Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2021/06/Fundacja-Cantio-Favorito-Muzyka-dawna.jpeg
    [1] => 547
    [2] => 446
    [3] => 
)
        

Fundacja Cantio, czyli edukacja przez sztukę

Bożena Kraśko – wielbicielka muzyki dawnej oraz kierownik artystyczny i założycielka m.in. zespołów Cantio Polonica, Capella Antiqua Bialostociensis i Fundacji Cantio. W rozmowie z portalem proanima.pl opowiada o swoich inspiracjach, pracy z młodzieżą oraz najbliższych planach artystycznych.

Koncert w Kościele oo. Franciszkanów w Kaliszu podczas inauguracji 42 Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej Schola Cantorum
Koncert w Kościele oo. Franciszkanów w Kaliszu podczas inauguracji 42 Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej Schola Cantorum

Redakcja: Fundacja Cantio ma swoje korzenie w Białymstoku. Czy mogłaby Pani przybliżyć naszym czytelnikom historię powstania fundacji oraz opowiedzieć jak doszło do stworzenia Zespołu Favorito?
Bożena Kraśko: Fundacja Cantio – Edukacja przez sztukę powstała pod koniec 2011 r., swoją działalność rozpoczęła w 2012 r. Nazwa nawiązuje do zespołu muzyki dawnej Cantio Polonica, który powstał i był przeze mnie prowadzony od 1986 r. To jej już dorośli członkowie wraz ze mną postanowili założyć fundację, by nadal grać muzykę dawną, rozwijać się muzycznie oraz krzewić edukację i kulturę artystyczną wśród dzieci i młodzieży. Chcieliśmy pokazać im, że są możliwości innego, aktywnego i ciekawego spędzenia wolnego czasu.
Pierwszym zespołem powstałym przy Fundacji Cantio  był Zespół Muzyki Dawnej Carmina Aurum, w którym grała dorosła młodzież muzykę renesansu i baroku, ale po jakimś czasie zmienili instrumenty i stroje, zaczęli grać muzykę średniowiecza. W 2012 r. zrobiliśmy rekrutację wśród dzieci szkół podstawowych i tak powstał zespół fletowy Favorito. W trakcie działalności przez zespół przewinęło się sporo dzieci, by w końcu utrzymał się na stałe podstawowy trzon zespołu, który gra razem do dzisiaj.

Doszły nas słuchy, że zespół Favorito otrzymał nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej Schola Cantorum. Serdecznie gratulujemy! Proszę trochę opowiedzieć o konkursie w Kaliszu, a także o innych konkursach, w których uczestniczyliście.
BK: Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej Schola Cantorum w Kaliszu to najstarszy festiwal muzyki dawnej w Polsce. Gromadzi on co roku, od ponad 40 lat, wykonawców i miłośników muzyki średniowiecza, renesansu i baroku. Zespół Favorito bierze w nim udział od 2014 r. W Kaliszu zdobyliśmy wiele nagród m.in. Srebrną Harfę Eola (2018), dwie Złote Harfy Eola (2019, 2021), nagrody Marszałka woj. Wielkopolskiego. Nasz zespół od kilku lat bierze również udział w Międzynarodowym Festiwalu Kultury Dawnej Wspólne Dziedzictwo Kultury w Malborku, gdzie również otrzymaliśmy nagrody festiwalowe. W czerwcu 2021 r. zdobyliśmy I miejsce na tym festiwalu.

