Co roku świat literatury rozpala wieść o laureacie Nagrody Nobla. Spekulacji i zakładów bukmacherskich jest wiele, a ludzie stawiali m.in. na Margaret Atwood czy Harukiego Murakamiego. W 2018 roku ten zaszczyt przypadł Oldze Tokarczuk, zaś w tym roku komitet noblowski zdecydował się uhonorować Annie Ernaux. Kim jest pisarka i czy warto po nią sięgnąć?
Annie Ernaux – rys biograficzny
Urodziła się 1 września 1940 roku w Lilebonne. Miejscem, w którym się wychowała była robotnicza dzielnica Yvetot. Mieszkanie tam wywarło znaczący wpływ na jej twórczość. Jest absolwentką wydziału literatury współczesnej w Université de Rouen, który ukończyła w 1971 roku. Po ukończeniu studiów pracowała jako nauczycielka języka francuskiego w gimnazjach i liceach, a później została wykładowczynią w Narodowym Centrum Nauczania na Odległość.
Annie Ernaux – twórczość
Jej debiutem literackim była powieść Les Armoires vides, o studentce z klasy niższej poddającej się zabiegowi aborcji. Dzięki drugiej powieści, Ce qu’ils disent ou rien autorka zaczęła być porównywana do Simone de Beauvoir. Specjalnością Annie Ernaux są powieści autobiograficzne, pisane oszczędnym stylem. W swojej twórczości dokładnie analizuje ludzkie emocje, często też wplata w nią motywy feministyczne. Pisarka była wielokrotnie nagradzana m.in. nagrodą Renaudot za powieść La Place (wydaną w Polsce w 1989 roku pt. Miejsce) oraz nagrody im. Marguerite Yourcenar za całokształt twórczości, zdobyła także nagrodę Warwick Prize for Women in Translation za powieść Les Années (u nas wydaną pod tytułem Lata przez wydawnictwo Czarne w 2022 roku). Teraz została także uhonorowana literacką Nagrodą Nobla. To także pierwsza kobieta, której dzieła ukazały się za życia w serii Quarto wydawnictwa Éditions Gallimard.
Miejsce to powieść, która opowiada o trudnych relacjach z ojcem. To opowieść o dorastaniu, o dzieciństwie w klasie robotniczej oraz o problemach dorosłości. Opisywany jest dystans, który bohaterka nabiera po zdobyciu wykształcenia i przejściu na wyższy poziom na drabince społecznej. Z kolei Lata to rys pokolenia urodzonego w latach 40.. Opisywane są tu doświadczenia lokalne, właściwe dla określonej grupy społecznej. Ujęte w motywy autobiograficzne, ukazuje problemy, z którymi jej rówieśnicy borykali się na co dzień. Tu również pojawia się wątek wychowania w robotniczej rodzinie oraz przejście do klasy średniej. Pokazane jest tu również wyzwolenie – wyzwolenie obyczajowe, seksualne, wyzwolenie z okowów klasowych ograniczeń.
W Polsce Annie Ernaux jest praktycznie nieznana, poza Miejscem i Latami nie ukazała się żadna powieść tej autorki w naszym języku. Wydawnictwo Czarne już zapowiedziało, że ukaże się powieść Bliscy, będący zbiorem trzech mikropowieści Ernaux.
Tekst: Magdalena Gosk – Absolwentka filologii polskiej, copywriter, a także początkujący redaktor. Interesuje się mitologią, a także filmami animowanymi. W wolnych chwilach zajmuje się art journalingiem i odkrywa kulturę Dalekiego Wschodu. Słucha wielu gatunków muzycznych – jest otwarta na muzykę z różnych krajów świata oraz epok.
Spodobał Ci się nasz tekst o Annie Ernaux? Zobacz nasze inne artykuły!
Przeczytaj również: Dlaczego czytamy Tokarczuk oraz innych noblistów?
Przeczytaj również: Królowa – recenzja miniserialu Łukasza Kośmickiego
Przeczytaj również: Poławiaczki pereł – Pierwsze Polki na krańcach świata
Przeczytaj również: Nie tylko Konopnicka – projekt promujący kobiety w literaturze!
Znajdź ciekawe wydarzenia w naszej