Od 3 grudnia w Muzeum Fotografii przy Rakowieckiej można obejrzeć Wystawę „Fotografika” – ponad 150 oryginalnych odbitek fotograficznych z lat 1927-1978. Obiekty zostały wypożyczone z najważniejszych polskich muzeów oraz prywatnych kolekcjonerów.
Wystawa „Fotografika” , której kuratorami są Łukasz Gorczyca oraz Adam Mazur jest muzealnym ujęciem historycznego nurtu artystycznego, jakim jest fotografika. To pierwsza tak szeroka prezentacja fenomenu polskiej fotografii artystycznej. Na ekspozycji można zobaczyć zarówno fotografie znane i często prezentowane, jak i te, które udostępnione są po raz pierwszy szerokiej publiczności. W MuFo zobaczymy prace dziewięćdziesięciu twórców, w tym m.in. zdjęcia Jana Bułhaka, Edwarda Hartwiga, Jerzego Lewczyńskiego, Fortunaty Obrąpalskiej, Zdzisława Beksińskiego, Zofii Rydet i Wojciecha Zamecznika.
Ekspozycja została podzielona na siedem rozdziałów. Prawie w całości fotografie pokazywane w MuFo stanowią oryginalne odbitki, uzupełnieniem ekspozycji są pocztówki, plakaty i książki.
By jak najpełniej zaprezentować widzom to zjawisko, zwiedzanie rozpoczynamy od opowieści o fotografii zilustrowanej pracami Jana Bułhaka oraz Edwarda Hartwiga – dwóch najważniejszych polskich fotografików. Sam termin został wprowadzony do języka polskiego przez Bułhaka w 1927 roku. Miało to ułatwić odróżnianie fotografii artystycznej od tej rzemieślniczej oraz włączyć ją do świata plastyki.
Wystawa „Fotografika” pokazuje najważniejsze i najciekawsze momenty w polskiej fotografii artystycznej praktycznie od początków XX wieku. Pokazuje, jak fotografia stawała się sztuką, a jej twórcy – artystami i artystkami. Dowiadujemy się sporo o awansie twórców fotografii, w większości amatorów w tej dziedzinie, o fotografice jako nurcie wystawienniczym i o procedurach konkursowych. Ciekawym punktem ekspozycji są fotografie kobiet-fotografek, które wprowadziły do fotografiki swój punkty widzenia.
Schyłek fotografii artystycznej w Polsce przypada na koniec lat siedemdziesiątych, kiedy zdaniem kuratorów, formuła fotografiki zaczęła się wyczerpywać i powoli wygasać. Fotografie z tego okresu zamykają fotograficzną opowieść o tym nurcie zaprezentowaną w Muzeum Fotografii.
Wystawa „Fotografika. Fotografia artystyczna w Polsce 1927-1978” jest dostępna dla zwiedzających do 7 maja 2023 roku w krakowskim MuFo Rakowicka.
Relacja i zdjęcia: Małgorzata Richter
Przeczytaj również: Beksiński w Lublinie. Relacja z wystawy
Przeczytaj również: Matkość – „Wszystkie jesteśmy mikrokosmosami i nosimy w sobie trzęsienia ziemi”
Przeczytaj również: Relacja z wystawy Immersive Garden w ramach Festiwalu Sztuki Cyfrowej Patchlab
Przeczytaj również: „No cóż, pustki w kieszeni, trzeba mordy malować” – parę słów o Witkacym
Znajdź ciekawe wydarzenia w naszej