Rozdanie nagród festiwalowych Kalisz 2019 – Złota Harfa Eola dla Zespołu Favorito
Rozdanie nagród festiwalowych Kalisz 2019 – Złota Harfa Eola dla Zespołu Favorito

Ma Pani stały kontakt z młodymi ludźmi, proszę powiedzieć jak muzyka dawna postrzegana jest przez młodzież? Jakie jest zainteresowanie uczestnictwem w zespole i przede wszystkim – jak można się do niego dostać?
BK: Muzyka dawna wśród dzieci i młodzieży jest mało znana, chyba, że pojawi się w telewizji np. w filmie Korona królów, Królowa Bona, Elizabeth, a w nim muzyka z tego okresu. Wtedy młodzi ludzie szukają informacji na jej temat w internecie, zaczynają jej słuchać. Z uczestnictwem w zespole bywa różnie, dzieci przychodzą, uczą się grać na instrumencie od podstaw, potem grają w zespole, ale nie wszyscy w nim zostają. Dużą rolę odgrywają tu rodzice, którym po jakimś czasie nie chce się przyprowadzać dzieci na zajęcia, lub dochodzą do wniosku, że dziecko powinno po jakimś czasie grać na takim poważnym instrumencie jak np. fortepian czy skrzypce. Ci ,którzy zostają poznają tą muzykę głębiej i stają się jej fanami, jeżdżą na warsztaty i festiwale, grają ją na koncertach. Do zespołu przyjmujemy wszystkich chętnych, wystarczy, że wejdą na stronę Fundacji Cantio fundacjacantio.pl, tam są informacje i numer telefonu, pod którym można wszystkiego się dowiedzieć jak również umówić się na zajęcia. Rozwieszamy plakaty z naszą ofertą artystyczną w szkołach, zachęcając w ten sposób do gry w zespole.

Jak wyglądają Wasze przygotowania do konkursów festiwalowych? Czy skala wydarzenia wpływa na sposób przygotowań?
BK: Przygotowania do konkursu zaczynają się zaraz po ogłoszeniu terminu festiwalu. To członkowie zespołu wspólnie decydują, czy bierzemy udział w festiwalu, następnie szukamy utworów i ustalamy program pamiętając o regulaminie. Próby odbywają się dwa razy w tygodniu po dwie godziny.

Jakie plany na ten rok ma Fundacja Cantio? Gdzie możemy zobaczyć zespół Favorito?
BK: W tym roku nie wiemy, czy będziemy mogli gdziekolwiek wystąpić ze względu na pandemię. W marcu nagraliśmy koncert w Pałacu Branickich , który można było obejrzeć i wysłuchać podczas Nocy Muzeów na stronie internetowej Uniwersytetu Medycznego jak również można posłuchać na stronie festiwalu Schola Cantorum oraz na profilu FB Zespołu Muzyki Dawnej Favorito.

Nagranie koncertu w Pałacu Branickich w Białymstoku
Nagranie koncertu w Pałacu Branickich w Białymstoku

Proszę na koniec powiedzieć kto jest dla Was wzorem, inspiracją oraz co jest Pani największym marzeniem artystycznym.
BK: Moim marzeniem jest to, by jak najwięcej dzieci i młodzieży poznało muzykę naszych przodków, zaczęło chodzić na koncerty, słuchać jej na płytach. Chciałabym odkleić młodych ludzi od smartfonów, laptopów, gier komputerowych, pokazać im inny świat, w którym jest dużo ciekawej muzyki. By zaczęli muzykować w zespole, rozmawiać ze sobą, choćby na temat jak grać tę muzykę, jak ją interpretować, jak kiedyś tańczono tańce, które teraz gramy, a może pojedziemy razem na festiwal lub warsztaty i posłuchamy jak grają inne zespoły, porozmawiamy z nimi na temat interpretacji tej muzyki.
Wzorem wykonawstwa muzyki dawnej jest dla mnie zespół Hesperion XX Jordiego Savalla, który gra muzykę różnych epok, od średniowiecza do  baroku  i robi to znakomicie.
Dziękujemy za miłą rozmowę i życzymy dalszych sukcesów w pracy zawodowej.

🟧 Przeczytaj: Georg Friedrich Handel życie i twórczość
🟧 Przeczytaj: Fryderyk Chopin – 10 utworów, które słyszałeś, ale nie znasz tytułów
🟧 Przeczytaj: Teatr improwizowany radość, nostalgia i sztuka

Udostępnij:


2024 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content