnie w wirze trudnych doświadczeń. Ostatecznie, mimo bycia ofiarą prześladowań, Gruby zostaje postawiony w roli winnego. Podkreśla bolesny obraz lat młodości pełnych żalu, refleksji i konieczności samodzielnego radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych.

Jaki jest finał?

Uważam, że książka jest zdecydowanie za krótka. Nie chcę nikomu spojlerować, ale epilog nie wskazuje na powstanie kolejnej części – on również przyszedł zbyt wcześnie. Niektóre recenzje zarzucają Grubemu to, że jest zbyt wulgarny. Ja uważam, że to atut książki. I nie miejmy się czym czarować, że nastolatkowie wysławiają się idealną polszczyzną. Nastolatkowie, a nawet nie tylko oni, przeklinają. To naturalne. Tak samo naturalne są w Grubym bluzgi – książce dodaje to autentyczności.
Gdybym miała opisać smak tej książki, określiłabym że jest ona lekko słona od morskiej bryzy. Michalski potrafił w książce zawrzeć gorycz. Nie jest ona przytłaczająca, ponieważ dalej określiłabym, że książka jest „lekka” i zabawna, a osoby, które kiedykolwiek zmierzyły się z problemami z wagą będą mogły znaleźć w niej coś dla siebie.
We mnie wzbudziła chęć postania sobie przy trzepaku.

„Gruby” – informacje:

Tytuł: „Gruby”
Autor: Michał Michalski
Ilość stron: 112
Data wydania: 28 września 2023
Wydawnictwo: ArtRage
Cena: 32,00 zł

Opracowanie: Joanna Lenik
Zdjęcia: Joanna Lenik

Artykuł został napisany w ramach Akademii Dziennikarstwa Obywatelskiego w Kulturze

Check out our other articles in english i українська!

Przeczytaj również: Dom Slaughterów cz.1 – recenzja komiksu
Przeczytaj również: Ladies with guns – recenzja komiksu
Przeczytaj również: “Ter 3 – oszust”, czyli nieoczekiwany finał
Przeczytaj również: Akademia Pana Kleksa – recenzja
Przeczytaj również: Lordi i jego historia – potworny metal!
Przeczytaj również: Na Zachodzie bez zmian – Wielowymiarowy tragizm wojny

Udostępnij:


2024 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content